Autor: Raamatupidaja.ee • 26. august 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Palga arvutamine töötuskindlustusmaksuga

Kuidas arvutada palka uue töötuskindlustuse maksuga?Sotsiaalmaks 33 %Isiku tulumaks 26 %Töötuskindlustuse maks 0,5 ja 1 %.

Palgaarvutus on pisut peavalu valmistanud ennegi nii Tööandjatele kui Töötajatele. Kui siiani oli teada, et brutopalgast arvutatakse isiku tulumaks 26 %, arvestades eelnevalt maha maksumiinimum, ja teiseks maksuks oli sotsiaalmaks arvutatuna 33 % brutopalgast ja sellest hakkasid juba peaaegu kõik, isegi mitteresidendid, kes Eestis tegutsesid, aru saama, siis uuel aastal tuleb palgaarvestusse mõned toredad muudatused, sest lisandub veel üks vahva maks 0,5 - 2 % töötuskindlustusmaks, mille arvutamise üle on nüüd juba tükk aega pead murtud. Ja kui juba tuleb muuta palgaarvustust keerulisemaks, siis miks mitte muuta kogu arvutussüsteemi.

Alljärgnevalt mõned väljapakutud variandid, mida on soovitanud Tööandjad või kuidas nad oma raamatupidaja jutust on saanud või on tahtnud aru saada ning kui lihtsalt võiks selle siis ka kirja panna, et kõigile oleks arusaadav. Vast leiavad mõned siit endale selguse uueks palgaarvutuseks või tekiks juurde uusi variante.

Mõtteavaldused arendavad ainult mõistust.

Valikuvariandid uueks palgaarvutuseks :

A - Brutopalgast arvutada 33 % - lahutada see brutopalgast, sellest arvutada 26 %(eelnevalt lahutada maksumiinimum), siis lahutada see brutopalgast ja siis võtta töötuskindlustusmaks 1,5 % ja lõpuks brutopalgast lahutada isiku tulumaks (26%) ja lahutada töötuskindlustusmaks (1,5 %), saad summa, mis töötaja saab kätte.

B - Brutopalgast arvutada 26 % (eelnevalt lahutada maksumiinimum), siis saad netosumma, netosummast arvutad 33 %

Sotsiaalmaksu ja kui selle ka lahutad netosummast maha, tuleb veel võtta 1,5 % töötuskindlustusmaksu ja see kanda töötus kindlustuskassasse, ülejäänud summad võiksid tööandja ja töötaja omavahel ära jagada, kes mida saab.

C - Brutopalgast arvutada isiku tulumaks 26 %, arvutada 33 % sotsiaalmaks, siis võtta veel 0,5 % töötuskindlustusmaksu, lahutada need kõik brutopalgast ja siis netosummast maksab töötaja 1 % veel kord töötuskindlustuskassasse.

D - Brutopalgast arvutada 33 %, liita see brutopalgale, siis võtta maha maksumiinimum, sellest siis omakorda 26 % isiku tulumaksu, seejärel lahutada brutopalgast isiku tulumaks, siis võtta 0,5 + 1 % töötuskindlustusmaks, lahutada see kõik brutopalgast maha ja siis lahutada maha kõik ülejäänud maksud ja lõpuks saab töötaja ka mingi palga kätte.

E - Kõige parem palgasoov nii Töötajale kui Tööandjale (parim kompromiss) : Esiteks - olla töötu ja saada abiraha, Teiseks - saada palka ja hästi palju, Kolmandaks - mitte maksta ühtegi maksu. Jääb ära arvutamine ja pole vaja ka uusi ja kogu aega muutuvaid seadusi lugeda.

Nali lepingu sõlmimisest kliendiga.

Anna oma kliendile Leping tutvumiseks, küsi seda nädala pärast, klient loeb, küsi kahe nädala pärast, klient uurib seda, küsi Lepingut kuu aja pärast, saad vastuse:

Esiteks - ma olen selle sulle juba ära toonud, Teiseks - ma pole seda kunagi sinu käest saanud ja Kolmandaks - mul on seda endalgi vaja.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700