2. mai 2006
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Euroopa Liidu e-tolli strateegia elluviimine

2005. aastal alustas Eesti Maksu – ja Tolliamet (EMTA) Euroopa Liidu e-tolli Mitmeaastase Strateegilise Plaani (MASP) elluviimist.

MASPi eesmärkideks on:

liikmesriikide tolliadministratsioonide käitumine kui üks administratsioon, et kaitsta ühiskonna julgeolekut, rahandust ja keskkonda;saavutada 100% paberivaba suhtlemine;laiendada lihtsustuste kasutamine rahvuslikult tasandilt Ühenduse tasandile;tolliprotseduuride ühtlustamine ja harmoniseerimine;respekteerida ettevõtjate ja liikmesriikide tehnilisi ja majanduslikke erinevusi ning liikmesriikide tollisüsteemide erinevusi.

MASP-i raames peavad liikmesriigid koostama oma rahvuslikud rakendamise strateegiad. Koos Euroopa Komisjoniga tuleb liikmesriikidel luua ajavahemikus 2005- 2010 (2013) turvalised integreeritud ja omavahel suhtlevad tolli infosüsteemid. Tähtis on, et tolli infosüsteemides saaks vahetada elektroonilist teavet ja et süsteemides oleks üldkasutataval tehnoloogial põhinevad liidesed kaubandusega.

Juba praegu on liikmesriigid investeerinud automatiseeritud tollisüsteemide väljatöötamisse. Kahjuks puudub veel süsteemide koostalitusvõime. Tänasel päeval on siiski olemas juba esimene tervet ühendust hõlmav tollivormistuse IT-rakendus ja selleks on NCTS – automatiseeritud transiidisüsteem.

Eesti MTA juurde on moodustatud rahvuslik MASP-i koordineerimise töörühm. Töörühma eesmärgiks on MASP-i alamprojektide õigeaegne käivitamine ning tervikpildi hoidmine. Ülesande täitmiseks soovib MTA kaasata väliskaubandusega tegelevaid ettevõtteid tagamaks loodavate süsteemide kasutajasõbralikkust.

MASP-i projektid:

NCTS - uus automatiseeritud transiidisüsteemNCTS-TIR – TIR andmete elektrooniline vahetamine liikmesriikide tollide vahelAES/ECS - Automatiseeritud Ekspordi Süsteem / Ekspordi Kontrolli SüsteemAIS/ICS - Automatiseeritud Impordi Süsteem / Impordi Kontrolli SüsteemSUMDEC -ülddeklaratsioon - tolliseadustiku julgeoleku muudatusest tulenev nõueRisk Management Framework - süsteem riskiinfo vahetamiseks liikmesriikide ja Komisjoni vahelCCIP (Common Customs Information Portal) - Ühtne Tolliportaal - ühine tolliteabe portaalSingle Access Point – ühtne juurdepääsu portaalEttevõtjate andmebaas / (A)EO – Authorized Economic OperationETT - Integreeritud Tariifistiku SüsteemSingle Window - e-valitsuse kontseptsioonOne-Stop Shop - logistiline kontseptsioon

Veidi lähemalt projektidest:

NCTS on automatiseeritud transiidisüsteem, mis juba toimib.

NCTS-TIR – TIR - Euroopa Ühendus käivitas 1. juulist 2005 NCTS/TIR pilootprojekti. Katsetuses osaleb 13 liikmesriiki. Eesti MTA ei osale NCTS/TIR pilootprojektis.

AES – Automatiseeritud Ekspordisüsteem, mille eesmärk on kõigi ekspordiga seotud andmete üle-euroopaline masintöötlemine; lisandub suhtlus ettevõtjate ja riigiasutustega.

ECS – Ekspordi Kontrolli Süsteem mille eesmärk on tolliasutuste vahel liikuvate ekspordiandmete üle-euroopaline masintöötlemine. Eksporditolliasutus teavitab piiritolliasutustes ekspordi alustamisest. Piiritolliasutus teavitab eksporditolliasutust ekspordi toimumisest

AIS - Automatiseeritud Impordi Süsteem; andmevahetus tolli ja ettevõtete vahel

ICS - Impordi Kontrolli Süsteem; andmevahetus sisemaa tolli ja piirtolli vahel

Ülddeklaratsioonid - tolliseadustiku julgeoleku muudatusest tulenev nõue. Projekt ülddeklaratsioonide töötlemise süsteemi loomiseks on algatusfaasis, on alanud ettevõtjatega suhtluse analüüs.

CCP - Ühtne Tolliportaal. EL-i hõlmav veebileht, mis sisaldab kogu informatsiooni, mida ettevõtjad vajavad kaupade importimiseks/ eksportimiseks ning ka viiteid rahvuslike administratsioonide ja valitsusasutuste veebilehtedele.

Single Access Point - võimaldab ettevõtetel tollideklaratsioone esitada oma tegevuskohast sellesse liikmesriiki, kus asuvad kaubad.

Single Window on ühekordne andmesisestus, ettevõte edastab kõik piiriületuseks vajalikud andmed tollile, k.a need, mida vajavad teised ametkonnad ning toll edastab andmed teistele ametkondadele.

One-Stop Shop – logistiline kontseptsioon. Eri ametkondade poolt kaubasaadetise kontrollimine piiril samal ajal ja samas kohas.

2006. aasta prioriteediks on elektrooniliste infosüsteemide rakendamise abil teenindusprotsesside lihtsustamine, andmete kvaliteedi parandamine ja informatsiooni ajakohastamine.

Esimene uutest rakendatavatest IT süsteemidest on COMPLEX. COMPLEX käivitatakse käesoleva aasta 1. mail. Üleminek täielikule paberivabale deklareerimisele on planeeritud 2007. aasta 1. jaanuarist.

2006. aastal kavatseb Maksu- ja Tolliamet rakendada veel Ekspordi Kontrolli Süsteemi ECS ja ülddeklaratsioonide töötlemise süsteemi SUMDEC. Viimati nimetatu väljatöötamisse on MTA kaasanud ka ettevõtete esindajaid.

*Refereeritud kohtumiselt MTA-ga 23.03.2006

Autor: Lidia Friedenthal

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700