Autor: Raamatupidaja.ee • 17. veebruar 2009
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Kasulik teave maksuvõlgadest

Isik, kellel on sõlmitud Maksu- ja Tolliameti teenuste leping (e-maksuamet/e-toll), saab igal ajahetkel kontrollida oma maksukohustuste täitmist ning tekkinud maksuvõlgade seisu. Kellel selleks võimalus puudub, saab informatsiooni eelnimetatud küsimuses piirkondlike maksu- ja tollikeskuste teenindusbüroodest. Kõige lihtsam, kiirem ja odavam võimalus on tekkinud maksuvõlad kohe tasuda, kandes võlasumma Maksu- ja Tolliameti tulukontole, märkides ära ettemaksukonto viitenumbri. Vt personaalse viitenumbri otsing.Juhul, kui kohene maksuvõla tasumine ei ole võimalik, on maksukohustuslasel võimalus ajutiste makseraskuste korral taotleda maksuvõla tasumise ajatamist. Maksuvõla tasumise ajatamine tähendab maksuvõla (sh intressivõla) tasumist igakuiste maksetena kinnitatud maksegraafiku alusel.

Maksuvõlgade tasumise ajatamine

KUIDAS TAOTLEDA MAKSUVÕLGADE TASUMISE AJATAMIST?.

Maksukohustuslane esitab taotluse maksuvõla tasumise ajatamiseks vabas vormis või Maksu- ja Tolliameti kodulehel oleval taotluse vormil

KUHU TAOTLUS ESITADA?, Lõuna MTK, Ida MTK, Lääne MTK) või teenindusbüroosse,  kes edastab selle läbivaatamiseks sissenõudmise üldmenetluse osakonda.

Taotlus esitatakse lähimasse piirkondlikku maksu- ja tollikeskusesse (Põhja MTK

MIDA PEAB TAOTLUSES KAJASTAMA?

Üldnõuded, mida peab sisaldama maksukohustuslase poolt esitatav maksuvõla tasumise ajatamise taotlus: 

MILLEST LÄHTUDA AJATAMISPERIOODI PIKKUSE TAOTLEMISEL?, võite veenduda, kui palju lisandub täiendavalt tasumisele kuuluvaid intresse sõltuvalt ajatamisperioodi pikkusest.

Taotluse esitamisel tuleb lähtuda põhimõttest, et arvestades reaalset majanduslikku olukorda, taotletakse maksegraafikut võla tasumiseks võimalikult lühikeseks perioodiks (soovitavalt mitte üle 1–1,5 aasta), sest kuni põhivõla tasumiseni lisandub iga päev intressi 0,06% päevas ehk 21,9% aastas, mis on tunduvalt kallim, kui oleks pangalaenu intressi tasumine. Kasutades ajatamise kalkulaatorit

Eelnimetatud intress ei ole ettevõtlusega seotud kulu. Seepärast tuleb juriidilisel isikul nendelt intressidelt kui ettevõtlusega mitteseotud kulult tasuda lisaks tulumaksu (näiteks 2009. aastal on tulumaksu määraks 21/79).

MILLISEID MATERJALE TULEB LISADA AJATAMISTAOTLUSE JUURDE? 

Rahavoogude prognoos

MIDA PEAB MAKSUKOHUSTUSLANE VEEL ARVESTAMA?

Tuleb arvestada, et:

MILLEST LÄHTUB MAKSU- JA TOLLIAMET ESITATUD TAOTLUSE RAHULDAMISEL?

MKS-i § 112 lg 2 kohaselt võtab maksuhaldur taotluse rahuldamise otsustamisel arvesse maksukohustuslase varalist seisundit, majandusnäitajaid, varasemat maksuseadustest tulenevate kohustuste täitmist (tähtaegselt deklaratsioonide esitamist ning senist maksude ja maksete tasumist), maksuvõla tasumise ajatamise otstarbekust ja tagatise nõudmise korral esitatud tagatise usaldusväärsust.

MIDA VÕIB ESITADA MAKSUVÕLA TASUMISE AJATAMISE TAGATISEKS?

Notariaalse lepingu sõlmimine tagatise seadmiseks toimub alljärgnevates linnades: Tallinnas, Tartus, Pärnus ja Jõhvis.

MILLISEL JUHUL VÕIDAKSE JÄTTA TAOTLUS RAHULDAMATA?

Maksuhalduril on õigus jätta taotlus rahuldamata, kui:

KUIDAS SAAB MAKSUKOHUSTUSLANE VASTUSE ESITATUD TAOTLUSE KOHTA?

Maksuvõla tasumise ajatamise otsus koos tasumise maksegraafikuga või taotluse rahuldamata jätmise otsus edastatakse taotluse esitajale kirjalikult posti teel või antakse kätte allkirja vastu.

MIS JUHTUB SIIS, KUI MAKSUKOHUSTUSLANE EI TÄIDA MAKSEGRAAFIKUT VÕI EI TASU JOOKSVAID MAKSE?

Kui maksukohustuslane ei tasu graafikujärgseid või jooksvaid makse tähtaegselt, on maksuhalduril õigus rakendada valikuliselt või koos järgmisi meetmeid:

MIS JUHTUB SIIS, KUI AJATAMISE OTSUS TUNNISTATAKSE KEHTETUKS?

Maksuvõla tasumise ajatamise otsuse kehtetuks tunnistamise korral tuleb kogu maksuvõlg kohe tasuda., tel

Maksuvõla tasumata jätmise korral alustatakse maksuvõla sundsissenõudmist.Detailsema informatsiooni saamiseks maksuvõla tasumise ajatamise võimaluste kohta palume pöörduda Teie asukohajärgsesse maksu- ja tollikeskusesse, teenindusbüroosse või helistada maksuvõlgade sissenõudmise üldmenetluse osakonna kontaktisikutele:Aili Jallakas

 676 4138 

Karmen Rist

 676 1621 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700