16. juuni 2005
Jaga lugu:

Kuidas käib kohustusliku kogumispensioni (II sammas) osakute pärimine?

Kohustusliku kogumispensioni osakud on täies mahus päritavad. Pärimise korral on võimalik valida kahe võimaluse vahel: (a) võib kanda päritud osakud oma pensionikontole või (b) saab osakud rahas välja võtta. Osakute väljavõtmisel rahas tuleb nendelt tasuda tulumaksu.

Avaldus osakute pärimiseks tuleb esitada sobivasse pangakontorisse koos notariaalse pärimistunnistuse koopiaga. Kui pärija on liitunud kohustusliku kogumispensioniga, on tal üks kord ühe aasta jooksul, arvates pärimistunnistuse väljastamisest, õigus esitada avaldus kõigi päritud pensionifondi osakute tagasivõtmiseks või kandmiseks oma pensionikontole. Kui pärija ei ole kohustusliku kogumispensioniga liitunud, on tal õigus nõuda osakute tagasivõtmist üks kord kümne aasta jooksul pärandi avanemisest arvates. Selleks tuleb esitada sobivasse pangakontorisse vastav avaldus ning notariaalse pärimistunnistuse koopia. Väljamakseid osakute tagasivõtmise eest hakatakse tegema alates 2007. aasta 1. jaanuarist.

Kui pärija on liitunud kohustusliku kogumispensioniga

Kui pärija ei ole ühe aasta jooksul pensionifondi osakute tagasivõtmise või pensionikontole kandmise avaldust esitanud, on tal õigus kümne aasta jooksul, alates pärandi avanemisest, esitada avaldus üksnes päritud osakute kandmiseks oma pensionikontole.Kui pärija ei ole kohustusliku kogumispensioniga liitunud

NB!

Autor: Evelin Lepp

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Enimloetud
Marianne Lõhmus
Marianne LõhmusärijuhtTel: Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt