Argos Kracht’ist on Raamatupidaja.ee-s ilmunud juba intervjuu. Kuid ennekõike finants- ja raamatupidamisteenustega tegeleva firma AS Kermoniga seoses, sest Argos Kracht on AS Kermoni tegevjuht. Selles loos räägib edukas ärimees aga teemadel, milles firmajuhid tavaliselt sõna ei võta. Nimelt isikuarengust ja seda võimaldavatest koolitustest.
„2006. aasta septembris käisime Londonis Deepak Chopra poolt väljatöötatud Primordial Sound Meditation’i (PMS) kursustel. Eesti keelde võiks seda ehk tõlkida kui ürghääle (või sünnihääle) meditatsioonil, mida holistlikust printsiibist lahtiseletatuna võiks aru saada nii, et igal inimesel on tema sünnihetkel optimaalne omavõnkesagedus, mis on mingil moel seotud just selle hetkega. Tänu eluraskustele ja stressile võib ee paigast ära nihkuda. Inimese omavõnkesageduse muutumine toob endaga kaasa tervise, enesetunde ja inimsuhete halvenemise ning terve hulga materiaalseid ja mittemateriaalseid probleeme. PMSi kursustel antakse igale osalejale tema isiklik võti (mantra) omavõnkesageduse taastamise jaoks. Tahan siin siiski rõhutada, et omavõnkesageduse taastamine, mis toob kaasa hea tervise ja enesetunde, paranenud inimsuhted ja miks ka mitte materiaalse külluse sinu ümber, vajab pidevat praktiseerimist,“ räägib Argos Kracht ilmel, millest võib vaid järeldada, et isikuarengu teemalised kursused on tema elus sama vajalik ja loomulik kui leib laual. Ta on läbinud mitmeid koolitusi, alates Covey koolituses ja ka Goldratist. Kuid enda käel on ta vaikselt harjutanud ka joogat ning hetkel tegeleb palju Silva meetodi ja reikiga.
Millist seni läbitud koolitust soovitaksite ka teistele inimestele?
Artikkel jätkub pärast reklaami
„Enamus koolitustest, milles olen osalenud, vajavad eelnevalt inimese teatud valmisolekut. Kui inimene ei ole sisemiselt valmis, siis ta võib olla koolitustes väga pettunud. Kui ta on valmis, siis ta on nendega väga rahul. Seepärast ma ei julge ka ühtegi soovitada. Need, kes on valmis, neile on mistahes nendest koolitustest kasuks.“
Kuidas inimene leiab teie meelest üles koolitused, mis on tema jaoks vajalikud?
„Tean kahte teed, kuidas neid leitakse. Üks on see, et inimesed on endaga nii suures puntras, et vanaviisi enam ei saa. Ja siis nad peavad vaatama, kuidas sellest olukorrast välja tulla ning nii nad jõuavad mingisugusele koolitusele, mis neid võiks aidata. Teine seltskond inimesi on need, kes on ühel või teisel asjaolul juba rongi peale saanud - nad on harjunud koolitustel käima, neil on meeles, missuguse positiivse energiavoo see annab.
Mida on teis muutnud koolitustel omandatud oskuste rakendamine?
„Olen muutunud tasakaalukamaks ja rõõmsameelsemaks. Olen saanud lahti enamuses mind häirinud haigustest ja vigastustest. Oluliselt on vähenenud stress. Ja on veel terve hulk positiivseid muudatusi. Kui ma aastal 2000 ei maganud nädalas kolm ööd (vähemalt hommikuti oli tunne, et pole öösel maganud), siis nüüd ma magan nagu laps. Nüüd on aastas kolm ööd, kus mul on tunne, et kehvasti jään magama, aga hommikul olen ikka värske. Olen õppinud oma keha funktsioone reguleerima. Enamus isikuarengu õpetusi aitavad inimest, tihti piisabki ühe praktiseerimisest. Sellised koolitused annavad inimesele tööriistad, millede kasutamine aitab meil paremini iseendaga hakkama saada - vältida stressi ning tuua ellu rohkem rõõmu ja küllust.“
Hetkel kuum
30. juuni hommikuks oli aruande esitanud napilt enam kui pooled kohuslastest
Artikkel jätkub pärast reklaami
Olete praktiseerunud ka joogat. Milliste raamatute järgi te seda teete? Milliseid raamatuid soovitate?
„Raamatuid on väga palju, minule jäi esimesena ette “Ravi end jooga abil”. Raamatust vaatasin harjutuse kirjelduse ja selle järgi alustasin.“
Kas tänapäeva kontorisse ka jooga sobib? Kas teete vahel kontoriski joogaharjutusi või jääte pigem kodukesksemaks?
„Arvan, et kontorijooga on hetkel pigem kampaaniaüritus. Minu arvates enamus inimesi meie ühiskonnas ei ole valmis jooga filosoofiat vastu võtma. Ka minu jaoks oli jooga omal ajal pigem veidrike mõttetu põrandalpüherdamine ja ma ei tegelenud sellega. Kuni ühel hetkel sain aru, mis point selles filosoofias on ja mis see endaga kaasa toob ja mis see mulle annab.“
Mida jooga annab teile?
„Jooga lähtub holistlikust printsiibist, et terve maailm on üks ja inimene on tervik. Kui sul on nina haige, siis lähed nina-kurgu arsti juurde, aga sind ei ravita kui inimest tervikuna, vaid kui mehhanismi, mille üks osa on katki. Jooga oma tervikfilosoofia kaudu vaatab inimest kui ühte tervikut. Kui inimesel on nohu, siis küsimus ei ole selles, et tal on nina haige, vaid et inimesel kui tervikul on midagi viga. Jooga arendab inimest kui tervikut, aitab leida tasakaalu. Selle tulemusena tekib olukord, kus tunned ennast hästi, oled tasakaalukas, jääd haigustest puutumata või oled vähe haige ja suudad ennast kergesti tervendada.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kas olete vahel endas natuke kahelnud, et tegelete selliste “teistmoodi asjadega”? Või on teis olnud alati palju enesekindlust?
„See on ju puhtalt subjektiivne. Sest nii, kui ma hakkaks ette kujutama, mida teised inimesed sellest mõtlevad ja enesehinnangut selle järgi korrigeeriksin, põleksin küll läbi. Ma pean lähtuma ikkagi oma väärtushinnangutest ja arvamustest. Kui olen veendunud, et seda laadi maailmavaade mind aitab, siis lihtsalt viin selle ellu. Ma peaaegu ei lase end teiste arvamusest segada.“
Mitu tundi päevas teil kulub enda arendamisele ja mitu tundi tööd teete?
„Oleme harjunud käsitlema tööd kui midagi rasket ja ebameeldivat, mis tuleks kaelast ära saada. Tegelikult on võimalik tööprotsessi vaadata kui isiku arendamise viisi. Ehk ma püüan teha tööd mitte raha pärast, vaid näha selles protsessis teatud väljakutset ja leida rõõmu. Ma ei suuda koguaeg nii olla, aga aeg-ajalt suudan tööd võtta kui meetodit enesearenguks. Aga tunnistan, et aeg-ajalt on mul ka villand ja ma ei suuda seda teha. (Naerab.)“
Kui te poleks sellisele enesearengu teele jõudnud, mis te arvate, kas oleksite teismoodi inimene?
Artikkel jätkub pärast reklaami
„Ise arvan, et see protsess on mulle väga palju juurde andnud. Raske on öelda, mis on siis, kui oleks. Aga kaldun arvama, et kui oleksin oma vanas vaimus jätkanud, oleksin läbi põlenud. Oleksin ennast väga õnnetuna tundnud.“
Oletame, et teil ei ole rahalisi ega ajalisi piiranguid, et minna õppima ükskõik millisele isikuarengu kursusele.
„Selles kontekstis vaadatuna võin öelda, et raha ei ole piiranguks ja ajaline piirang – niivõrd kuipalju seda on – on pigem seotud prioriteetidega minu valikutes. Olen vaba otsustama tööd mitte teha, kuid hetkel olen ma valmis ainult töö hulka vähendama aga mitte töötegemist lõpetama. Olen mõelnud, et kõige rohkem huvitaks mind meditatsiooniga seonduv temaatika. Huvitavamaid võimalusi enda jaoks näen selles, kuidas juhtida oma meelt, kuidas iseendaga hakkama saada. Õppida seda, kuidas teha pea tühjaks ja hoida seal vaid neid asju, mida pean vajalikuks. Selle õppimiseks pole vaja kaugele sõita.“
Aga millise õpetaja juurde ja kuhu riiki te läheksite?
„Arvan, et riik ei oleks määrava tähtsusega. Ja hetkel pole ka sellist õpetajat, aga arvan, et sel hetkel, kui see etapp on mu elus käes, siis tuleb mulle ka see koht, kuhu ma lähen, ja see inimene, kelle juurde ma lähen. Hetkel võiks ehk nimetada minu õpetajaks abikaasa Kerstit – aga abikaasalt õppimine on keerukam kui võõralt inimeselt õppimine – õpilase ego ja eelarvamused on siin olulisteks takistusteks.“
Artikkel jätkub pärast reklaami
Mida soovite oma tulevikult?
„Põhimõtteliselt arengu jätkumist. Ehk oskust näha maailma häid külgi. Et suudaksin arendada oma tasakaalu. Ja võibolla ka kunagi mingil moel jagada teadmisi edasi. Aga see on võibolla, sest seda paneb paika juba elu.”
Õpetused ja praktikad, mis on juhtinud Argos Krachti elu:
* Covey koolitus
* Goldratt’i koolitus* Silva meetod algkursus* Silva meetod „Graduate“ kursus* Silva meetod „Ultra“ kursus* Jooga praktiseerimine* Reiki I aste* Reiki II aste* Peep Vainu isikuarengu koolitus* Primordial Sound Meditation