• 02.01.09, 00:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Töötuskindlustusmaksest

Töötuskindlustusmakse on töötuskindlustuse sihtotstarbeliseks rahastamiseks töötuskindlustuse seadusega (edaspidi TKindlS) kehtestatud sundkindlustuse makse. Töötuskindlustusmaksele rakendatakse maksukorralduse seaduses maksu kohta sätestatut. Maksu- ja Tolliamet kontrollib makse tasumise õigsust, määrab vajaduse korral tasumisele või tagastamisele kuuluva makse summa, nõuab selle sisse maksukorralduse seaduses sätestatud korras ning rakendab rikkuja suhtes kohustuse täitmisele sundimiseks seadusega lubatud sunnivahendeid.
Vastavalt TKindlS § 4 maksavad töötuskindlustusmakset: 
kindlustatu (antud mõiste hõlmab töötajat, avalikku teenistujat ja töövõtjat);
tööandja ja riik või kohalik omavalitsus tööandjana (edaspidi tööandja).
Töötuskindlustusmakset makstakse (TKindlS § 40 lg 1):
kindlustatule makstud palgalt ja muudelt tasudelt kindlustatule ja tööandjale kehtestatu töötuskindlustusmakse määras;
isikule, kes on jõudnud vanaduspensioniikka või kellele on määratud ennetähtaegne vanaduspension, makstud palgalt ja muudelt tasudelt tööandjale kehtestatud töötuskindlustusmakse määras.
Töötuskindlustusmakse määrad kehtestab Vabariigi Valitsus TKindlS §-s 41 kehtestatud piirides (kindlustatul 0,5–2%, tööandjal 0,25–1%).
Kuni 2009. aasta 30. juunini on töötaja maksemäär 0,6% ja tööandja maksemäär 0,3%.).
2009. aasta 1. juulist kuni aasta lõpuni on töötaja maksemäär 1% ja tööandja maksemäär 0,5%(Vabariigi Valitsuse 27. novembri 2008. a määrus nr 160
Makse kogumine toimub paralleelselt kinnipeetud tulumaksu ja isikustatud sotsiaalmaksu kogumisega ja deklareeritakse ühisel deklaratsioonil TSD.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 05.12.24, 07:30
Avalikusta kliendi võlg ja tagastamise kiirus kahekordistub
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele