Teenindajatena töötavad tudengid ei tea sageli oma seadustest tulenevaid õigusi, mis annab tööandjatele võimaluse sõlmida töölepinguid seadustest mööda hiilides.
Sageli puuduvad töötajatel nii puhke- ja lõunapausid, õhtusel ajal töötamise eritasu kui ka lubatud vabad päevad. Merit Paas on esmakursuslane, kes töötas Lõunakeskuses käsitööd ja kunsti müüvas koridoriletis.
«WC-sse mina oma tööajal ei läinud kordagi, sest siis oleks kaup jäänud valveta,» rääkis Paas lisades, et töölepingus ei olnud lõuna- ja puhkepause üldse ette nähtud. «Paberileht selliste asjade kohta ilmus tööl sahtlisse,» sõnas Paas.
.....
Katseajal tasuta töö
Töölepinguseaduse kohaselt võib töötajal olla tööle asumisel kuni neljakuuline katseaeg, mida tasustatakse samaväärselt teiste töötajatega; lisatasusid katseajal olevale töötajale ei pruugi maksta. Paasi sõnul tal tööle asumisel eraldi katseaega ei olnud. «Oli 24 tundi prooviaeg, kui üldse palka ei makstud,» rääkis Paas.
Tööinspektsiooni Lõuna piirkonna juhataja Ülo Ustavi sõnul peab ka katseajal tehtud tööd tasustama. Eraldi peavad olema tasustatud õhtul ja öisel ajal töötamine.
«Kui tööaeg juhtub olema õhtusel ajal kell 18–22, peab selle eest maksma 10% kõrgemat tasu, öötööl on tasu 20% kõrgem,» rääkis Ustav.
Restorani Itaalia Köök juhataja Kadri Karma sõnul ei ole nende töötajate lepingutes õhtutööd eraldi välja toodud. Katseaeg töötajatel on ning sel ajal on töötasu natuke madalam. Lõunapause Itaalia Köögi ettekandjatel eraldi sätestatud ei ole. «Puhke- ja lõunapausi aeg sõltub sellest, kui palju külastajaid meil parajasti on,» rääkis Karma.
Seotud lood
Infopanga võlaregister on viimase nelja kuu jooksul aidanud ettevõtetel võlglastelt tagasi saada keskmiselt 47% võlgadest ja augustis tõusis see näitaja koguni 79%-ni.