24. november 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Mida teevad maailma tippjuhid kriisist väljatulemiseks?

Viimase paari kuu jooksul on maailmast kostnud sõnumeid, kus leitakse, et majanduskriis on lõppemas või oleme teel kohesele tõusule.

Tõepoolest, finantsturud on läbi elanud suurima kriisi peale 1930nda aastate Suurt Depressiooni ning uuesti tõusule pööranud. Reaalmajandusse jõuavad aga need muutused 6-12 kuu möödudes. Alljärgneval joonisel sinise värviga märgitult näeb tänase kriisi arengut võrreldes teiste suurimate majanduskriisidega, aluseks on võetud USA aktsiaturud, kui parim ühtne ja üldine indikaator finantsturgude tervise kohta (http://dshort.com/charts/bear-markets.html?four-bears).

Kas täna võiks olla juba hetk, kus teha esmaseid järeldusi ettevõtjate ja juhtidega, mida sellest majanduskriisist õpiti? Kas õppetund veel kestab või saab teostatud muutusi juba analüüsida?

Alates 2009nda aasta jaanuarist on Ernst & Young teinud rohkem kui 40 000 intervjuud juhtide ja ettevõtjatega selgitamaks välja, mis võiks olla parim tee kriisist välja. Alljärgnevalt leiate lühikese kokkuvõte peamistest järeldustest.

Alates Lehman Brothers’i kokkukukkumisest 2008 aasta septembris kuni käesoleva aasta veebruarini oli tunda tõelist ülemaailmset paanikat: halvimad stsenaariumid olid arutluse all, tänapäevane majandussüsteem oli haige ning parandamisega oli kiire; hirm kandus üle ettevõtjatelt ja juhtidelt koostööpartnerite, tarnijate ning klientideni.

Alates hetkest kui riigid käivitasid majanduse stimulatsioonipaketid, tekkis teatav rahunemine ning paanika asendus ratsionaalse mõtlemisega. Samas tulid esile suured kahjumid, mis lõid pinnase uute pingete tekkimiseks – seekord investorite ning ka riigi poolelt, et suurendada ettevõtete läbipaistvust ning juhtimiskvaliteeti. Erinevaid riske oli buumi aegadel alahinnatud. Vähenenud nõudlus ning siiani keeruline finantseerimiskliima sunnib jätkuvalt kulusid vähendama ning otsima vastust küsimusele, kas ärimudel, mis töötas laitmatult üleeile ja ka veel eile, vajab põhimõttelisi muudatusi?

Mis siis täna sünnib? Mida ettevõtjad ja juhid planeerivad?

Oleme tuvastanud kaheksa selgelt eristuvat teemat, millega maailma ettevõtluse liidrid tegelevad:

1. Ärimudeli hindamine – uued tooted, turud ja potentsiaalselt uus lähenemine muutunud majanduskliima tingimustes.2. Paindlikkuse suurendamine – parandada ettevõtte paindlikkust ning optimeerida protsesse, mis võimaldavad reageerida kiiremini muutunud keskkonnas.3. Optimeerida kapitali kasutust – leida võimalusi rahakasutuse parandamiseks ning likviidsuse suurendamiseks.4. Optimeerida ettevõtte ulatust turgude mõistes – ratsionaliseerida toodete/teenuste kombinatsiooni vastavalt valitud turgudele – varasemate aastate kasv on võimaldanud tooteportfelli paisutada (liialt) suureks.5. Kiirendada juhtimisotsuste vastuvõtmist – teha ning viia ellu juhtimisotsuseid varasemast kiiremini, kasutades koheselt kättesaadavat ja läbipaistvat juhtimisinfot.6. Uuesti ellu äratama süsteemse riskide juhtimise – tuvastada ning juhtida riske ning viia need kooskõlla üldiste eesmärkidega, et omada paremat kontrolli kogu ettevõtte üle.7. Tugevdada juhtimismeeskonda – buumi aeg vajas tellimuse vastuvõtjaid, tänane majanduskliima eeldab erinevat lähenemist – valida ning hoida kriitilist juhtimiskompetentsi, kes aitab ettevõtte uuele kasvule.8. Tugevdada huvirühmade (omanikud, üldsus, partnerid, kliendid) enesekindlust – taastada ja hoida huvirühmade enesekindlust, suurendades ettevõtte läbipaistvust ning parandades kommunikatsiooni.

Need kaheksa eesmärki eristusid juhtide ja ettevõtjate kohtumistel kui olulisemad jututeemad. Juhid teadvustasid, et on aeg muutusteks, olukord sunnib selleks. Iga sektor ning loomulikult konkreetne ettevõte seab endale ise omad prioriteedid, kuid ülaltoodud 8 põhimõtet annab aluse uueks kasvuks.

Millest alustad Sina?

Ettevõtlusblog E&Y

Autor: Lemmi Kann, Tarmo Toiger

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700