13. veebruar 2007
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

15. veebruarist saab e-maksuametis tuludeklaratsiooni esitada

15. veebruarist saab läbi e-maksuameti esitada tuludeklaratsiooni. Maksu- ja Tolliamet ootab sel aastal kokku ligi 550 tuhandet tuludeklaratsiooni ning eesmärgiks on tõsta läbi e-maksuameti esitatavate deklaratsioonide osakaal 85 protsendini.Eeltäidetud deklaratsioonile on kantud andmed palga ja muude tulude kohta, nagu pensionid. Samuti kohustusliku kogumispensioni maksed, kinnipeetud töötuskindlustusmaksed, tasutud koolituskulud, ametiühingu sisseastumis- ja liikmemaksud, tehtud kingitused, annetused, õppelaenu intressid, pensionid, tasutud vabatahtliku kogumispensioni maksed.Sel aastal on esmakordselt eeltäidetud tuludeklaratsiooni kantud ka andmed Eesti väärtpaberite keskregistris (EVK) registreeritud väärtpaberitehingute kohta. Tehinguid ei eeltäideta, kui raha ei ole liikunud EVK vahendusel (nn makseta tehingud). Kui tegemist on väärtpaberite vahetamise tehinguga, ei ole eeltäidetud andmetes näidatud turuhinda. Sellisel juhul lasub kliendil kohustus andmed ise täita, ehk lisada vahetuse teel vastu saadud väärtpaberite turuhind. Samuti tuleb deklareerida börsivälised tehingud – ka sel juhul, kui andmed ei kajastu eeltäidetud tuludeklaratsioonil.Tuludeklaratsiooni on kohustatud esitama füüsilisest isikust ettevõtjad, isikud, kes omasid maksustamisperioodil madala maksumääraga territooriumil asuva juriidilise isiku aktsiaid, osasid, hääli või õigust juriidilise isiku kasumile ning isikud, kes on saanud tulu (sh dividende) välismaalt. Deklareerida tuleb ka tulu, mida välislepingu alusel Eestis ei maksustata. Samuti tuleb tuludeklaratsioon esitada juhul, kui soovitakse kasutada maksusoodustusi (tasutud koolituskulusid, eluasemelaenu intresse vm). Tulust mahaarvamisi saab teha ainult siis, kui aasta jooksul on saadud maksustatavat tulu ning nendelt on tulumaks tasutud.2006. aasta eest saab uuendusena kasutada täiendavat maksuvaba tulu 24 000 krooni alates teisest lapsest lapse üks vanem, hooldaja või eestkostja. 2005 aastal sai soodustust alates kolmandast lapsest.Soovitame tulude deklareerimiseks võimalusel kasutada e-maksuametit - see tähendab kiiremat ja lihtsamat deklareerimist ning kiiremat tulumaksu tagastamist. Kui selline võimalus puudub, saab Maksu- ja Tolliameti piirkondlikust teenindusbüroost eeltäidetud deklaratsiooni ka välja trükkida. Seoses eeldatava väga suure deklareerijate hulgaga esimestel päevadel, võib e-maksuamet olla ülekoormatud. Amet palub klientidelt mõistvat suhtumist ning võimalusel soovitame esitada deklaratsioon veidi hiljem.

Samuti soovitame e-maksuameti suure koormuse korral siseneda

Selleks, et Maksu- ja Tolliametil oleks võimalik tulumaks klientidele kiiresti tagastada on oluline, et eeltäidetud deklaratsioonil oleks olemas kõik andmed inimese tulude ja kulude kohta.Kui maksumaksja täiendab või parandab andmeid oma tuludeklaratsioonil ise, siis palub Maksu- ja Tolliamet maksumaksjalt andmeid tõendavate dokumentide esitamist. Paberil dokumentide toomine, sisestamine ja kontrollimine võtab aega, mistõttu ei ole sellisel juhul võimalik tulumaksu kiiresti tagastada.E-maksuametisse saab siseneda Ühispanga, Hansapanga, Sampo, Nordea, Parex või Krediidipanga internetipanga kaudu, ID kaardi või autentimise lepingu olemasolul ka läbi Maksu- ja Tolliameti kodulehekülje.Laenuintresside andmeid on elektrooniliselt võimalik oma eeltäidetud tuludeklaratsioonile edastada läbi Hansapanga, SEB Ühispanga, Sampo Panga, Noreda Panga ning Krediidipanga internetipanga. Palume kindlasti edastada intresside andmed läbi internetipanga enne tuludeklaratsiooni täitma asumist. Täiendavat infot eluasemelaenu intresside edastamise osas saavad kliendid oma pangast.

Maksu- ja Tolliamet kontrollib 2006. aastal eluasemelaenu võtnud isikute tuludeklaratsioone, eesmärgiga tagada tasutud laenuintresside õigesti deklareerimine kohe esimesel laenu deklareerimise aastal. Sellega seoses 2006. aastal eluasemelaenu võtnud isikud viie tööpäevaga enammakstud tulumaksu tagasi ei saa, palume klientidel pärast tuludeklaratsiooni esitamist jälgida informatsiooni e-maksuametis tulude deklareerimise infoleheküljel.

Kui e-maksuameti kaudu esitatud deklaratsioon ei vaja automaatse/esmase kontrollimise tulemusena lisakontrolli, tagastatakse enammakstud tulumaks maksumaksja tuludeklaratsioonis märgitud pangakontole 5 tööpäeva jooksul pärast deklaratsiooni esitamist. Tulumaksu tagastusi alustatakse 22. veebruarist. Paberkandjal esitatud deklaratsioonide alusel alustatakse makse tagastamist aprillikuus.Tulude deklareerimist puudutavat infot ja abi saab kuni 15. veebruarini tööpäevadel kella 08.00 - 18.00, helistades infotelefonile 1811. Alates 15. veebruarist kuni 02.aprillini töötab infotelefon kella 08.00 - 20.00. Samuti saab abi maksuhalduri koduleheküljelt www.emta.ee ning Maksu- ja Tolliameti piirkondlikest teenindusbüroodest.

Autor: Liis Plakk

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700