Autor: Raamatupidaja.ee • 21. veebruar 2008
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Enammakstud tulumaksu kogunenud miljard krooni

Tänaseks makstakse enammakstud tulumaks tagasi isikutele, kes esitasid e-maksuametis tuludeklaratsiooni deklareerimise esimestel päevadel ning kelle deklaratsioonid olid probleemivabad. Hetkeseisuga on Maksu- ja Tolliamet tagastanud enammakstud tulumaksu 138 610 inimesele, kogusummas on tagastusi tehtud üle 514 miljoni krooni. "Alustasime enammakstud tulumaksu tagastust sel aastal veidi varem, kuna esimestel päevadel deklareerijate arv oli suur, ” selgitas MTA peadirektori asetäitja Dmitri Jegorov. “Oleme lubanud, et korrektse, ametniku poolt ülevaatamist mittevajava elektroonilise tuludeklaratsiooni esitajad saavad enammakstud tulumaksu tagasi viie tööpäeva jooksul,” lisas Jegorov. 22. veebruari keskpäevaks oli esitatud üle 291 tuhande elektroonilise tuludeklaratsiooni, eeltäidetud paberdeklaratsioone on MTA teenindusbüroodes välja trükitud üle 19 298. Tagasimaksmiseks määratud summa on 22. veebruariks tõusnud üle 1,01 miljardi krooni, juurde on deklaratsioonide alusel tulumaksu määratud enam kui 44,2 miljonit krooni. Siinkohal tuletab MTA veelkord meelde, kellele ja millistel tingimustel tulumaksu tagastatakse. Vastavalt tulumaksuseadusele toimub teatud kulude maksustatavast tulust mahaarvamine, mille tulemusena väheneb maksustatav tulu ja koos sellega ka riigile makstav tulumaks. “Vahel arvatakse ekslikult, et tagasi on võimalik saada 22% tehtud kulutustest, tegelikkuses tehakse tagastus sellest tulumaksust, mida isik ise on riigile aasta kestel tasunud,” selgitas Jegorov. Kui isikul puudus 2007. a maksustatav tulu, ei ole ka midagi tagastada. Kui tulu oli alla 24 000 krooni, tagastatakse kogu isiku poolt riigile tasutud tulumaks. Enamlevinud mahaarvamised tuludest:

Maksuvaba tulu 24 000 krooni. Kui isik on terve aasta töötanud, on üldjuhul see soodustus rakendunud juba aasta kestel ja tulumaksu ümberarvestust deklaratsiooni järgi ei toimu.

Täiendav maksuvaba tulu kahe ja enama lapse korral. Soodustus rakendub alates teisest lapsest, kasutada saab üks lapsevanem. Arvesse lähevad lapsed, kes on 2007. aastal saanud 17 või on nooremad. 

Eluaseme intressid. Maha saab arvata eluaseme soetamiseks (elamu, korter, maatükk eluaseme ehitamise eesmärgil) võetud laenuintressid. Jooksva remondi tarbeks võetud laenu intresse maha arvata ei saa. Kui võetud laen on ainult osaliselt kulutatud eluaseme soetamiseks, saab intresse maha arvata proportsionaalselt tehtud kulutusele.

Koolituskulud ja õppelaenu intressid. Nagu eelpool öeldud, toimub isiku poolt makstud tulumaksu tagastus. Kui õppijal endal maksustatav tulu puudub või on see olnud 2007. aastal alla 24 000 krooni, on tegelikuks kulutuse tegijaks tema lapsevanem, nii saab koolituskulu teinud vanem näidata selle kulu oma deklaratsioonis. 

Kingitused, annetused, ametiühingu sisseastumis- ja liikmemaksud. Nende kulutuste mahaarvamise piir on 5% maksustatavast tulust. 

NB! Eluaseme intresse, koolituskulusid, õppelaenu intresse, kingitusi, annetusi, ametiühingu sisseastumis- ja liikmemakse ei saa maha arvata rohkem kui 50 000 krooni kuid mitte rohkem kui 50% maksustatavast tulust. Ühisdeklaratsioonis on mahaarvatav summa 100 000 krooni, 50% reegel kehtib ikka. 

Maksuvaba pension 36 000 krooni. Kui pensionäri ainukeseks tuluks on riiklik pension ja pensioniametile on tehtud avaldus maksuvaba tulu rakendamiseks, on üldjuhul aasta kestel tulumaks õigesti kinni peetud ja tulumaksu ümberarvestust tuludeklaratsiooni järgi ei toimu.

Tuludeklaratsioonid esitamine lõppeb 31. märtsil. Tagastus- ja juurdemaksmise tähtaeg füüsilistele isikutele on 1. juuli, FIE-dele ja vara võõrandamisest kasu saanutele 1. oktoober.

Tulude deklareerimist puudutavat infot ja abi saab tööpäevadel kl 08.00–20.00 infotelefonile 1811 helistades, abivajajaid aitab ka telefoninumber 8800811, [email protected] ja [email protected]. Lisainfot saab maksuhalduri koduleheküljelt www.emta.ee ning Maksu- ja Tolliameti piirkondlikest teenindusbüroodest.LugupidamisegaPriit RumMaksu- ja TolliametPeaspetsialist meediasuhete alalTelefon: 676 2969; 502 0786E-post: [email protected]

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700