Autor: Mare Timian, raamatupidaja.ee juht • 12. mai 2022

Raamatupidamisbüroo Vesiir: 25 aastaga on muutnud nii teenused kui ka klientide vajadused

Kui mõnikümmend aastat tagasi oli raamatupidamisteenuse pakkuja töö põhirõhk maksuraamatu pidamisel ja maksudega laveerimisel, siis pärast tulumaksuseaduse muudatust sai hakata tegema rohkem raamatupidamistööd ja käsikäes jõustruktuuridega hakata võitlema ka maksupettustega.
Raamatupidamisbüroosid Vesiir asutaja ja juht Enno Lepvalts
Foto: Meeli Küttim

Eesti üks vanemaid ja kogenumaid raamatupidamisbüroosid Vesiir OÜ tähistab maikuus 25. tegevusaastat. Ettevõtte asutaja ja juhi Enno Lepvaltsi sõnul on algusest peale olnud kindel eesmärk pakkuda teenust professionaalsel tasemel ning alati sammuke konkurentidest eespool.

„Alustasime küll tasapisi, kuid meie soov oli selge: hakata raamatupidamisteenuse pakkumisega leiba teenima. Püüdsin arendada nii raamatupidamistarkvara kui ka teha raamatupidamist. Esimesed viis aastat põhineski Vesiiri tegevus minu kirjutatud tarkvaral,” meenutab Lepvalts. Nimi Vesiir, mis tähendab Lähis-Ida endisaegset valitsejat, tuli kahe asutajaliikme ajurünnaku tulemusena – tegemist lihtsa, eestikeelse ning meeldejääva nimega. Õige pea palkasime esimesed töötajad ning algusaastatest mäletab asutaja, et sissetulekud olid toona veel nii pisikesed. Ühel koosolekul arvutasime, et kui nüüd klient ühe suurema arve ära maksab, saab büroo endale osta uue printeri.

Lepvaltsi sõnul tuli alguses päris palju selgitada, et mis see raamatupidamisteenus üldse on. Ehk et miks raamatupidaja ei istu kliendi juures kontoris, vaid teeb tööd kaugemalt. „Tegemist on ühe esimese suure tolleaegse muutusega, mis tänaseks on saanud täiesti harjumuspäraseks. Selle eest saame tänada iseend, konkurente, aga ka Äripäeva, kes omal ajal seda teemat palju kajastas,” nendib ta. „Täna tundub teenus loogiline, sest raamatupidamist olenevalt tarkvarast saab teha täna üle veebi ega ole enam seotud kindla füüsilise kohaga.

Raamatupidajalt oodatakse aga üha rohkem nõuandvat poolt nii kulude-tulude kui ka äridokumentide osas. ”Üks raamatupidamisteenuste märgiline muutus toimus aastal 2000, kui tulumakseseaduse muudatuse tulemusel kadus ära nii-öelda vajadus kasumit varjata. Mõnes mõttes muutus raamatupidamistöö lihtsamaks, eriti pisemate firmade raamatupidamine, kus ei pidanud enam tegema „mänge“ tuludega. Tulumaksuteema asendus sisuliselt käibemaksuteemaga. Lepvaltsile meenuvad värvikate sündmustena tookordsed igakuised deklaratsioonide esitamised.

Enno Lepvalts, Raamatupidamisbüroosid Vesiir asutaja ja juht
See tähendas, et iga kuu tuli viia terve portsjon paberil deklaratsioone maksuametisse ning ka muudesse asutustesse, anda käsitsi sadu allkirju ning muudkui printida ja printida.

Oluline muutus toimus e-maksuametile üleminekuga

„Maksuamet avas sarnaselt pankadele e-teenuste keskkonna ning see muutis meie töö oluliselt ladusamaks. Mäletan, et viisin kahes-kolmes jaos klientide volikirju maksuametisse, et saada õigused e-maksuametis nende eest tegutsemiseks. Teenindaja aga teatas meile, et te olete ju ise kõik need volikirjad kirjutanud! Muidugi olin, keegi ju pidi need valmis kirjutama. Õnneks jurist sai ikka aru, et oluline on sisu mitte vorm.”

Raamatupidaja kutsetunnistus näitab teenuse kvaliteeti

Raamatupidamise kutsetunnistuse süsteem on Lepvaltsi sõnul väga oluline, kuna koolist võib küll saada hea hariduse, ent raamatupidamistöö eeldab palju praktilisi teadmisi. „Olen ise kutseandmise toimkonnas ning väga hästi kursis nende nüanssidega. Kutse andmisel me kontrollimegi praktilistest asjadest aru saamist. See tähendab reaalseid ülesandeid nii raamatupidamise kui ka maksude osas“ ütleb Lepvalts.

Enno Lepvalts, Raamatupidamisbüroosid Vesiir asutaja ja juht
Kahjuks peab aga tõdema, et ligi pooled kutseeksami sooritajad ei saa kutset, mis näitab, et meie raamatupidamise hariduse tase peaks olema kõrgem.

Vaatamata sellele tuleb raamatpidajate hulka inimesi, kes kutseeksamit pole ära teinud, aga teenust pakuvad ikka – ehk nad teevad ettevõtetele raamatupidamist. „Täna oskavad paraku vähesed ettevõtjad küsida oma raamatupidajatelt kutsetunnistust. Aga mina tõsiselt soovitan seda küsida, sest kutsetunnistus annab kindluse inimese oskuste ja teadmiste osas.

Kutsetunnistusega raamatupidaja on teadlik, kuidas ja mida ta tegema peab ning ta teab, mida temalt oodatakse. ”Raamatupidamise kutsestandardid on loodud tööandjale kindlustunde andmiseks ja ühtsete kvaliteedireeglite kehtestamiseks. Nende alusel saab raamatupidaja tõestada oma kvalifikatsiooni. Eesti liitusEuroopas kehtivale ühtsele kutseraamistikule üle juba 2014.aasta alguses. Raamatupidamise kutse valdkonnas on kolm taset: tase 5 ehk raamatupidaja, tase 6 ehk vanemraamatupidaja ja tase 7 ehk juhtivraamatupidaja.

Raamatupidaja kui nõustaja

Kui mõnikümmend aastat tagasi oli raamatupidamisteenuse pakkuja töö põhirõhk maksuraamatu pidamisel ja maksudega laveerimisel, siis pärast tulumaksuseaduse muutust sai hakata tegema rohkem raamatupidamistööd ja käsikäes jõustruktuuridega vähendada oluliselt maksupettusi. „Ükski raamatupidaja ei ole huvitatud pättuste tegemisest, vaid tahab teha oma tööd korrektselt ning kasutada neid teadmisi, mis talle on koolist antud.

Täna on kõik hoopis läbipaistvam ning raamatupidajad saavad ettevõtetega maksukonsultatsiooni käigus rahulikult erinevad võimalused lahti rääkida. ”Lepvalts sõnab, et raamatupidamisteenused on lammutatud nii-öelda tükkideks, millest osa ostetakse sisse teenusepakkujatelt ja osa tehakse ise. Samas on klientide teadlikkus ja huvi oma igapäevase raamatupidamise ning numbrite maailma vastu palju kasvanud.

Kõige suurem rõõm on teenindada neid kliente, kes on aru saanud e-arvete kasulikkusest

Eriti suure arengu on teinud läbi tehnoloogia. „Arvutusvõimsus on vägev, kuid kahjuks või õnneks peab tegema ka lihttööd. Rohujuuretasandilt võib öelda, et raamatupidaja saab täna teha oma tööd värvilisemalt ning kiirema arvuti taga,” sõnab Lepvalts. „Tehnoloogia panusest rääkides on kindlasti kõige suurem rõõm teenindada neid kliente, kes on aru saanud e-arvete kasulikkusest.

Kui raamatupidajal on arvete printimise kõrvalt rohkem aega numbreid ja seoseid analüüsida, saab ta kliendile rohkem sisulist väärtust pakkuda. Saab pakkuda paremaid lahendusi või leida küsimustele õigemaid vastuseid. E-arvete ja mitmekülgse äritarkvara kasutamisega. väheneb ka vigade arv“

Vesiir kasutab oma töös peamiselt veebipõhist raamatupidamistarkvara AccountStudio, mis võimaldab pakkuda paberivaba integreeritud „teenus ja tarkvara ühest kohast” lähenemist. See välistada mitme erineva teenusepakkuja puhul tekkivaid probleeme. Ent vajadusel teeb ettevõte raamatupidamist ka kliendi tarkvaraga. Vesiiri teeb töö nii Eesti hea raamatupidamistava kui ka kahe rahvusvahelise standardi järgi: IFRS ja IFRS for SME.

Lisaks raamatupidamisteenusele pakub Vesiir äriühingutega seotud teenuseid – asutamine, ümberkujundamine, kapitali tõstmine ja vähendamine, väljaostmised, osanike kaasamised, maksude nõustamine ja äriplaanide nõustamine, et klientide maksuriskid oleksid minimeeritud. Lisaks pakutakse majandusliku mõõtme hindamist olemasoleva kogemuse baasil ning mitteresidentidega seotud teenused, mis oma sisult tähendab olla Eestis riigiga suhtlemise kontaktisik. Veel pakutakse mitteresidendi maksuesinduse teenust ehk eriti headele klientidele ollakse maksukohustuse täitmise eest vastutav isik. Samuti teeb ettevõte rahvusvahelist raamatupidamist.

Milline raamatupidamisteenus on sulle parim? Helista 502 5203, 680 6030 või kirjuta [email protected] ja saame kokku!

www.vesiir.ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700