Autor: Raamatupidaja.ee • 2. september 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Augusti lõpuks laekunud 41,4 miljardit maksutulu

Augusti lõpuks oli maksu- ja tolliameti andmeil riigieelarvesse laekunud 41,4 miljardit krooni ehk 65,3 protsenti eelarves planeeritud maksutuludest.

Eelmise aasta kaheksa esimese kuuga laekus riigieelarvesse 46,8 miljardit krooni ehk 63,7 protsenti eelarves planeeritud maksutuludest.Tänavu augustis tasuti makse 5,7 miljardit krooni. Sarnaselt kahele eelnevale kuule, on augusti laekumised mõjutatud sesoonsusest – suvekuudele omaselt on tarbimistasemed võrdlemisi kõrged ning laekumist mõjutavad ka puhkusetasude väljamaksed.

Suhteliselt hea koondlaekumise tase on põhjustatud eelkõige käibemaksu oodatust suuremast laekumisest. Laekumisi on parandanud ka maksukogumise tõhustamine, teatas rahandusministeerium.

Sotsiaalmaksu on kaheksa kuuga kogutud 19,4 miljardit krooni ehk 66,6% kavandatust. Augustis tasuti sellest 2,3 miljardit, kuid eelarves oodatuga on augustis alalaekumine süvenenud. Aasta teises pooles on oodata nii hõivatute arvu kui keskmise palga languse jätkumist, mis toob kaasa ka sotsiaalmaksu laekumise vähenemise, märkis ministeerium. Sotsiaalmaksu võlg on augustis suurenenud oodatust vähem.

Füüsilise isiku tulumaksu on kaheksa kuuga tasutud 515 miljonit krooni, sellest augustis 452,7 miljonit. Septembris on oodata laekumiste kasvu seoses juurdemaksete tasumise tähtaja saabumisega. Mullu määrati juurdemakseid ca 590 miljoni krooni ulatuses.Kaheksa kuuga on kohalikele omavalitsustele laekunud seitse miljardit krooni, mis on 11,3% vähem kui eelmise aasta samal perioodil. Augustis laekus omavalitsustele füüsilise isiku tulumaksu 807,4 miljonit krooni.

Juriidilise isiku tulumaksu tasuti kaheksa kuuga 2,4 miljardit, sh augustis 245,3 miljonit krooni. Kehtiva eelarve aluseks olnud prognoos oli võrdlemisi konservatiivne seoses ebaselgusega ettevõtete finantskäitumise osas. Sellest tulenevalt on aasta lõpuks oodata eelarves planeerituga võrreldes märkimisväärset ülelaekumist, teatas rahandusministeerium.

Käibemaksu on kaheksa kuuga kogutud 12,3 miljardit krooni, mis on 63,5% planeeritust. Augustis tasuti käibemaksu 1,8 miljardit, mis on eelarves oodatust veidi enam. Positiivselt mõjutasid laekumisi võla kasvu aeglustumine ning tavapärasest suuremas mahus edasi lükkunud maksutagastused. Seetõttu võib aga oodata negatiivset mõju lähikuude, eelkõige septembri, laekumistele.

Aktsiisikaupade tarbimine on tavapäraselt suurem suvekuudel ning sellest on mõjutatud ka augusti laekumised. Kaheksa kuu kokkuvõttes on aktsiisid laekunud eelarves oodatud tasemel, märkis ministeerium.

Alkoholiaktsiisi on augusti lõpuks laekunud 1,7 miljardit krooni, mis moodustab 67,3% eelarves plaanitust. Augustis tasuti sellest 250 miljonit.

Tubakaaktsiisi on kaheksa kuuga tulnud 1,3 miljardit krooni ehk 69,4% eelarvest. Augustis tasuti tubakaaktsiisi 175,4 miljonit krooni.

Kütuseaktsiisi laekus kaheksa kuuga 3,2 miljardit krooni ning augusti lõpu seisuga on eelarves kavandatust täidetud 65,6%. Augustis maksti kütuseaktsiisi 374 miljonit krooni.

Laekumised olid tavapärasest väiksemad, sest tarbiti enne 1. juuli aktsiisimäärade tõusu soetatud varusid.Ettemaksukonto muutus suurendas augustis laekunud maksusummasid 12,2 miljoni krooni võrra. Ettemaksukonto muutus näitab maksete tegemise ja nende tekkinud maksukohustuste katteks kasutamise vahet. Konto positiivne muutus viitab, et augustis tehti uusi ettemakseid rohkem kui varasemaid ettemakseid ära kasutati, teatas rahandusministeerium.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700