Autor: Ranno Tingas • 11. aprill 2006
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maksumaksja õigustest ja kohustustest

Maksude maksmisega on juba kaugest ajaloost nii, et kui puudub sund, siis vabatahtlikult maksusid riigile ei pakuta. Samas ei ole õigusriigi põhimõtetega kooskõlas riigivõimu omavoli ja ebaseaduslik maksude määramine. Kuna iga maksumaksja puutub aeg-ajalt kokku maksuametnikega, siis on hea teada, millised on kummagi poole õigused ja kohustused maksumenetluses.

Põhiseadussätestab igaühe põhiõigused, millest tuleblähtuda ka maksumenetluses. Näiteks näeb põhiseadusette õiguse perekonna- ja eraelu ning kodu puutumatusele.Seega ei tohiks maksuhaldur näiteks väärtpaberitulusuuruse määramiseks nõuda isiku mitme aastapangakonto väljavõtteid, millest paratamatult nähtubisiklikku teavet inimese tarbimisharjumuste ja kulutuste kohta.Samuti ei tohi ametnikud maksumenetluse käigus siseneda eluruumiselles elavate isikute tahte vastaselt – isegi kui sellel aadressilon registreeritud äriühing. Samas tuleb arvestada, et needõigused ei ole absoluutsed, sest seadused piiravad neidavalikes huvides (näiteks kriminaalmenetluses).

Põhiõigustesttulenevad maksumenetluse printsiibid, mida tasub samuti teadvustada.Üheks selliseks oluliseks printsiibiks on uurimispõhimõte.Selle kohaselt peab maksuhaldur maksumenetluses arvestama niimaksukohustust suurendavate kui vähendavate asjaoludega.Maksuhalduri eesmärk ei ole tagada võimalikult suurmaksutulu riigile, vaid tagada maksude õige maksmine.Maksukorralduse seadus sätestab ka efektiivsuse printsiibi –maksuamet peab menetluse läbi viima võimalikult lihtsalt,kiirelt ja efektiivselt, vältides üleliigseid kulutusi jaebamugavusi. Samas unustada ei tohi, et maksuametil on menetluseläbiviimisel kaalutlusõigus, mis tähendab, etmaksuamet võib valida ka keerulisema ja kallima menetluse, kuisee on põhjendatud lähtuvalt menetluse eesmärgist.Teisest küljest võib maksuhaldur jätta maksusummamääramata, kui määramisega seotud kulud ületavadmaksusumma.

Lisaksüldprintsiipidele on maksumenetluses mõlemal poolelhulgaliselt spetsiifilisi õigusi ja kohustusi: alatesmaksukohustuslase õigusest esindajale ja tõlgile kunimaksuhalduri õiguseni võtta ära dokumendid võiasjad. Maksumenetluses on oluliseks maksuameti kohustuseksmaksu­kohustuslase ärakuulamine, mis tähendab, etmaksukohustuslasele peab reeglina andma enne tema suhtes haldusaktiväljastamist õiguse esitada oma arvamus võivastuväited. Samas on ka maksukohustuslasel õigusteabele. Praktika näitab, et neid kohustusi täidetaksemõnikord formaalselt või jäetakse üldsetäitmata. Maksumaksjal on maksumenetluses kaasaaitamiskohustus –kohustus teatada kõik maksumaksjale teadaolevad asjaolud, misomavad või võivad omada maksustamise seisukohasttähendust. Kohtupraktika kohaselt suureneb maksumaksjatõendamiskoormus, kui maksumaksja rikub kaasaaitamiskohustust.Praktikas leiab palju kasutamist maksukohustuslase õigustaotleda möödalastud tähtaja ennistamist võisaabumata tähtaja pikendamist. Samuti õigus keeldudateabe ja dokumentide esitamisest, mis võivad tähendadaisiku enda või tema lähedase süüditunnistamistõigusrikkumises.

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700