Autor: Raamatupidaja.ee • 24. mai 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kõrge dividendimaks viib raha välja

Majandusekspertide ja ettevõtjate hinnangul tasub valitsusel kaaluda dividendide maksumäära langetamist, nagu soovitab Arengufond oma nn valges paberis.

"Eestis on praegu tulumaksumäär dividendidelt 21%, maksuasjatundjad ütlevad 21/79ndikku," rääkis Eesti Panga nõukogu liikmest Tartu Ülikooli professor Urmas Varblane, kes on koos Arengufondi ja teiste majandusekspertidega seda ideed arutanud.

"Võrreldes kasumit ja Eestis maksustatud dividendide numbrit, on näha, et suur osa multinatsionaalsetest ettevõtetest ei võta praktikas oma kasumit välja Eestis," selgitas ta. Mujal on seda lihtsalt odavam teha, rõhutas Varblane.

"Tõusu ajal, kui väga paljud firmad teenisid hästi, kaotas Eesti metsikult maksutulusid, mis läksid riigist välja," rääkis professor.

Ühtne madal maksumäär teeks olukorra selgemaks

Tema sõnul võiks ühtne madal tulumaks kehtida nii investeeringutele kui ka dividendidele. "Me ei kaotaks maksutulu ja asi muutuks selgemaks. Saaks öelda teistes riikides, et Eesti ettevõtete tulumaks on näiteks 8%," näitlikustas Varblane.

eistest riikidest rääkides nentis Varblane, et Ida-Euroopas jääb ettevõtte tulumaks keskmiselt natuke alla 20%.

"Kui tahame teha nii, et süsteem ei pärsiks tagasiinvesteerimist, ei tohiks see nii kõrge olla," sõnas professor. Madalam maks peaks kehtima mõlemale poolele ikka selleks, et tekiks motiiv mitte nii keeruliste skeemidega raha Eestist välja vedada, vaid Eestis kasum välja võtta ning siia makse maksta, nentis ta.

Eesti Maksumaksjate Liit toetab Arengufondi ettepanekut vähendada dividendi tulumaksu. "Meie arvates peaks füüsilise ja juriidilise isiku tulumaksumäärad lahutama ning langetama dividendide, samuti ka näiteks ettevõtlusega mitteseotud kulude tulumaksu määra vahemikku 10-15%," rääkis liidu juhatuse esimees Lasse Lehis.

Arengufondi majanduseksperdi Siim Sikkuti kinnitusel tuleks senist rahvusvaheliselt suhteliselt kõrget dividendidelt makstavat tulumaksu langetada, et tekiks motivatsioon tulusid pigem Eestis välja võtta ja näiteks ettevõtete peakortereid siin hoida.

Üleliia madalaks ei tasu maksumäära muuta

"Selleks võib olla vajalik riigikassasse muidu tekkiva augu katteks n-ö tavapärast ettevõtte tulumi maksu ehk kasumimaksu suurendada praeguselt de facto 0% pealt näiteks madala 5% peale," kirjeldas Sikkut Arengufondi ideed, mida varem on ka arutatud.

Ehitusettevõtja Alvar Ild rääkis, et tema on dividendide väiksema maksustamise poolt, küll aga ei tohiks see maksumäär võrreldes teiste lähiriikidega ebamõistlikult madal olla. "Umbes veerandi võrra vähem või nii," pakkus ta uueks maksumääraks.

Suurettevõtja Endel Siff ütles, et dividendid, mis ei kuulu eratarbimisele, võiksid olla maksustatud madalama määraga.

"Dividendi väljavõtmine on paljudele ettevõtjatele võimalus suunata vahendid ümber ettevõttest, mis töötab, kuid ettevõtja arvates ei ole see arenguvõimeline või millel puudub üldse eksisteerimisperspektiiv, uude valdkonda, mida ta peab perspektiivikas," sõnas ärimees ning nentis, et dividendide maksustamise vähendamine meeldiks igale ettevõtjale.

Millal mõte ideetasemest kaugemale võiks jõuda? Ild sõnas, et tegemist on küll puhta spekulatsiooniga, aga praegu on valimised ukse ees ja need, kellest otsustamine sõltub, mõtlevad hoopis teisi mõtteid. "Ehk õnnestub suruda järgmisesse aastasse," nentis ta.

Valitsuskriisiga hõivatud poliitikutelt reedel dividendimaksu võimaliku langetamise kohta kommentaari saada ei õnnestunud.

KommentaarJaan KorpusovOlympic EG nõukogu liige

Kui me jätaks maksustamata või vähendaks dividendide maksustamist, siis see stimuleeriks ettevõtet rohkem arendama. Ettevõtliku inimese seisukohast hea idee, aga üldine mõju majandusele oleks väike. Kui jutt on suurematest summades, on see ka üks põhjus, miks nn rikkuritest pooled elavad välismaal ja optimeerivad seaduslikult oma maksud ja võtavadki dividendid välja välismaal. Ma pakuksin dividendide maksumääraks 13-15%, sest naaberriigis Venemaal on eraisiku tulumaks just nii palju. Aga see idee ei lähe Eestis 99%-lise tõenäosusega läbi, sest sügisel ootavad ees uued eelarvekärped. Võiks jääda ootele, kuni majandus paraneb.

Tasub teada

Dividendide väljamaksmine

    * Tulumaksuseaduse paragrahv 18 Dividendi ei maksustata tulumaksuga, kui selle maksmise aluseks olevalt kasumiosalt on tulumaks makstud või kui dividendilt on tulumaks välisriigis kinni peetud.

    * Dividend on väljamakse, mida tehakse juriidilise isiku pädeva organi otsuse alusel puhaskasumist või eelmiste majandusaastate jaotamata kasumist ning mille aluseks on dividendi saaja osalus juriidilises isikus (aktsiate või osade omamine, täis- või usaldusühingu osanikuks või tulundusühistu liikmeks olemine või muud osaluse vormid vastavalt äriühingu asukohamaa seadustele).

Valge Paber

    * Valge paberi koostas suur meeskond Arengufond ja kaasatud majanduseksperdid koostasid nn valge paberi, mis sisaldab uusi ja kirja pandud varem esitatud ideid majanduse kiiremaks jaluleaitamiseks. Paber plaanitakse lähiajal esitada riigikogule. Valget paberit esitleti esmakordselt 27. aprillil 2009 toimunud Arengufoorumil.

    * Valge paberi koostajad olid Arengufondi juurde koondunud eksperdid Jaan Pillesaar (Helmes), Urmas Varblane (Tartu Ülikool), Marju Lauristin (Tartu Ülikool), Raivo Vare (Eesti Koostöö Kogu), Erik Terk (TLÜ Eesti Tuleviku-uuringute Instituut), Taavi Veskimägi (riigikogu), Siim Sikkut, Marek Tiits ja Heido Vitsur (kõik Eesti Arengufond).    * Ettepanekuid esitasid ja kommentaare jagasid veel ka Bo Henriksson (ABB Baltic), Vahur Kraft (Nordea Pank), Ilmar Lepik (presidendi kantselei), Andrus Treier (KredEx), Jüri Käo (NG Investeeringud), Andrus Oks ja Kitty Kubo (Eesti Arengufond) ning Daniel Vaarik.

Soodsaid dividendimakse pakuvad paljud

    * riik ja dividendimaksu määr Barbados 15%

    * Costa Rica 15%    * Djibouti 10%    * Guatemala 10%    * Guernsey (Kanalisaared) 0%    * Brunei 0%    * Hong Kong 0%    * Venetsuela 0%

Allikas: maksuamet

Originaalartikkel

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700