Autor: Maksu- ja Tolliamet • 16. august 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Muudatused kütuse koguste mõõtmisel

Alates 01.01.2006 lõppeb üleminekuperiood, mille kestel oli lubatud kasutada kütuse koguste mõõtmisel kaliibritabeleid (tüübitabeleid) omavaid raudteetsisterne. Nimetatud tähtajast alates ei ole majandus- ja kommunikatsiooniministri 08.04.2004.a. määruse nr. 67 Aktsiisikauba valmistamiseks kulutatud toorme ja aktsiisikauba koguse mõõtmiseks, alkoholi puhul ka etanoolisisalduse määramiseks kasutatavate mõõtevahendite metroloogilistele omadustele esitatavad nõuded kohaselt lubatud kütuse koguste mõõtmisel kasutada kaliibritabeleid (tüübitabeleid) omavaid raudteetsisterne. Praegu raudteel kasutatavad tsisternid ei ole mõõtemahutid ei rahvusvahelises ega ka Eesti õigusaktide mõttes. Mõõteseaduse kohaselt kuuluvad metroloogilisele kontrollile ainult need liikuvad mõõtemahutid, mis vastavad Rahvusvahelise Legaalmetroloogia Organisatsiooni (OIML) normdokumendi OIML R 80 nõuetele (vt majandus- ja kommunikatsiooniministri 21.04.2004.a. määruse nr.112 Metroloogilisele kontrollile kuuluvate mõõtevahendite nimistu, mõõtevahendite taatluskehtivusajad, mõõtevahendite täpsus- ja üldnõuded lisas toodud tabeli punkt 2.12) ja on sealhulgas varustatud individuaalsete kalibreerimistabelitega. Nendele nõuetele Eesti raudteedel liikuvad Venemaa päritoluga tüübitabelite alusel valmistatud tsisternvagunid ei vasta, kuna need ei ole individuaalselt kalibreeritud ning Venemaa tüübitabelid ei anna infot üksiku tsisterni kalibreerimise veapiiride kohta ega ka kogu mõõteprotsessi tegelikust veapiirist. Kõnesolevate tsisternide kasutamine vedelike mõõtmisel ei taga majandus- ja kommunikatsiooniministri 08.04.2004.a. määruses nr 67 kehtestatud määramatuse taset (±0,7%). Kuna rahvusvaheliselt aktsepteeritud individuaalsete kalibreerimistabelite kasutamine on raudteetsisternide puhul tülikas, ongi rahvusvaheliselt põhilisteks mõõtevahenditeks ametlikes mõõtmistes kütusearvestid (klass 0,3), raudteekaalud või statsionaarsed mahutid. Kuni 01.01.2006 võib kütuse koguste mõõtmisel kasutada asjakohaseid kaliibritabeleid (tüübitabeleid) omavaid raudteetsisterne vaid juhul, kui on tagatud mõõteprotsessi laiendmääramatus ±0,7%. Erinevate mõõtevahenditega saadud mõõtetulemuste lahknevuse korral tuleb aluseks võtta majandus- ja kommunikatsiooniministri 08.04.2004.a. määruse nr. 67 lisa 1 tabelis toodud mõõtevahendi abil saadud mõõtetulemus.
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700