Autor: Raamatupidaja.ee • 24. juuli 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

SIC25 Tulumaks–ettevõtte või selle omanike maks

Standardi IAS 1 (muudetud 1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohib nimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateks ainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja Standardite Tõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidele nõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaoluliste objektide suhtes.

Tõlgenduse eelnõuSIC-D21 “Tulumaks – koondtõlgendus” anti kommenteerimiseks  välja 1999.aasta septembris. Tõlgenduse eelnõu sisaldas käesolevas tõlgenduseskäsitletavat probleemi ja tõlgenduses SIC-21 “Tulumaks – ümberhinnatudmitteamortiseeritavate varade katmine” käsitletavat  probleemi.

Viide: IAS 12 “Tulumaks”(muudetud 1996)

PROBLEEM

1.

Ettevõtte või selle omanike maksustaatuse muutumine võibmõjutada ettevõtet, suurendades või vähendades selle tulumaksukohustisi või-varasid. See võib toimuda näiteks ettevõtte omakapitaliinstrumentide avalikunoteerimise või ettevõtte omakapitali restruktureerimise korral. Samuti võibsee toimuda kontrolliva omaniku siirdumisel välismaale. Selle tulemusenavõidakse ettevõtet maksustada senisest erinevalt; ta võib näiteks saada võikaotada maksusoodustusi ning  tema suhtes võidakse tulevikus kohaldadateistsugust tulumaksumäära.

2.

Ettevõtte või selle omanike maksustaatuse muutumine võibvahetult mõjutada ettevõtte tasumisele kuuluva tulumaksu kohustisi või varasid.Muutumine võib ka suurendada või vähendada ettevõtte bilansis kajastatudedasilükkunud tulumaksu kohustisi või varasid, sõltuvalt sellest, kuidasmaksustaatuse muutumine mõjutab ettevõtte varade ja kohustiste bilansilisemaksumuse katmisest või tasumisest tulenevaid tulumaksumõjusid.

3.

Probleem on selles, kuidas ettevõte peaks käsitlemaenda  või omanike maksustaatuse muutusest tulenevaid tulumaksumõjusid.

KONSENSUS

4.

Ettevõte või selle omanike maksustaatuse muutumisetagajärjel ei suurene ega vähene otse omakapitalis kajastatud summad.Maksustaatuse muutumisega kaasnevad tasumisele kuuluva või edasilükkunudtulumaksu mõjud peavad kajastuma perioodi puhaskasumis või -kahjumis, kuikõnealused mõjud ei ole seotud tehingute ja sündmustega, mis samal või mõnelmuul perioodil suurendavad või vähendavad  otse omakapitalis kajastatudsummasid. Kõnealused tulumaksumõjud, mis on seotud samal või mõnel muulperioodil omakapitalina kajastatud summa muutustega (ei sisaldu puhaskasumisega -kahjumis), kajastatakse  otse omakapitalis.

 

Konsensuse kuupäev: august1999.

Jõustumiskuupäev: Käesolevkonsensus jõustub 15. juulil 2000.

Muutusiarvestusmeetodites kajastatakse vastavalt standardi IAS 8.46 üleminekunõuetele

.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700