Autor: Digitaalne Turundus • 1. jaanuar 2024

5 soovitust investorile: kuidas valida raamatupidajat?

Foto: Andrey Popov
Ettevõtte alt investeerimine on läbi aastate tekitanud omajagu raamatupidamislikke küsimusi.

1. Kuidas erinevaid varaklasse raamatupidamises kajastada?

2. Millal investeerida eraisikuna ja millal ettevõtte kaudu?

3. Millisel hetkel läheb krüptoraha maksustamisele?

Taolisi küsimusi on kümneid ja kümneid veel. Õnneks tulevad siinkohal appi raamatupidajad.

Sõltuvalt sellest, kas oled mikroettevõtja, kes ei maksa endale palka ega ole käibemaksukohuslane, või hoopis investor, kellel ongi plaan põhjalikum varahaldusettevõte luua, on ka ootused ja nõudmised sinu (tulevasele) raamatupidajale erinevad.

Kui investeeringute mahud on väikesed ja ettevõtlus pigem lapsekingades, võib olla täiesti mõistlik hoopis end ise vajalike terminite ja raamatupidamisnõksude osas välja koolitada. Kui aga mahud on suured ja igakuist paberimajandust palju, on hea teha koostööd pädeva ja kogenud raamatupidajaga, kes võtab selle enda kanda.

Järgnevalt leiad loetelu viiest tähtsast aspektist, mida kindlasti meeles pidada, kui hakkad enda investeerimisteekonna toetamiseks raamatupidajat otsima.

1. Vali kogemustega raamatupidaja

Kõlab justkui iseenesest mõistetava punktina, kuid tegelikult on see enamike investorite jaoks üheks peamiseks murekohaks. Raamatupidajal ja raamatupidajal on vahe.

Näiteks leidub raamatupidajaid, kelle esimene vastus igale küsimusele on„ei“ või„see pole võimalik“, ja leidub neid, kes uurivad, küsivad, analüüsivad, loevad ja teevad kõik selleks, et isegi kui ta alguses küsimusele vastust ei tea, süveneb ta teemasse ja leiab selle vastuse.

Tihti võib olla nende„ei, see pole võimalik“ vastuste taga lihtsalt raamatupidaja viitsimatus teemasse süveneda. Tee koostööd raamatupidajaga, kes on juba vajalike teemadega kursis või kes viitsib sinu heaks end nende teemadega ja küsimustega kurssi viia.

2. Teadmised ja kogemused erinevate varaklassidega

See, et raamatupidaja on traditsioonilises numbritemaailmas ja ettevõtete raamatupidamises oma ala tipp, ei pruugi alati tähendada seda, et ta ka investeerimisega seotud pisinüanssidega kursis on.

Kui oled enda jaoks selgeks mõelnud, millistesse varaklassidesse sa peamiselt investeerima soovid hakata või juba investeerid, siis küsi potentsiaalsetelt raamatupidajatelt, kas ka nemad on nende varaklassidega kursis.

Mida kujutavad endast aktsiad, indeksid, kinnisvara, väärismetallid, ühisrahastus või krüptoraha? Kuidas ja mida maksustatakse eri varaklasside lõikes? Kuidas arvestatakse õnnestunud ja ebaõnnestunud investeeringuid? Need ja mitmed muud küsimused on mõistlik enne koostöö algust läbi arutada, et hilisemat segadust ja apsakaid vältida.

3. Hea inglise keele oskus

Kui plaanid investeeringuid teha vaid Eesti maaklerite, pankade ja väikelaenu pakkujate kaudu, ei ole inglise keele oskus ilmtingimata oluline. Ent kui plaanid kasutada ka välismaiseid investeerimisplatvorme, et indekseid, aktsiaid või muid varaklasse soetada, siis on algdokumendid ja raportid kõik inglise keeles.

Kui raamatupidaja inglise keeles end koduselt ei tunne, võib aruandluse tegemine minna vaevalisemalt ja eksimused võivad sisse lipsata. Investorina sa aga seda endale lubada ei saa.

4. Teadmised ja kogemused sinu ettevõtte ärisuundadega

Kui teed investeeringuid ettevõtte alt, mille peamisteks ärisuundadeks on hoopiski muud valdkonnad kui investeerimine, siis peavad raamatupidajal olema ka sinu ärivaldkonna spetsiifilised teadmised. Ainult nii saad olla kindel, et lisaks täpselt kajastatud investeeringutele on ka muu paberimajandus korrektne ja seaduspärane.

5. Raamatupidaja tunneb ka ise investeerimise vastu huvi

Tegu ei ole küll kohustusliku omadusega, kuid alati tuleb kasuks, kui sinu koostööpartner ei osuta teenust tuimalt raha teenimise eesmärgil, vaid on ka ise selle valdkonna fänn ja huviline.

Sellisel juhul on raamatupidaja uute trendide, seaduste ja muude tähtsate aspektidega kursis ning sina ei pea investorina ise teda sel teekonnal suunama hakkama.

Kuidas investeerimishuvilist raamatupidajat leida?

Uuri sõpradelt-tuttavatelt, kes ka ettevõtte alt investeerimisega tegelevad, kes neile raamatupidamise teenust pakub.

- Võta ühendust mõne teada-tuntud investoriga ja uuri, kelle teenuseid tema kasutab.

- Postita Facebooki investeerimise gruppidesse oma „ideaalse raamatupidaja“ omadustest ja otsingutest.

- Osale investoritele mõeldud üritustel ning pane kõrva taha teiste kaasteeliste soovitused ja kontaktid.

Hea raamatupidaja on palju rohkemat kui lihtsalt kannete sisestaja – ta on sinu ettevõtluses oluline lüli ja partner. Seetõttu on mõistlik teha alguses pikemat eeltööd ja uurida nii erinevatest Facebooki gruppidest kui ka enda lähiringkonnast teiste inimeste soovitusi ja kogemusi. Raamatupidajat valides kehtib ütlus „üheksa korda mõõda ja üks kord lõika“.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700