Autor: Raamatupidaja.ee • 6. aprill 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Hiljemalt 15. aprillil tuleb kinnitada majandustegevuse registri registreeringud!

Majandustegevuse registri seaduse järgi peab ettevõtja, kes omab majandustegevuse registris registreeringut, igal aastal 15. aprilliks esitama kinnituse registreeringu õigsuse kohta. Seda võib teha nii elektrooniliselt kui ka paberkandjal.

Kindlasti ei ole mitmeid aastaid kehtinud registreeringu kinnituse nõue paljude jaoks enam uus ning suur osa ettevõtjaid, keda registreerimine puudutab, on vajalikud protseduurid juba aegsasti sooritanud. Siiski jäi eelmisel aastal registreeringu õigsus tähtajaks kinnitamata 11 000 ettevõtjal. Neid registreeringuid, mis on tehtud pärast 15. jaanuari 2008, tänavu enam üle kinnitama ei pea. Küll aga tuleb seda teha järgmisel aastal.

Kuidas ja kuhu registreeringu õigsusest teatada?  

Üks variant registreeringu õigsuse kinnitamiseks on täita vorm, mille leiab MTRi veebilehelt www.mkm.ee/mtr „Taotluse vormid“ alt (vorm nr 18). Täidetud vorm tuleb esitada posti teel, kohale viies või e-posti teel (digitaalallkirjastatult) samasse kohta, kuhu esitasite ka registreeringu saamise taotluse (Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumisse või tegevuskohajärgsesse valla- või linnavalitsusse). Teine variant on registreeringu õigsust kinnitada elektrooniliselt. 

ID-kaardiga või Interneti-panga kaudu on andmete õigsust kinnitada väga lihtne  

Selleks peab äriregistris registreeritud ettevõtja esindamise õigust omaval isikul olema ID-kaart ja kaardilugeja. Teine võimalus on siseneda portaali „X-tee teenused ettevõtjale“, kuhu saab siseneda ka Interneti-panga kaudu. Registreeringu andmete õigsuse elektrooniline kinnitamine on äärmiselt kiire ning mugav – mõne näpuvajutusega ongi asi tehtud! Täpsemat infot selle kohta, kuidas andmeid elektrooniliselt kinnitada, leiate MTRi veebilehelt või aadressilt x-tee.riik.ee/eit/ (sisenemine X-tee ettevõtjaportaali). 

Kontrolli enda andmeid registrist!  

Enne registreeringu kinnitamist on soovitatav kontrollida senise registreeringu andmeid MTRi veebilehelt. Andmete õigsust elektrooniliselt kinnitades saab andmed ka vahetult enne kinnituse andmist üle vaadata ning neid vajadusel uuendada. Andmed tuleks üle kontrollida eriti siis, kui ettevõtte tegevusalad või kontaktandmed on muutunud. Samuti võib üle vaadata juhendmaterjalid, mis on vastaval tegevusalal tegutsemise registreerimiseks vajalikud. Muudatus tuleks teha kindlasti ka siis, kui ettevõte mõnel seni registreeritud tegevusalal enam ei tegutse. 

Kui selgub, et mõningad andmed vajavad muutmist, tuleb registreeringu andmeid parandada sarnaselt eespool kirjeldatud andmete õigsuse kinnitamisega. Registreeringu õigsuse kinnitamise või senise registreeringu andmete muutmise eest riigilõivu tasuda ei tule. 

Mis saab siis, kui kinnitus jääb esitamata?  

Kui ettevõtja ei esita 15. aprilliks registreeringu õigsuse kinnitust, teavitatakse teda (valla- või linnavalitsuse või MKMi vm asjaomase asutuse poolt) kohustuse täitmata jätmisest ning sellest tulenevalt registreeringu peatamisest. Seaduse järgi peatatakse 1. maist registreering, mille andmeid ei ole õigeks ajaks kinnitatud. 

Kui ettevõtja esitab registreeringu andmete õigsuse kinnituse, taastatakse registreering 5 tööpäeva jooksul pärast selle laekumist. Kui kinnitus jääb esitamata, kustutatakse peatatud registreering selle peatamisest 6 kuu möödumisel. 

Nii peatatud kui ka kustutatud registreeringu puhul registreeringut nõudval tegevusalal tegutseda ei tohi. Tegutsemine ilma nõutud kehtiva registreeringuta on karistatav. 

Kust saab lisainfot?  

Põhjaliku info selle kohta, kuhu ja mida esitama peab, leiab MTRi veebilehelt. Keerukamate küsimuste puhul võib julgelt pöörduda ka otse MKMi registri talituse poole (mtr.mkm.ee/default.aspx?s=info). Teavet selle kohta, millised tegevusalad vajavad registreeringut või MTRi kantavat tegevusluba, saab samuti viidatud veebilehelt või Koja veebilehelt www.koda.ee/eelnoud/MTRTegevusalad_31.03.08.doc

Mait Palts

Poliitikakujundamise ja õigusosakonna jurist

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700