Maksuvõlgade 1%se kahanemise põhjus novembris võib olla selles, et maksuamet on asunud karmimalt võlgu sisse nõudma, oletas maksumaksjate liidu juhatuse esimees Lasse Lehis.
„Paar kuud tagasi oli riigikontrolli audit ja kui nad on seda kuulda võtnud ning oma tööd ümber korraldanud, mida tegelikult oodati, siis võib see nii olla,“ põhjendas ta.
„Selle taga võib olla kellelgi suur väljamaksu tagasus, üks võlglane on maksnud võla või on maksuamet midagi pankrotiga maha kandnud. Kui aga maksuamet ütleb, et see on tagasimaksmisest, siis ma ei kahtlusta neid valetamises. Aga need numbrid võivad kahaneda väga mitmel moel,“ arutles Lehis, mis põhjustel on maksuvõlg kahanenud.
Lehis ütles, et 1% on küll väike muutus, kuid ega lõpmatult võlad kasvada ka ei saa, sest võlgades ettevõtjad kas lõpetavad tegevuse või lähevad pankrotti. Tema sõnul on seda ka oodatud, et maksuamet võlgadele kiiremini reageeriks.
„On olnud probleeme, et sissenõudjad on olnud karmid nendega, kellega peaks olema leebe ja on olnud leebed nendega, kellega peaks olema karm," lisasLehis.
Sissenõudjad peavad tema sõnul olema professionaalsed. "Võib-olla tõesti on ettevõtjal rasked ajad, kuid teine variant on tegutsemine pahatahtliku pankroti suunas, kus maksuamet peaks kohe jõulisi meetodeid rakendama,“ rääkis Lehis.
Lehis arvas, et maksuvõlgade kahanemise taga võib-olla ka PRIA rahade liikumine, kuid samas ei välistanud ta, et maksuamet on hakanud paremini tööle.
Kokku maksab PRIA tänavu ühtse pindalatoetusena välja 949 miljonit krooni ning pindalatoetuste lisamaksetena veel 115 miljonit krooni. Maksuvõla summa peetakse kinni kokku 148 toetusesaajal, kokku ligi 32 miljonit krooni.
PRIA teabeosakonna juhataja kt Taavi Linnamäe ütles, et PRIA alustas pindala otsetoetuste väljamaksetega novembri viimastel päevadel ning enamik taotlejaid said oma summad kätte detsembri esimestel päevadel.
„Maksuhalduri palvel toetusrahadest kinni peetud koondsumma kanname maksuametile üle järgmisel nädalal. Mingeid erakorralisi suuremahulisi makseid PRIA oktoobris-novembris teinud ei ole, vaid käib tavapärane toetuste menetlemine ja väljamaksmine,“ ütles Linnamäe.
Juriidiliste isikute võlg 2009. aastal kuu esimese päeva seisuga:
(mai) 4 826 896 000
(juuni) 4 941 113 000 (juuli) 5 102 845 000 (august) 5 329 615 000 (september) 5 442 536 000 (oktoober) 5 540 002 000 (november) 5 726 026 000 (detsember) 5 572 998 000
Ajatatud on 2.12 seisuga 1389 juriidilise isiku maksuvõlg kogusummas
454 844 565 krooni.
allikas: makus- ja tolliamet
Autor: Lemmi Kann, Katre Pilvinski
Seotud lood
Ühe kuu tulemuse põhjal on vara prognoose teha, leidis maksuameti maksuvõlgade sissenõudmise talituse juhataja Kerly Lillemets novembris 1%list väiksemat ettevõtete maksuvõlga kommenteerides.
November oli maksu- ja tolliameti andmetel esimene kuu sel aastal, kui maksuvõlg võrreldes eelnevate kuudega näitas kahanemist. Kokku oli 1. detsembril juriidiliste isikute maksuvõlg 5,57 miljardit krooni.
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
1
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
2
Vaata ka rahapesu andmebüroo analüüsi Eesti firmade kohta
Viimased uudised
Raamatupidamisbürood peavad tuvastama kliendi tegeliku kasusaaja ja kontrollima andmeid.
Mängu viimane päev on 20.10
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele