Autor: Raamatupidaja.ee • 5. aprill 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Vajalikud ettevalmistused ärireisiks

New York, Rio, Tokio – äriinimeste reisisihtkohad võivad olla väga erinevad ja teinekord ka eksootilised. Reisides ida või lääne suunas kaasneb aga sageli ebameeldiv reisikaaslane: ajavahevaevus.

Lend Euroopast üle Atlandi ookeani ei kesta kuigi palju kauem kui näiteks rongisõit Hamburgist Münchenisse. Siiski võivad need vähesed tunnid mõnedele reisijatele tekitada kõrvalmõjusid nagu peavalu, jalgade paistetust ja latentset väsimust. Need on sagedasimad negatiivsed kõrvalnähud lendudel üle ajatsoonide. Kui soovid juba esimestel töökohtumistel olla oma parimas vormis, tuleks enne reisi järgida teatud soovitusi.

Väldi raskeid eineid

Pikale reisile tuleks minna hästi välja puhanuna ja tervena. Vältida tuleks raskeid eineid nagu ka alkoholi ja kohvi, sest need koormavad vereringet. Lennu kestel peaks iga reisija, olgu noor või vana, võimalikult sageli püsti tõusma ja mööda koridori jalutama. Samas saab kasutada ka juhust ja tuua endale jälle vahepeal stjuardessidelt klaasitäis vett. See on väga lihtne ja tõhus vahend lennustressiga toimetulekuks, sest vedelikupuudus muudab ajavahega kohanemise omakorda raskemaks.

Leia võimalus liikumiseks

Kui oled sattunud istuma keskmisele istekohale ja ei soovi oma reisikaaslasi pideva tõusmisega välja vihastada, peaksid sellegipoolest leidma võimaluse jalgade liigutamiseks. On olemas spetsiaalsed veenide tööd parandavaid võimlemisharjutusi jalgadega, mida saab lennu ajal vaikselt teha. Osad lennufirmad näitavad lennu jooksul ka videoid, milles tutvustatakse võimalusi istuvas asendis võimlemiseks. Oluline on liigutada sääremarju võimalikult tihti.

Kes aga aimab, et tal tekivad sellegipoolest pika istumise tõttu probleemid veenidega, peaks kandma tugisukkpükse ja paluma enne reisi perearsti, kes teeks talle hepariinisüsti. See aitab ära hoida vereklompide teket.

Igaüks ei võigi lennata

Ebameeldivuste ärahoidmine on üks asi, kuid on teatud meditsiinilisi näidustusi, mille puhul lendamine üldse kõne alla ei tule. Südameinfarkti ja teiste südamehaiguste, epilepsiahoogude ning ka mõnede astmajuhtumite korral võib lendamine osutuda inimesele ohtlikuks. Ka siis, kui operatsioonist on möödunud vähem kui kuus nädalat või raseduse korral, tuleb arstiga nõu pidada.

Diabeedihaiged peavad lennates teise ajavöödisse väga täpselt oma insuliini-kava ümber arvestama. See on samuti olukord, kus kindlasti tuleb arstiga nõu pidada. Ajavööndiga ümberkohanemine on keeruline – iga inimene reageerib sellele erinevalt. Seega ühte sobivat retsepti kõigile anda ei ole võimalik.

Kui sind tabab ajavahevaevus

Ajavahevaevus tekib siis, kui organism ei jõua uue päeva-ja öörütmiga sammu pidada. Eriti raskes olukorras on ärireisijad, kes just nende paari päeva jooksul oma tippvormis olema peavad. Ajavahevaevuse tüüpilised nähud on väsimus, kontsentreerumisprobleemid, peavalu, peapööritus ja halb enesetunne. Organism vajab neli kuni viis päeva, et end kõigi oma funktsioonidega uuele ajatsoonile vastavaks kohandada. Kohanemisega võib algust teha juba lennureisi ajal: lennates lääne suunas, tuleks magada ning lennates ida suunas tuleks pigem ärkvel olla.

Aita kehal ajatsoonidega koheneda

Kui lennata lääne suunas, näiteks USA-sse või Kanadasse, tuleb sihtkohta saabudes aja nihkumise tõttu veel paar tundi üleval olla. Reisides ida suunas on päev reeglina lennukist väljudes juba läbi. Kõige edukamalt toimub kohanemine, kui järgida sihtkoha ajahetke. See tähendab: kui San Franciscos on alles pärastlõuna, tuleb ärkvele jääda ja kui Shanghai’s on südaöö, siis tasub kiirustada voodisse, ükskõik, mis kodune kellaaeg parasjagu näitab.

Päikesevalgus ja liikumine aitavad

Keha aitavad peale väsitavat reisi ja ajavahest tulenevate raskuste korral lihtsad asjad- päikesevalgus ja liikumine värskes õhus. Paljud pikamaareisijad seevastu püüavad aga vaevusi tablettide ja napsudega leevendada. Arstid seda aga kindlasti ei soovita. Unerohud sunnivad organismi magama, kuid ei hõlbusta kohanemist. Ka kofeiini ja muudesse turgutavatesse abivahenditesse tabletikujul tuleks äärmise ettevaatlikkusega suhtuda.

Kaitsesüstid

Kaasa tuleb reisile võtta olulised, arsti poolt väljakirjutatud ravimid – teisi, kui üldse, tuleks tarvitada vaid äärmisel vajadusel. Ühte peaksid aga ärireisijad, kes enamik reise tööstusriikidesse ette võtavad, kindlasti meeles pidama: nimelt peavad olema tehtud vajalikud kaitsesüstid. Sinna hulka kuuluvad teetanuse, difteeria ja poliomüeliidi, vastavalt reisi sihtkohale ka kaitsesüstid A -ja B- hepatiidi vastu.

Allikas: www.monster.de

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700