Autor: Raamatupidaja.ee • 24. juuli 2005
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

SIC13 Ühiselt kontrollitavad majandusüksused

Standardi IAS 1 (muudetud 1997)“Finantsaruannete esitamine” paragrahv 11 nõuab, et finantsaruandeid tohibnimetada rahvusvaheliste raamatupidamisstandarditega vastavuses olevateksainult siis, kui nad vastavad kõikide rakendatavate standardite ja StandarditeTõlgendamise Alalise Komisjoni kõikide rakendatavate tõlgenduste kõikidelenõuetele. SIC tõlgendused ei ole ette nähtud rakendamiseks ebaolulisteobjektide suhtes.

 

Viide:

IAS 31 (muudetud 1998) “Finantsaruandlusühisettevõtmistes osalemise kohta”

 

PROBLEEM

1. Standardi IAS 31 paragrahv 39(muudetud 1998) viitab nii ühisettevõtja ja ühisettevõtte vahelistelesissemaksetele kui ka müügile järgmiselt: “Kui ühisettevõtja paigutabühisettevõttesse või müüb ühisettevõttele vara, peab tehingust tuleneva kasumivõi kahjumi mis tahes osa kajastamine peegeldama tehingu sisu.” Lisaks selleleöeldakse standardi IAS 31 paragrahvis 19 (muudetud 1998), et “ühiseltkontrollitav majandusüksus on ühisettevõtmine, millega kaasneb äriühingu võimuu majandusüksuse asutamine, milles igal ühisettevõtjal on osalus”. Ühiseltkontrollitavasse majandusüksusesse tehtavatest mittemonetaarsetestsissemaksetest tuleneva kasumi või kahjumi kajastamise kohta selgesõnalisedjuhised puuduvad.

2. Sissemaksed ühiseltkontrollitavatesse majandusüksustesse on ühisettevõtjate varade üleandmisedtasuks omakapitaliosaluse eest nimetatud majandusüksuses. Selliseidsissemakseid võib olla mitmesuguseid. Ühisettevõtjad võivad sissemakseid tehaüheaegselt kas ühiselt kontrollitava majandusüksuse asutamisel või hiljem.Ühisettevõtja(te) saadav tasu ühiselt kontrollitavasse majandusüksusessepaigutatud varade eest võib olla rahas või muul kujul, mis ei sõltu nimetatudmajandusüksuse tulevastest rahavoogudest (“lisatasu”).

3. Käsitletavad probleemid onjärgmised:

a) millal peaks ühisettevõtja kasumiaruandes kajastamaasjakohast osa tasuna omakapitaliosaluse eest ühiselt kontrollitavasmajandusüksuses sellesse majandusüksusesse tehtud mittemonetaarsestsissemaksest tulenevast kasumist või kahjumist;

b) kuidas peaks ühisettevõtja raamatupidamises kajastamalisatasu; ja

c) kuidas tuleks ühisettevõtja konsolideeritudfinantsaruannetes esitada realiseerimata kasum või kahjum.

4. Käesolev tõlgendus käsitlebühisettevõtja arvestust tasuna omakapitaliosaluse eest ühiselt kontrollitavamajandusüksuses sellesse majandusüksusesse tehtud mittemonetaarste sissemakseteüle, kusjuures kajastamisel kasutatakse kas kapitaliosaluse meetodit võiproportsionaalset konsolideerimist.

 

KONSENSUS

5. Standardi IAS 31 paragrahvi 39rakendamisel tasuna omakapitaliosaluse eest ühiselt kontrollitavasmajandusüksuses sellesse majandusüksusesse tehtud mittemonetaarste sissemaksetesuhtes peab ühisettevõtja kajastama aruandeperioodi kasumiaruandes teisteühisettevõtjate omakapitaliosalustele vastava kasumi või kahjumi osa, väljaarvatud juhul, kui:

a) sissemakstud mittemonetaars(t)e vara(de) omamisegaseotud olulised riskid ja hüved ei ole ühiselt kontrollitavale majandusüksuseleüle läinud;

b) mittemonetaarsest sissemaksest tulenevat kasumit võikahjumit ei saa usaldusväärselt mõõta; või

c) sissemakstud mittemonetaarsed varad on sarnased teisteühisettevõtjate sissemakstud varadega. Mittemonetaarsed varad on sarnasedteiste ühisettevõtjate sissemakstud varadega juhul, kui need on samalaadsed,neid kasutatakse sarnaselt samas tegevusvaldkonnas ja nende õiglane väärtus onsarnane. Sissemakse on sarnane üksnes juhul, kui kõik selle osaks olevadolulised varad sarnanevad teiste ühisettevõtjate sissemakstud varadega.

Kui kehtib mõni punktides a–ckirjeldatud eranditest, käsitletakse kasumit või kahjumit mitterealiseeritunaja seega ei kajastata seda kasumiaruandes, välja arvatud juhul, kui kehtib kaparagrahv 6.

6. Kui lisaks omakapitaliosaluseleühiselt kontrollitavas majandusüksuses saab ühisettevõtja sissemakstud varadesterinevaid monetaarseid või mittemonetaarseid varasid, peab ühisettevõtjakasumiaruandes kajastama asjakohast osa tehingust tulenevast kasumist võikahjumist.

7. Ühiselt kontrollitavassemajandusüksusesse paigutatud mittemonetaarsetest varadest tulenevrealiseerimata kasum või kahjum tuleb elimineerida alusvara suhtes proportsionaalsekonsolideerimise meetodil või investeeringu suhtes kapitaliosaluse meetodil.Sellist realiseerimata kasumit või kahjumit ei tohi esitada edasilükkunudkasumi või kahjumina ühisettevõtja konsolideeritud bilansis.

 

Konsensuse kuupäev:

juuni 1998.

Jõustumiskuupäev:

käesolevat tõlgendust rakendatakse 1. jaanuaril1999 või pärast seda algavate aruandeperioodide suhtes; varasem rakendamine onsoovitatav. Muutusi arvestusmeetodites arvestatakse vastavalt standardi IAS 8paragrahvis 46 sätestatud üleminekusätetele.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700