Autor: Lemmi Kann • 8. jaanuar 2010
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Aasta esimene RP keskendub seadusemuudatustele

2010. aasta esimene ajakiri Raamatupidamise Praktik lahkab mitmeid muudatusi maksuseadustes ja raamatupidamistavas ning annab soovitusi, kuidas valmistuda auditiks.

maksuarvestus - Maksu- ja tolliameti uus arvestussüsteem on tekitanud palju pahameelt: uues süsteemis ei osata liikuda ning andmete leidmine on raske. Küsitakse, miks ei ole enam näha maksukaarte ja ollakse arvamusel, et osa infost kaob hoopiski. Sellest, kuidas leida süsteemist oma kontokaart ja kuidas mõista süsteemis info liikumist annab ülevaate MTA arvestuse talituse peaspetsialist Leelo Kokk.

Palju uut 2010. aastal käibemaksuseaduses. Milliseid muudatusi tehti käibemaksu tagastamise nõuetesse, Euroopa Liidu sisese käibe aruandlusse, pikaajaliste teenuste ja aktsiisilao tehingute maksustamisse, käibemaksu tagatise nõuetesse ning käibemaksugrupi mõistesse, sellest kirjutab Rimess Baltic maksunõustaja Tõnis Elling.

Hea uudis on, et maamaksu kogumine muutub lihtsamaks ja otstarbekamaks: Kristo Madrus rahandusministeeriumist kirjutab, et tähtajad ühildatakse füüsilise isiku tuludeklaratsiooni esitamise tähtajaga, paraneb maamaksu laekumine ja hoitakse kokku tarbetuid kulusid.

Muudatusi heas raamatupidamistavas valgustab Deloitte Audit Asi vannutatud audiitor Moika Peetson. 2009. aasta tõi kaasa uuendusi nii arvestuses kui ka raamatupidamise aastaaruande esitusviisis, ühe muudatusena tuleb näiteks bilansis esitada ka võrreldava perioodi algbilanss.

Paljudele raamatupidajatele algab uus aasta teadmisega, et peatselt tuleb hakata koostama raamatupidamise aastaaruannet ning paljud peavad laskma aastaaruande ka auditeerida. Sellest, kuidas valmistuda auditiks ja mida teha, et see protsess võimalikult valutult kulgeks, kirjutab Rödl ja Partnerid Audit OÜ vannutatud audiitor Mart Nõmper.

Rahavoogude näitajaid  koos muude raamatupidamisaruannetega kasutatakse järjest enam ettevõtte tuleviku rahavoogude prognoosimisel ning selle põhjal ettevõtte väärtuse hindamisel. Seetõttu on järjest olulisemaks muutunud nii rahavoogude aruande usaldusväärsus, arusaadavus kui ka vastavus üldtunnustatud põhimõtetele. Teemat käsitleb Finantsinspektsiooni järelevalvepoliitika spetsialist ja vannutatud audiitor Maire Otsus-Carpenter.

Raamatupidamise algkursus on jõudnud 5. osani, milleks on varude arvestuspõhimõtted. Varude arvestamine pole lihtne, sest valitud arvestusmeetodist sõltub varude jääk bilansis ja kasumiaruandes kaubakulu. Näpunäiteid annab Tiina Metsalu

Muutunud on puhkuse ajakava koostamine - varem tuli puhkuse ajakava koostada jaanuaris, nüüd peab see valmima esimese kvartali lõpuks, pärast selle tähtaja möödalaskmist on töötajal aga õigus minna puhkusele enda valitud ajal. Puhkuse ajakava koostamiseks annavad nõu Helis Selge ja Heli Raidve Heli Raidve Tööõigusabi ASst.

Selgitamist vajab endiselt, kuidas arvestada ja maksta haigushüvitisi.

Alates 1. juulist 2009 kehtib töötajatele haigushüvitiste maksmisel uus kord, mille kirjutab lahti advokaadibüroo Lepik & Luhaäär vandeadvokaat Pirkko-Liis Harkmaa. Olulise muudatusena lasub nüüd osa hüvitise maksmisest tööandjal.

Viimaste kuude jooksul on tõusnud teravdatud tähelepanu orbiiti juhatuse liikme kriminaalvastutus: juhatuse liikme vastutus võib tekkida nii äriühingu juhtimisel tehtud kui ka tegemata jäetud asjadest. Milline kriminaalvastutus kaasneb maksuseaduste rikkumise levinumate skeemidega? Selgitab ettevõtluskonsultant Olavi Kärsna.

Jaanuarikuise RP persooniks on Malle Kasemets, kellest sihikindlus on teinud tippspetsialisti, kes on toime tulnud erinevate suurettevõtete nagu Eesti Raudtee ning Eesti Posti keskse raamatupidamise juurutamisega. Malle oskab näha lahendusi ning suudab oma ideed ka ellu viia, ütlevad kolleegid.

„Uuelt aastalt loodame ikka, et SEE aasta tuleb parem kui eelmine. Iga uus algus toob uued soovid – seame endale uusi eesmärke ning soovime teistele edu ja kordaminekuid,” kirjutab ajakirja RP koostaja Anneli Pärtna.

Ajakiri RP ja raamatupidaja.ee soovivad teile rahu ja kindlat meelt oma eesmärkide saavutamisel!

Ajakirja RP saab tellida SIIN.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700