• 30.05.07, 01:00
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

2007. aasta esimese kvartalis oli keskmine väljamakse töötaja kohta 9314 krooni

Käesoleva aasta esimese kolme kuu jooksul töötajatele tehtud väljamaksete summa oli kokku ligi 16, 919 miljardit krooni ja seda maksti 605 495 isikule. Keskmine väljamakse kuus töötaja kohta on seega 9314 krooni. 2006. aasta IV kvartalis oli väljamaksete summa kokku 17 108 628 142 krooni ja seda maksti 612 384 isikule. 2006. aasta kolme viimase kuu keskmine tasu oli 9313 krooni.
Maksu- ja Tolliameti andmetel on tavapäraselt IV kvartali väljamaksete numbrid alati kõrgemad. Kuna andmetest nähtub, et eelmise aasta 4. kvartali ja selle aasta 1. kvartali keskmise väljamakse numbrid on samas suurusjärgus, võib teha järelduse, et selle aasta algusest on palgatase tõusnud. Samuti on 20 744 inimese võrra vähenenud isikute arv, kes teenib tasu 0 - 9999 krooni kuus. Need isikud on liikunud kõrgematesse palgagruppidesse.
Maksu- ja Tolliamet alustas kvartaalsete väljamaksete statistika avaldamist, et informeerida avalikkust tööandjate tehtud väljamaksete suurusest töötajatele. Keskmises väljamakse numbris sisalduvad palk ja muud tulumaksuga maksustatav tulud, mida tööandjad deklareerivad tulu- ja sotsiaalmaksu deklaratsiooni lisas 1 koodiga 01.
Oluline on tähele panna, et Statistikaameti (SA) ja MTA andmed ei ole võrreldavad, kolm peamist erinevust metoodikate erinevuse osas on:
1. Tasuliigid - SA avaldab keskmist palka, mis sisaldab järgmisi tasuliike: aja- ja tükitöö tasu, puhkusetasu, mitterahaline ehk loonustasu, ebaregulaarsed preemiad ja lisatasud. MTA ei avalda keskmist palka, vaid isiku kohta tehtud erinevaid väljamakseid, mis on seotud töösuhtega.
2. Ajaline nihe - SA andmed on tekkepõhised, MTA andmed kassapõhised. Näiteks detsembris teenitud palk läheb SA arvestuse kohaselt detsembri arvestusse, ent MTA arvestuses jaanuari, mil see välja makstakse.
3. Töötajate arv - osalise ja täistööajaga töötajate palga võrdlemiseks taandab SA töötajate arvu täistööajale. Täistööajale taandatud töötajate keskmine arv arvutatakse: täistööajaga töötajate arv + osalise tööajaga töötajate arv, arvestatud proportsionaalselt töötatud ajaga (nt kaks poole koormusega töötajat arvestatakse ühena). Brutokuupalkade kogusumma jagatakse täistööajale taandatud töötajate keskmise arvuga.
MTA võtab arvesse kõik isikud, kellele on tehtud väljamaksed, sõltumata, kas väljamakse on isikule tehtud täistööaja või osalise töötaja eest. MTA töötajate arv on kasvav, st iga tööturul käinud isik on arvel, sõltumata tööturul veedetud ajast (nt kas 1 kuud või 12 kuud). Andmete aluseks on maksudeklaratsiooni TSD lisa 1 kood 01, deklareeritud väljamaksete kogusumma jagab MTA isikute arvuga, kelle on tehtud väljamakseid.

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.09.24, 17:13
Kui klient jääb võlgu: efektiivseim nipp raha koju toomiseks
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele