Autor: Maksu- ja Tolliamet • 18. august 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Maamaksu failide laadimine e-maksuametis

2005.a maamaksu andmeid saab e-maksuameti kaudu esitada ja parandada nii failiga laadides kui üksikkirjetena. 2004.a andmeid saab parandada ainult üksikkirjetena. 2003.a ja eelnevate aastate andmeid e-maksuameti kaudu parandada ei saa.

2005.a andmeid saab esitada, kui aknas "Maamaksu andmete esitamine" kuvatakse 2005.a maksumäärad. Kui maksumäärad on kehtestatud hinnatsoonide lõikes, siis kuvatakse erinevad maksumäärade paarid.

Kui 2005.a. maksumäärasid ei kuvata, siis 2005.a andmeid failiga laadida ega üksikkirjetena esitada ei saa, kuna maksumäärad ei ole maamaksu programmi sisestatud.Maksumäärade sisestamiseks tuleb Maksu- ja Tolliametile, aadressidel Tallinn, Lõkke 5 või Narva mnt 9j, saata volikogu määrus maksumäärade kehtestamise kohta.

Lisa maamaksu andmed failist.

Töö käik:

vajutage "Lisa maamaksu andmed failist …."vajutage "Sirvi" ja "valige fail"vajutage "Saada fail"faili laadimine õnnestus, vajutage "Jätka"Faili laadimise ebaõnnestumisel vajutage "OK"fail on vastuvõetud, töötlemise alustamiseks vajutage "alusta" või "loobu".Vastuvõetud faili töötlemiseks vajutage "alusta"faili vastuvõtmine/faili laadimine lõpetatud. Vajutage "OK"Loobumise korral jääb fail töötlemata, vajutage "OK"

Andmefaili ettevalmistamisel tuleb silmas pidada järgmisi reegleid.

Andmed esitatakse ASCII failina. Faili struktuuri leiate Maksu- ja Tolliameti koduleheküljelt. Samast leiate ka näpunäiteid, kuidas Exceli tabelist ASCII faili moodustada ning näidised csv formaadis ja xls formaadis.Faili esimese rea alguses peab olema omavalitsuse registrikood ja selle järel peab olema aastaarv 2005 . Registrikoodi ja aasta vahel on eraldajaks semikoolon. Näit. 75025331;2005;Teine rida võib sisaldada vaba teksti või jääda tühjaks.Alates kolmandast reast on andmeread vastavalt etteantud struktuurile.Andmeväljad peavad paiknema kindlaksmääratud järjestuses, andmeväljade eraldajaks on semikoolon [ ; ].Semikoolonit tohib kasutada ainult andmeväljade eraldajana.Iga andmerida (kirje) peab sisaldama kirje unikaalset identifikaatorit (ID). Kirje parandamisel esitatakse sama identifikaatoriga kirje parandatud kujul uuesti ning esialgne kirje kirjutatakse üle.Kuupäevad peavad olema etteantud formaadis (pp.kk.aaaa). Aastaarv peab kindlasti olema 4-kohaline.Kogu tekstiväljas olev informatsioon esitatakse nii, nagu seda teeb Windows Eesti regionaalsete seadetega, ehk vastavalt kooditabelile Windows-1257.Kui moodustate CSV faili EXCELI-i tabelist, kontrollige CSV faili sisu WordPad või Notepad ´is.

Andmete parandamine failiga

Kirje parandamisel esitatakse sama identifikaatoriga kirje parandatud kujul uuesti ning esialgne kirje kirjutatakse üle.

Failiga laadida ainult parandatud ja lisatavaid kirjeid, andmete parandamisel kõiki 2005.a andmeid uuesti laadida ei tohi !

vajutage "Lisa maamaksu andmed failist…"vajutage "Sirvi" ja "valige fail"

vajutage "Saada fail"faili laadimine õnnetus, vajutage "Jätka".Faili laadimise ebaõnnestumisel vajutage "OK"fail on vastuvõetud, töötlemise alustamiseks vajutage "alusta" või "loobu"Vastuvõetud faili töötlemiseks vajutage "alusta"faili vastuvõtmine/faili laadimine lõpetatud. Vajutage "OK"Loobumise korral jääb fail töötlemata, vajutage "OK"

Töödeldud ja laadimata jäänud failide vaatamiseks vajutage "Failide loetelu".

Kui laaditud failis esines vigu ning vigade tõttu jäi osa kirjeid laadimata, tuleb vigased kirjed parandatult uuesti esitada.

Vigade vaatamiseks vajutage "Vaata vigu"

Failide loetelu

Töödeldud ja laadimata jäänud failide vaatamiseks vajutage "Failide loetelu".

"Vigaste failide" loetelus on failid, mis jäid laadimata, kuna faili päises on valla reg. kood ebaõige või aasta arv puudub või on 2005-st erinev või on faili formaat tundmatu. Pärast vea parandamist esitatakse parandatud fail uuesti.

Kui töödeldud failis esines vigu ning vigade tõttu jäi osa kirjeid laadimata või laaditi staatuses IS, siis tuleb vigased kirjed parandatult uuesti laadida või parandada üksikkirjetena.

Vigade vaatamiseks vajutage "Vaata vigu".Kuvatakse vigased kirjed. Iga vigase kirje kohta on näha: rea number, kirje ID, tunnus milles on viga, isikukood, vea teade ja alates 2005.a andmetest kirje sisu.

Veateated:

Maksu- ja Tolliameti programm ei suutnud antud rida töödelda - kui valla reg. kood on ebaõige või puudub, kui aasta arv on 2005-st erinev või puudub, kui faili formaat on tundmatu.Arusaamatu VM soodustus, kirje jäetakse laadimata - kui VM soodustus ei ole esitatud ettenähtud kuju: kas 0.25; 0.50 või 0.75Omandiosa sisaldab tähti, kirje jäetakse laadimataKirjet maksuameti süsteemi ei laeta, kuna puudub kirje ID - kui puudub kirje ID või kui väljad on nihkes ning ID ei ole seetõttu tuvastatav või kui väljade eraldajaks on mõni teine märk peale";"Arusaamatu omandamise/võõrandamise kuupäev, kirje jäetakse laadimata - kui kuupäeva formaat ei vasta pp.kk.aaaa või kui kirjes on tuleviku kuupäevArusaamatu pindala ühik, baasi sisestatakse ühikuks M - kui pindala ühikuks on ha (mitte m2), siis peab pindala ühiku õigeks parandamaMaksuameti registri jaoks tundmatu maksumaksja kood - kirje staatuses IS, kui maksumaksja isiku- või reg. koodis on viga või kood puudubMaksumäärad maksuameti andmebaasi sisestamata - kirje jäetakse laadimata, kuna maksumäär erineb maksuameti andmebaasi sisestatud määrastKinnistu nimi täitmata - vastav väli on jäänud täitmata

Küsimused ja vastused

1. Maamaksu andmete lisamine. Juhendi järgi peab kindlasti olema ID. Kuidas on võimalik uut kirjet lisada, kust saab õige ID koodi?

VASTUS: Aknas "maamaksu krundi andmed " valige LISA. Ette tuleb tühi fail.Täidetakse kõik andmeväljad, v.a. AASTA, MAKS ja STAATUS, mis ilmuvad ise. Uue kirje lisamisel ilmub staatus OK. ID koodid tuletab KOV ise ning kirje lisamisel tuleb jälgida, et lisatavale kirjele pandaks ID, mis varem ei ole esinenud. Kui programm ei anna mingeid hoiatusi isikukoodi või maksumäära või kuupäeva vale formaadi või ID puudumise kohta, siis salvestage. Minnes tagasi, saab vaadata, kas rida lisandus.

Kui maksuteade on saadetud valele omanikule ( kirje staatus TR, aga omanik vale), siisärge seda kirjet kustutage ega kirjutage üle õige isiku andmetega, vaid muutke kirje andmeid lisades võõrandamise kuupäevaks eelmise aasta kuupäeva. Tulemusena muutub maksusumma nulliks ja kirje staatus MA-ks. Sellisena jääb esialgselt trükitud kirje kontrollitavaks.Õige omaniku andmed lisada uue kirjena, uue ID-ga.

2. Maksumaksjad ei ole saanud maamaksuteateid. Kuidas vaadata, kas neile on väljastatud maamaksuteade. Kelle poole peaks pöörduma, et teada saada, kas maksuteade on väljastatud?

VASTUS: Maamaksu krundi andmetest, klikkides staatusel TR, on võimalik näha informatsiooni isikule väljastatud maksuteate kohta, maksumaksja aadressi, millele on teade saadetud, teatise trükkimise kuupäeva, maksmisele kuuluvat summat kokku ja tasumise tähtpäevade järgi.Kui isik teatab, et ei ole maksuteadet kätte saanud, siis ongi võimalik näha kas teade on väljastatud ja millisel aadressil ning isik võib kordusteate saamiseks pöörduda piirkondliku maksukeskuse teenindusbüroosse.

3. Mis juhtub, kui KOV laadib andmete parandamiseks mitu sama identifikaatoriga kirjet?

VASTUS: Kirje ID-d kasutatakse andmete töötlemisel järgmiselt. Rea laadimisel otsitakse andmebaasist sama ID-ga rida, kui baasist rida leitakse, siis ta asendatakse laaditava reaga. Kui rida ei leita, siis laaditav rida lisatakse.Järelikult, kui esitatakse mitu kirjet sama ID-ga, siis laaditakse esimene kirje ning teised kirjutatakse üle. Igal kirjel peab olema unikaalne identifikaator. Maksuteated väljastatakse ainult ühele samase ID-ga kirjele.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700