Eesti elanikud (residendid) peavad tuludeklaratsioonis
deklareerima ka välisriigis saadud tulu, näiteks palgatulu, rendi- või
üüritulu, litsentsitasu ja kasu vara võõrandamisest.
Välismaal teenitud tulu tuleb märkida tuludeklaratsioonistabelis 8.1.
Välisriigis juba tasutud tulumaks võetakse Eestistulumaksu tasumisel arvesse osas, mille tasumine välisriigis oli kohustuslik.Kui välisriigis tasutud tulumaks on väiksem Eesti tulumaksust, tuleb Eestisvälisriigi tulult juurde maksta vahe, mille võrra välisriigi tulumaks on Eestisarvutatud tulumaksust väiksem. Välisriigis tasutud tulumaksu saab arvesse võttavaid välisriigis tulumaksu tasumist tõendava dokumendi alusel.
Kui isik viibis töötamise eesmärgil välisriigis vähemalt183 päeva 12 järjestikuse kalendrikuu jooksul ja tema tulu oli välisriigismaksustatud (ka siis kui maksu lõppsummaks jäi 0 krooni) ning sellinemaksustamine on dokumentaalselt tõestatud, ei maksustata välisriigi tulu Eestistulumaksuga. Saadud tulu deklareeritakse informatiivsena tabelis 8.8. Maksuvabaon siiski vaid töötamise eest saadud tulu, mitte kõik tululiigid.
Residendist füüsilisel isikul on õigus Eestis tulumaksugamaksustatavast tulust maha arvata välisriigis tasutud sotsiaalkindlustusemaksud ja maksed, mille tasumine oli kohustuslik tulenevalt välisriigiõigusaktist või välislepingust. Maksu või makset võib tulust maha arvata, kuiselle tasumise eesmärk oli isikule pensioni-, ravi-, emadus-, töötus-,tööõnnetus- või kutsehaiguskindlustuse tagamine.
Tulust ei arvata maha maksu ega makset, mis on tasutudEestis tulumaksuga mittemaksustatava tulu arvel.
Tuludeklaratsioone saab esitada veel kuni 31. märtsini.
Tulude deklareerimist puudutavat infot ja abi saabtööpäevadel kl 08.00-20.00 infotelefonile 1811 helistades, abivajajaid aitab katelefoninumber 8800811,
[email protected] ja
[email protected]. Lisainfot saabmaksuhalduri koduleheküljelt
www.emta.ee ningMaksu- ja Tolliameti piirkondlikest teenindusbüroodest.
Autor: Priit Rum