Käesoleva ümberkujundatud rahvusvahelise
raamatupidamisstandardiga asendatakse IASC juhatuse poolt 1989. aasta aprillis
kinnitatud esialgne standard. See on esitatud muudetud vormis, mida kasutatakse
rahvusvahelistes raamatupidamisstandardites alates 1991. aastast. Algselt
kinnitatud tekstis ei ole tehtud sisulisi muudatusi. Muudetud on mõningaid
termineid, et need vastaksid IASC praegustele tavadele.
Standardiga IAS 29 on seotud järgmised SICtõlgendused:
Artikkel jätkub pärast reklaami
– SIC-19: "Aruandevaluuta – finantsaruannetemõõtmine ja esitamine vastavalt standarditele IAS 21 ja IAS 29";
Artikkel jätkub pärast reklaami
– SIC-30: "Aruandevaluuta – ümberarvestusmõõtmisvaluutast esitamisvaluutasse".
SISUKORD
Artikkel jätkub pärast reklaami
<_o3a_p /> | Paragrahvid <_o3a_p /> |
Rakendusala <_o3a_p /> | 1–4 <_o3a_p /> |
Finantsaruannete korrigeerimine <_o3a_p /> | 5–10 <_o3a_p /> |
Soetusmaksumuse meetodil koostatud finantsaruanded <_o3a_p /> | 11-28 <_o3a_p /> |
Bilanss <_o3a_p /> | 11–25 <_o3a_p /> |
Kasumiaruanne <_o3a_p /> | 26 <_o3a_p /> |
Kasum või kahjum monetaarsete vahendite netopositsioonist <_o3a_p /> | 27–28 <_o3a_p /> |
Hetkemaksumuse meetodil koostatud finantsaruanded <_o3a_p /> | 29–31 <_o3a_p /> |
Bilanss <_o3a_p /> | 29 <_o3a_p /> |
Kasumiaruanne <_o3a_p /> | 30 <_o3a_p /> |
Kasum või kahjum monetaarsete vahendite netopositsioonist <_o3a_p /> | 31 <_o3a_p /> |
Maksud <_o3a_p /> | 32 <_o3a_p /> |
Rahavoogude aruanne <_o3a_p /> | 33 <_o3a_p /> |
Võrdlusandmed <_o3a_p /> | 34 <_o3a_p /> |
Konsolideeritud finantsaruanded <_o3a_p /> | 35–36 <_o3a_p /> |
Üldise hinnaindeksi valik ja kasutamine <_o3a_p /> | 37 <_o3a_p /> |
Majanduskeskkondade hüperinflatiivsuse lõppemine <_o3a_p /> | 38 <_o3a_p /> |
Avalikustatav informatsioon <_o3a_p /> | 39–40 <_o3a_p /> |
Jõustumiskuupäev <_o3a_p /> | 41 <_o3a_p /> |
Artikkel jätkub pärast reklaami
Standardeid, mis on esitatud poolpaksuskursiivkirjas, tuleb lugeda koos käesolevas standardis esitatud taustmaterjalija rakendusjuhiste ning “Rahvusvaheliste raamatupidamisstandardite eessõnaga”.Rahvusvahelised raamatupidamisstandardid ei ole ette nähtud rakendamiseksebaoluliste objektide suhtes (vt eessõna paragrahv 12).
Artikkel jätkub pärast reklaami
RAKENDUSALA
1.
Käesolevatstandardit kohaldatakse kõikide hüperinflatiivse majanduskeskkonna valuutaskoostatavate põhiaruannete suhtes, kaasa arvatud konsolideeritudfinantsaruanded.
Artikkel jätkub pärast reklaami
2.
Hüperinflatiivsesmajanduskeskkonnas ei oma majandustulemuste ja finantsseisundi avaldaminekohalikus vääringus ilma korrigeerimisi tegemata mõtet. Raha ostujõud langebnii kiiresti, et isegi sama arvestusperioodi erinevatel ajahetkedel toimunudtehingute ja muude sündmustega seotud summade võrdlemine on eksitav.
Artikkel jätkub pärast reklaami
3.
Käesolevastandardiga ei kehtestata absoluutmäära, millest alates loetaksemajanduskeskkonda hüperinflatiivseks. Otsus, millal tuleb finantsaruandeidvastavalt käesolevale standardile korrigeerida, on hinnanguline küsimus.Hüperinflatsioonile viitavad muu hulgas (aga mitte ainult) järgmised riigimajanduskeskkonda iseloomustavad näitajad:
Artikkel jätkub pärast reklaami
a) suurem osa elanikkonnast eelistab hoida oma varamittemonetaarsetes varades või mõnes suhteliselt stabiilses välisvaluutas.Summad kohalikus vääringus investeeritakse ostujõu säilitamiseks koheselt;
b) suurem osa elanikkonnast arvestab monetaarseidsummasid mitte kohalikus vääringus, vaid mõnes suhteliselt stabiilsesvälisvaluutas. Hindasid võidakse noteerida selles välisvaluutas;
Artikkel jätkub pärast reklaami
c) krediitmüük ja -ost toimub hindades, miskompenseerivad ostujõu eeldatava vähenemise krediidiperioodil, isegi kui seeperiood on lühike;
d) intressimäärad, palgad ja hinnad on seotudhinnaindeksiga; ja
Artikkel jätkub pärast reklaami
e) kolme aasta kumulatiivne inflatsioonimäärläheneb 100%-le või ületab seda.
Artikkel jätkub pärast reklaami
4.
Soovitavaltpeaksid kõik sama hüperinflatiivse majanduskeskkonna valuutas aruandvadettevõtted hakkama käesolevat standardit rakendama samast kuupäevast. Siiskikohaldatakse käesolevat standardit kõikide ettevõtete finantsaruannete suhtesalates selle aruandeperioodi algusest, mil ettevõte tuvastas aruandevaluutariigis hüperinflatsiooni tunnused.
FINANTSARUANNETEKORRIGEERIMINE
Artikkel jätkub pärast reklaami
5.
Ajajooksul muutuvad hinnad erinevate konkreetsete või üldiste poliitiliste,majanduslike ja sotsiaalsete mõjurite toimel. Konkreetsed mõjutegurid, näitekspakkumise ja nõudluse muutused või tehnoloogilised muutused, võivad mõjutadateatavate hindade olulist ja vastastikku sõltumatut tõusu või langust. Üldisedmõjurid võivad lisaks muuta ka üldist hinnataset ja selle kaudu ka raha üldistostujõudu.
Artikkel jätkub pärast reklaami
6.
Enamikusriikides koostatakse põhiaruanded soetusmaksumuse meetodi alusel, võtmataarvesse üldise hinnataseme muutusi või konkreetsete varade hindade tõusu (väljaarvatud materiaalse põhivara ja investeeringute ümberhindamise puhul). Samas onka ettevõtteid, kelle põhiaruanded on koostatud hetkemaksumuse meetodilning kajastavad seega soetatud varade konkreetset hindade muutuste mõju.
Artikkel jätkub pärast reklaami
7.
Hüperinflatiivsesmajanduskeskkonnas on nii soetusmaksumuse kui hetkemaksumuse meetodil koostatudfinantsaruannetest kasu ainult siis, kui need on esitatud bilansipäevalkehtinud mõõtmisvaluutaühikus. Seepärast rakendatakse käesolevat standarditnende ettevõtete põhiaruannete suhtes, mille aruandlust peetaksehüperinflatiivse majanduskeskkonna valuutas. Käesoleva standardiga nõutudinformatsiooni esitamine korrigeerimata aruannete lisana ei ole lubatud. Samutiei soovitata esitada korrigeerimiseelseid finantsaruandeid eraldi.
8.
Hüperinflatiivsemajanduskeskkonna valuutas aruandva ettevõtte finantsaruanded, olenematasellest, kas need on koostatud soetusmaksumuse või hetkemaksumuse meetodil,peavad olema esitatud bilansipäeval kehtinud mõõtmisvaluutaühikus. StandardigaIAS 1 “Finantsaruannete esitamine” nõutud eelneva perioodi võrdlusandmed jakogu eelnevaid perioode käsitlev informatsioon tuleb samuti esitada bilansipäevalkehtinud mõõtmisvaluutaühikus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
9.
Kasumvõi kahjum monetaarsete vahendite netopositsioonist tuleb kajastada ettevõttearuandeperioodi netotulemi koosseisus ja peab olema eraldi välja toodud.
Artikkel jätkub pärast reklaami
10.
Finantsaruannetekorrigeerimine käesoleva standardi alusel nõuab nii teatudprotseduuridekohaldamist kui ka hinnangute andmist. Selliste protseduuride ja hinnangutejärjepidev rakendamine aruandeperioodist aruandeperioodi on olulisem kuikorrigeeritud finantsaruannetes esitatavate summade punktuaalne täpsus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Soetusmaksumuse meetodil koostatudfinantsaruanded
Bilanss
Artikkel jätkub pärast reklaami
11.
Bilansiskajastatud summad, mis veel ei ole esitatud bilansipäeval kehtinudmõõtmisvaluutaühikus, arvestatakse ümber üldise hinnaindeksi alusel.
Artikkel jätkub pärast reklaami
12.
Monetaarseidvarasid ja kohustisi ei korrigeerita, kuna need on juba esitatudbilansipäeval kehtinud mõõtmisvaluutaühikus. Monetaarsed varad ja kohustised onraha ja rahas saadavad või makstavad objektid.
13.
Hindademuutustega seotud varasid ja kohustisi (näit indekseeritud laene ja võlakirju)korrigeeritakse vastavalt lepingu tingimustele, et tasumata summade jääkbilansipäeva seisuga oleks täpne. Korrigeeritud bilansis kajastuvad needobjektid ümberhinnatud summas.
Artikkel jätkub pärast reklaami
14.
Kõikmuud varad ja kohustised on mittemonetaarsed. Mõned mittemonetaarsed vahendidon arvele võetud bilansipäeva hetkemaksumuses (näiteks netorealiseerimisväärtus ja turuväärtus) ning seega korrigeerimisele ei kuulu. Kõikülejäänud mittemonetaarsed varad ja kohustised kuuluvad korrigeerimisele.
Artikkel jätkub pärast reklaami
15.
Enamikmittemonetaarseid varasid ja kohustisi kajastatakse kas soetusmaksumuses võisoetusmaksumuses, millest on maha arvatud amortisatsioon; seepärastväljendatakse neid omandamiskuupäeval kehtinud summades. Kõikide objektidekorrigeeritud soetusmaksumus (või soetusmaksumus, millest on maha arvatudamortisatsioon) saadakse, kohaldades selle algse soetusmaksumuse jaakumuleeritud amortisatsiooni suhtes omandamiskuupäeva ja bilansipäeva vahelistüldise hinnaindeksi muutust. Seega korrigeeritakse alates soetuskuupäevastmateriaalset põhivara, investeeringuid, tooraine ja kauba varusid,firmaväärtust, patente, kaubamärke ja muid samalaadseid varasid. Lõpetamata jalõpetatud toodangu varusid korrigeeritakse alates ostu- ja töötlemiskulutustetekkimise kuupäevast.
Artikkel jätkub pärast reklaami
16.
Materiaalsepõhivara osas ei pruugi olla andmeid konkreetsete omandamiskuupäevade kohta võineid ei pruugi olla võimalik hinnanguliselt määrata. Sellistel harvadeljuhtudel võib käesoleva standardi esmakordse rakendamise perioodil osutudavajalikuks kasutada objektide korrigeerimise aluseks oleva väärtuse määramisekssõltumatut eksperthinnangut.
17.
Käesolevastandardiga kehtestatud materiaalse põhivara korrigeerimise perioodi osas eipruugi eksisteerida üldist hinnaindeksit. Sellistel harvadel juhtudel võibosutuda vajalikuks kasutada näiteks aruandevaluuta ja mõne suhteliseltstabiilse välisvaluuta vahetuskursi muutustel põhinevat hinnangut.
Artikkel jätkub pärast reklaami
18.
Mõnedmittemonetaarsed varad ja kohustised võivad kajastuda mõne muu kuupäevahetkemaksumuses, kui omandamiskuupäev või bilansipäev, näiteks mõne varasemakuupäeva seisuga ümber hinnatud materiaalne põhivara. Sel juhul korrigeeritaksebilansilisi maksumusi alates ümberhindluse kuupäevast.
Artikkel jätkub pärast reklaami
19.
Mittemonetaarseobjekti korrigeeritud summa kuulub asjakohase rahvusvahelise raamatupidamisestandardi põhimõtete kohaselt vähendamisele, kui korrigeeritud summaületab kaetavat väärtust tema kasutamisest tulevikus (kaasa arvatud müükvõi muu võõrandamine). Sellisel juhul vähendatakse materiaalse põhivara,firmaväärtuse, patentide ja kaubamärkide korrigeeritud summasid kaetavaväärtuseni, varude korrigeeritud summasid neto realiseerimisväärtuseni jalühiajaliste investeeringute korrigeeritud summasid turuväärtuseni.
Artikkel jätkub pärast reklaami
20.
Kapitaliosalusemeetodil arvestatud investeeringu objektiks oleva ettevõtte aruandlus võib ollahüperinflatiivse majanduskeskkonna valuutas. Selleks, et arvutada investori osainvesteerimisobjekti netovarast ja majandustulemustest, korrigeeritakse selliseinvesteeringu objektiks oleva ettevõtte bilanssi ja kasumiaruannet vastavaltkäesolevale standardile. Kui investeerimisobjekti korrigeeritud finantsaruandedarvestatakse ümber välisvaluutasse, tuleb selleks kasutada sulgemiskursse.
21.
Inflatsioonimõju kajastub tavaliselt laenukasutuse kulutustes. Ei ole asjakohanesamaaegselt nii korrigeerida laenuga finantseeritud investeeringuid põhivarassekui ka kapitaliseerida laenukasutuse kulutuste seda osa, mis kompenseerib samaperioodi inflatsiooni. Sellisel juhul kajastatakse laenukasutusekulutused kuluna selles perioodis, millal ta tekkis.
Artikkel jätkub pärast reklaami
22.
Ettevõtevõib soetada varasid ka sellise kokkuleppe alusel, mis lubavad hilisemattasumist ilma, et lepingus oleks intresse hilisema tasumise eest eraldivälja toodud. Kui sellisel juhul näiteks kaudne intressi arvutamine ei osutuvõimalikuks, siis korrigeeritakse neid varasid alates nende eest tasumisekuupäevast, mitte soetuse kuupäevast.
Artikkel jätkub pärast reklaami
23.
IAS21 “Valuutakursside muutuste mõjud” lubab ettevõttel pärast hiljuti toimunudtõsist aruandevaluuta devalveerimist kajastada välisvaluuta laenudega seotudvaluutakursi vahesid varade soetusmaksumuses. Hüperinflatiivsemajanduskeskkonna valuutas aruandeid esitavale ettevõttele ei sobi sellinelähenemine , kuna vara bilansilist maksumust on korrigeeritud alatessoetuskuupäevast.
Artikkel jätkub pärast reklaami
24.
Käesolevastandardi esmakordse rakendamise perioodi alguse seisuga korrigeeritakseomakapitali komponente (välja arvatud jaotamata kasum ja ümberhindlusepositiivsed reservid) üldise hinnaindeksi alusel alates komponentide sissemaksevõi muul viisil tekkimise kuupäevast. Kogu eelmistel perioodidel tekkinudümberhindluse positiivsed reservid elimineeritakse. Korrigeeritud jaotamatakasum formeerub kui bilansi kõikide muude korrigeerimiste tulem.
25.
Esimesearuandeperioodi lõpus ja edaspidistel aruandeperioodidel arvestatakse kõik omakapitalikomponendid ümber üldise hinnaindeksi alusel alates aruandeperioodi algusestvõi sissemakse kuupäevast (kui see on hilisem). Aruandeperioodi omakapitalimuutused avalikustatakse vastavalt standardile IAS 1 “Finantsaruanneteesitamine”.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kasumiaruanne
Artikkel jätkub pärast reklaami
26.
Käesolevstandard sätestab, et kasumiaruandes esitatakse kõik objektid bilansipäevalkehtinud mõõtmisvaluutaühikus. Seega korrigeeritakse kõiki summasid, lähtudesüldise hinnaindeksi muutusest alates tulude ja kulude esmase kajastamisekuupäevast.
Kasum või kahjum monetaarsete vahenditenetopositsioonist
Artikkel jätkub pärast reklaami
27.
Ettevõttel,mille monetaarsed varad ületavad inflatsiooni perioodil monetaarseidkohustisi, ostujõud väheneb ning ettevõttel, mille monetaarsed kohustisedületavad tema monetaarseid varasid, ostujõud suureneb vastavalt sellele,millises ulatuses ei ole mõlema ettevõtte varad ja kohustised hinnatasemegaseotud. Selline kasum või kahjum monetaarsete vahendite netopositsioonist tekibmittemonetaarsete varade, omakapitali ja kasumiaruande objektide korrigeerimisetulemusena ning indeksiga seotud varade ja kohustiste korrigeerimise tulemusenatekkinud vahedest. Kasumit või kahjumit on võimalik hinnata, kui kohaldadaüldise hinnaindeksi muutust monetaarsete varade ja kohustiste kaalutud keskmiseerinevuse suhtes aruandeperioodil.
Artikkel jätkub pärast reklaami
28.
Kasumvõi kahjum monetaarsete vahendite netopositsioonist kajastub aruandeperiooditulemi koosseisus. Paragrahvi 13 alusel teostatud varade ja kohustistekorrigeerimine tulenevalt nende lepingujärgsest seotusest hindade muutumisegatasaarvestatakse kasumi või kahjumiga monetaarsete vahendite netopositsioonist.Ka teised kasumiaruande objektid, nagu näiteks intressitulu ja -kulu võiinvesteeritud või laenatud vahenditest tulenevad valuutakursi vahed, on samutiseotud monetaarsete vahendite netopositsiooniga. Kuigi sellised objektidavalikustatakse eraldi, võib osutuda kasulikuks esitada need kasumiaruandeskoos kasumi või kahjumiga monetaarsete vahendite netopositsioonist.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Hetkemaksumuse meetodil koostatud finantsaruanded
Bilanss
Artikkel jätkub pärast reklaami
29.
Kunahetkemaksumuses kajastatud objektid on juba esitatud bilansipäeval kehtinudmõõtmisvaluutaühikus, siis neid ümber ei arvestata. Muid bilansis kajastatudobjekte korrigeeritakse vastavalt paragrahvidele 11–25.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kasumiaruanne
30.
Ennekorrigeerimisi kajastab hetkemaksumuse meetodi alusel koostatud kasumiaruannereeglina kande aluseks olevate tehingute või sündmuste tekkimise hetkemaksumusi. Müüdud toodete kulu ja amortisatsioon kajastatakse tarbimise ajalkehtivas hetkemaksumuses; müügi- ja muud kulud kajastatakse nende tekkimise ajarahalistes summades. Seega tuleb kõiki summasid korrigeerida üldisthinnaindeksit kasutades bilansipäeval kehtinud mõõtmisvaluutaühikusse.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Kasum või kahjum monetaarsete vahenditenetopositsioonist
Artikkel jätkub pärast reklaami
31.
Kasumitvõi kahjumit monetaarsete vahendite netopositsioonist arvestatakse vastavaltparagrahvidele 27 ja 28. Samas võib hetkemaksumuse meetodi alusel koostatudkasumiaruanne juba sisaldada korrigeerimist, mis kajastab muutuvate hindademõju monetaarsetele varadele ja kohustistele vastavalt standardi IAS 15“Informatsioon muutuvate hindade mõju kohta” paragrahvile 16. Sellinekorrigeerimine on osa monetaarsete vahendite netopositsioonist tulenevastkasumist või kahjumist.
Maksud
Artikkel jätkub pärast reklaami
32.
Finantsaruannetekorrigeerimine käesoleva standardi alusel võib tekitada erinevusi tulumaksugamaksustatava tulu ja raamatupidamisliku tulu vahel. Selliseid erinevusiarvestatakse vastavalt standardile IAS 12 “Tulumaks”.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Rahavoogude aruanne
33.
Käesolevstandard nõuab, et kõik rahavoogude aruande objektid esitatakse bilansipäevalkehtinud mõõtmisvaluutaühikus.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Võrdlusandmed
Artikkel jätkub pärast reklaami
34.
Eelnevaaruandeperioodi vastavad arvandmed, olenemata sellest, kas need põhinevadsoetusmaksumusel või hetkemaksumusel, arvestatakse üldise hinnaindeksi aluselümber nii, et võrreldavad finantsaruanded oleksid esitatud aruandeperioodilõpul kehtinud mõõtmisvaluutaühikus. Eelnevate perioodide kohta avalikustatavinformatsioon esitatakse samuti aruandeperioodi lõpul kehtinudmõõtmisvaluutaühikus.
Konsolideeritud finantsaruanded
Artikkel jätkub pärast reklaami
35.
Hüperinflatiivsemajanduskeskkonna valuutas aruandeid esitaval emaettevõttel võib ollatütarettevõtteid, mis samuti esitavad finantsaruandeid hüperinflatiivsetemajanduskeskkondade valuutades. Kõikide selliste tütarettevõtetefinantsaruandeid korrigeeritakse enne emaettevõtte aruannetegakonsolideerimist, lähtudes selle riigi üldisest hinnaindeksist, mille vääringusaruanded esitatakse. Kui tütarettevõte asub välismaal, siis konverteeritaksetema korrigeeritud finantsaruanded sulgemiskursside alusel. Tütarettevõtetefinantsaruandeid, mis ei ole esitatud hüperinflatiivse majanduskeskkonnavaluutas, käsitletakse standardi IAS 21 “Valuutakursside muutuste mõjud”alusel.
Artikkel jätkub pärast reklaami
36.
Erinevatearuandepäevadega finantsaruannete konsolideerimisel arvestatakse kõik objektid(nii mittemonetaarsed kui ka monetaarsed) ümber konsolideeritudfinantsaruannete aruandekuupäeval kehtinud mõõtmisvaluutaühikusse.
Artikkel jätkub pärast reklaami
Üldise hinnaindeksi valik ja kasutamine
37.
Finantsaruannetekorrigeerimine käesoleva standardi alusel nõuab üldise ostujõu muutusipeegeldava üldise hinnaindeksi kasutamist. Kõik sama majanduskeskkonna valuutasaruandeid esitavad ettevõtted peaksid kasutama sama indeksit.
Artikkel jätkub pärast reklaami
MAJANDUSKESKKONDADE HÜPERINFLATIIVSUSE LÕPPEMINE
Artikkel jätkub pärast reklaami
38.
Kuihüperinflatsioon lõpeb ja ettevõte lõpetab käesoleva standardi aluselfinantsaruannete koostamise ja esitamise, siis võetakse järgnevatesfinantsaruannetes esitatavate bilansiliste maksumuste aluseks eelmisearuandeperioodi lõpul kehtinud mõõtmisvaluutaühikus esitatud summad.
AVALIKUSTATAV INFORMATSIOON
Artikkel jätkub pärast reklaami
39.
Järgmisedandmed tuleb avalikustada:1
Artikkel jätkub pärast reklaami
a) asjaolu, et finantsaruandeid ja eelnevateperioodide vastavaid arvandmeid on korrigeeritud aruandevaluuta üldise ostujõumuutusi arvestades ning et need on seega esitatud bilansipäeval kehtinudmõõtmisvaluutaühikus;
b) kas finantsaruanded on koostatud algsesoetusmaksumuse meetodi või hetkemaksumuse meetodi alusel; ja
Artikkel jätkub pärast reklaami
c) bilansipäeva hinnaindeksi olemus ja määr ningindeksi muutused nii aruandeperioodi kui ka eelneva perioodi jooksul.
Artikkel jätkub pärast reklaami
40.
Käesolevasstandardis nõutud informatsiooni avalikustamine on vajalik selleks, et määratakindlaks inflatsiooni mõjude käsitlemise aluseid finantsaruannetes. See on kamõeldud selleks, et anda nimetatud aluste ja nendest tulenevate summademõistmiseks vajalikku informatsiooni.
JÕUSTUMISKUUPÄEV
Artikkel jätkub pärast reklaami
41.
Käesolevatrahvusvahelist raamatupidamisstandardit rakendatakse nende finantsaruannetesuhtes, mis hõlmavad 1. jaanuaril 1990 või pärast seda algavaidaruandeperioode.
Artikkel jätkub pärast reklaami
1
Vt kaSIC-30 "
Artikkel jätkub pärast reklaami
Aruandevaluuta– ümberarvestus mõõtmisvaluutast esitamisvaluutasse".