23. september 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Investeerimine maksejõetusse firmasse

Strateegilistele investoritele on majandussurutis hea aeg turupositsiooni kindlustamiseks, omandades konkurente, kliente või tarnijaid. Samuti on mitmed finants- ja riskikapitali investorid spetsialiseerunud raskustesse sattunud ettevõtete ülevõtmisele.

Raskustesse sattunud äridesse investeerimine on seotud suurte riskidega, kuid sellised tehingud võivad osutuda ka kõige tulusamateks ettevõtmisteks.

Investorile, kes soovib investeerida tegutsevasse majandusüksusesse, on kõige kasulikum siseneda ettevõttesse vahetult enne püsiva maksejõuetuse saabumist, kui ettevõtte vajadus uue kapitali ja oskusteabe järele on kõige suurem. See annab investorile rohkem läbirääkimisruumi, võrreldes ajaga, kui ettevõte on saneerimisabinõud juba välja töötanud ja neid rakendamas. Konkreetseid varasid võib olla kõige otstarbekam omandada juba täite- või pankrotimenetluse raames.

Ettevõtte üle tuleks saavutada piisav kontroll, mis võimaldaks ettevõtte efektiivset saneerimist. See võib seisneda võlgade kokkuostus, võlausaldajate omavahelistes hääletamiskokkulepetes, kvalifitseeritud enamusosaluse omandamises või muus.

Ettevõte võib siiski minna hiljem pankrotti ja vastavalt pankrotiseadusele võib kohus enne pankroti väljakuulutamist tehtud tehingud (nt ettevõte, selle osa või konkreetsete ettevõttele kuuluvate varade müük) kehtetuks tunnistada, kui see kahjustas teiste võlausaldajate huve.

Maksejõuetuid ettevõtteid ei tohi üle võtta valimatult. Tuleb kindlustada ettevõtte väärtuse säilimine. Strateegilise investori puhul on olulised ka sünergiate olemasolu ja elluviimine. Samuti tasub koostööd teha ettevõtte juhtkonnaga. Samas tasub ennetada juhtimise puudujääke ning vajadusel asendada vana juhtkond uuega. Saneerimiskogemustega juhid võivad tuua ettevõttesse uue hingamise.

Olukorras, kus makseraskuste põhjuseks on vana juhtkonna süstemaatilised juhtimisvead, on uue juhtkonna ettevõttesse toomine ainus lahendus. Ettevõttes tasub teha ka põhjalik audit. Arvestada tuleb aga, et maksejõuetu ettevõtte ülevõtmistehingus on aega audititeks kokku tavapärase 1-3 kuu asemel 1-2 nädalat.

Ülevõtmistehinguteks täna õige aeg

Tehingu ajastus on väga oluline – tasub ära oodata õige aeg kontrolli ülevõtmiseks ning seejärel omandamistehingu ja saneerimisega kiiresti edasi iikuda. Hetkel tundub, et teatud varade hinnad enam märkimisväärselt langeda ei saa ja nende ülevõtmiseks on investori jaoks aeg küps. Samas võib praktika pinnalt öelda, et kuigi makseraskustes võlgnikul on enamasti raha hädasti vaja, pole nad alati nõus hea meelega müüma isegi äritegevuseks teisejärgulist vara. Arvestades vara soetusmaksumust, viiks müük tänaste hindadega ettevõtte mõnel juhul tõenäoliselt veel raskemasse olukorda.

Makseraskustes ettevõtte ülevõtmisel on investoril oluline tagada, et võlausaldajad ei lükkaks ettevõtet täite- või pankrotimenetlusse, mis enamasti oluliselt kahandab tegutseva majandusüksuse väärtust. Selleks on vaja anda ettevõttele elementaarne likviidsus, et ta suudaks olulisemaid lühiajalisi kohustusi võlausaldajate ees rahuldada. Hetkel saab ettevõtte vastu pankrotiavalduse esitada iga võlausaldaja, kelle nõue on olnud piisavalt kaua sissenõutav. Saneerimisseadus annab võlgnikule täiendavaid vahendeid äritegevuse tervendamiseks pankrotiväliselt. Saneerimismenetluse algatamisel peatub ettevõtte suhtes läbiviidav täitemenetlus ning viivise ja ajas suureneva leppetrahvi arvestus ettevõtte vastu suunatud nõudelt. See annab investorile aega investeeringu teostamiseks. 

Samal teemal ilmus artikkel ka viimases Äripäeva Juhtimise lisas

Autor: Toomas Prangli, Risto Agur

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700