Kui aasta tagasi vaevlesid maksevõlgades enamasti kümneinimeselised ettevõtted, siis tänavu on maksehäiretes ka sajaliikmelised firmad, ütles Krediidiinfo asedirektor Alar Jäger.
"Suurematel firmadel polnud varem võlgasid praktiliselt üldse," lausus Jäger. Tema sõnul on see märk, et ka paksu rasvakihiga ettevõtted peavad oma ärimudelit oluliselt muutma.
Maksehäiretega ettevõtete arv kasvas aastaga kolmekordselt. Majandussektorite lõikes on tema sõnul üllatuslikult kerkinud põllumajandussektori maksehäired (242%). Jägeri ütlusel oli selle põhjuseks, et põllumajandusse jõudis kriis kõige hiljem kohale. Märkimisväärselt on võlgakoormat kasvatanud ka finants-ja kindlustussektor (225%).
Aktiivselt tegutsevate ettevõtete seas on 30 protsenti kõrge krediidiriskiga. Ehituses, majutuses ja toitlustuses ulatub krediidiriskiga ettevõtete osakaal juba üle 40%.
Statistika põhjal selgub, et 90% aktiivselt tegutsevatel Eesti ettevõtetel pole poolaasta jooksul võlgu äripartnerite eest. Jäger ütles, et ei nõustu väitega, nagu kõik oleksid kõigile võlgu. "Kui keegi väidab, et kõik on riigile võlgu, tuleks pilk heita oma ärimudelisse," lisas ta.
Järgmiseks aastaks ennustab Jäger aga hoopis rõõmsamaid sõnumeid. "Võlgade kasv ei saa olla tulevikus nii suur. See on selge," kinnitas ta. Krediiti kindlustatakse julgemalt, kui majanduses pilt paraneb, lisas Jäger.
Seotud lood
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.
Enimloetud
2
Enim on maksuvõlglasi aastaga juurde tulnud hulgi- ja jaekaubanduses.
Viimased uudised
Enim on maksuvõlglasi aastaga juurde tulnud hulgi- ja jaekaubanduses.
Hetkel kuum
Enim on maksuvõlglasi aastaga juurde tulnud hulgi- ja jaekaubanduses.
Tagasi Raamatupidaja esilehele