Autor: Mait Palts • 24. juuni 2007
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Juuli toob endaga kaasa mitme seaduse muudatusi

Võrreldes varasematega toob see suvi siiski suhteliselt vähe muudatusi.

Toiduseadus.

Hulk selle aasta veebruaris Riigikogu poolt vastu võetud toiduseaduse muudatusi jõustus juba 1. aprillil. Osa neist jõustub 1. juulil, olulisimad on toidu käitlemisvaldkondades tunnustamisele kuuluvate ettevõtete täpsustatud loetelu ning tunnustamise taotluse sisunõudeid ja taotluse menetlemise korda puudutavad sätted.

Jõustub ka põllumajandusministri 30. mai 2007 määrus nr 84 „Toidu käitlemisvaldkondades tunnustamisele kuuluvate ettevõtete täpsustatud loetelu, tunnustamise taotluse sisunõuded, taotlusele lisatavate dokumentide loetelu ning taotluse menetlemise kord”.

Kindlustustegevuse seadus.

Ka kindlustustegevuse seaduses jõustuvad muudatused pärinevad juba eelmise aasta lõpust, kuid pikendatud jõustumistähtaja tõttu rakendub osa neist alles 1. juulil. Muudatuste kohaselt peavad kindlustusmaakler ja -agent edaspidi iga kord enne kindlustuslepingu sõlmimist ja vajadusel ka enne sõlmitud kindlustuslepingu muutmist või pikendamist teavitama klienti vahendustasu suurusest iga vahendatava kindlustuslepingu kohta eraldi.

Töötervishoiu ja tööohutuse seadus.

Alates 1. juulist jõustuvad töötervishoiu ja tööohutuse seaduse nõuded, mis puudutavad FIEsid ning nende tööd ja tööõnnetustega seonduvat. Nende sätete järgi peab FIE igas tööolukorras tagama temale kuuluvate töövahendite, isikukaitsevahendite ja muude seadmete korrasoleku ja nõuetekohase kasutamise.

Kui FIE töötab ühel töökohal samal ajal koos ühe või mitme tööandja töötajatega (töölepingu alusel tööd tegevad töölised), peab ta teavitama töid korraldavat tööandjat või tema puudumisel teisi tööandjaid oma tegevusega seotud ohtudest ja tagama, et tema tegevus ei ohusta teisi töötajaid. Samuti peab ka töid korraldav tööandja või tema puudumisel peavad teised tööandjad teavitama samal töökohal teenust osutavat FIEt tööprotsessiga seotud ohtudest ja nendest hoidumise abinõudest. Samuti tuleb töötajatega ühel objektil koos töötavatele FIEdele teatavaks teha päästetööde ja esmaabi andmisega seotud abinõud ning nende eest vastutavad töötajad. Kui tööõnnetus juhtub FIEga eelkirjeldatud koostöö olukorras, teeb kõik tööõnnetusega seotud toimingud tööandja, kes korraldab töid või kellega FIE-l on lepinguline suhe.

Maksukorralduse seadus.

Peamine jõustuv muudatus on seotud maksuhaldurile antava õigusega kustutada registrist FIE, kes ei tegele ettevõtlusega tulumaksuseaduse § 14 tähenduses. Selleks peab maksuhaldur teavitama FIEt tema registrist kustutamise kavatsusest kirjalikult ning andma tähtaja ettevõtlusega tegelemise tõendamiseks. Juhul kui ettevõtlusega tegelemine tõestamist ei leia, kustutatakse FIE maksukohustuslaste registrist maksuhalduri juhi otsuse alusel. FIE loetakse registrist kustutatuks otsuses märgitud kuupäevast arvates.

Elektriohutusseadus.

20. juulil jõustub ka uus elektriohutusseadus, mis kehtestab nõuded alljärgnevale:- elektriseadmed ja -paigaldised, nende turule laskmine, kasutuselevõtt ja kasutamine ning nõuetele vastavuse hindamise ja tõendamise kord;- elektripaigaldise omanik, teavitatud asutus, elektritöö ettevõtja, tehnilise kontrolli teostaja, personali sertifitseerimise asutus, elektripaigaldise käidu korraldaja ja elektritöö juht;- ettevõtja registreerimine ja riiklik järelevalve.

Samal ajal jõustub ka majandus- ja kommunikatsiooniministri 10. aprilli 2007 määrus nr 24 „Nõuded elektriseadmele ja -paigaldisele, nende elektromagnetilisele ühilduvusele, märgistuse ja teabega varustamisele ning vastavushindamise kord”.

Eesti Vabariigi põhiseadus.

Kolm kuud pärast Riigi Teatajas avaldamist ehk 21.07.2007 jõustub ka põhiseaduse preambuli uus sõnastus, mille Riigikogu selle aasta 12. aprillil vastu võttis. Muudatusega rõhutatakse eesti keele säilitamise vajadust. Uus sõnastus on järgmine: „Kõikumatus usus ja vankumatus tahtes kindlustada ja arendada riiki, mis on loodud Eesti rahva riikliku enesemääramise kustumatul õigusel ja välja kuulutatud 1918. aasta 24. veebruaril; mis on rajatud vabadusele, õiglusele ja õigusele; mis on kaitseks sisemisele ja välisele rahule ning pandiks praegustele ja tulevastele põlvedele nende ühiskondlikus edus ja üldises kasus; mis peab tagama eesti rahvuse, keele ja kultuuri säilimise läbi aegade – võttis Eesti rahvas 1938. aastal jõustunud põhiseaduse § 1 alusel 1992. aasta 28. juuni rahvahääletusel vastu järgmise põhiseaduse.”

Kõikide mainitud õigusaktide täistekstid ja muudatused on leitavad Riigi Teataja õigusaktide elektroonilisest andmebaasist aadressil www.riigiteataja.ee.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700