Autor: Raamatupidaja.ee • 4. oktoober 2019

Millist kasu on toonud 5 aastat erialaorganisatsioonis?

Raamatupidaja on üks neist inimestest ettevõttes, kes peab end kursis hoidma seaduste muutumise ning uuendustega. Kui nii mõnigi kolleeg võib kunagi omandatud teadmiste najal aastakümneid liugu lasta, siis raamatupidaja teadmatus tekitab ettevõttele suuri probleeme ning tõenäoliselt varem või hiljem ka materiaalse kahju.

Üheks võimaluseks oma valdkonnaga kursis olla on erinevad liidud, kojad, kogud või muud ühingud, mis koondavad sarnase erialaga inimesi. Raamatupidajate puhul on Eestis selleks Raamatupidajate Kogu. Küsisime kogu liikmelt Egle Vainulalt, mis põhjusel ta Raamatupidajate Koguga liitunud on ning missugused kasutegurid selle staatusega kaasnevad?

Võimalus kaasa rääkida reguleerivates küsimustes

Eesti Raamatupidajate Kogu organisatsioonina räägib kaasa raamatupidamise valdkonda reguleerivates küsimustes ning panustab aktiivselt koostöösse Rahandusministeeriumi, Maksu- ja Tolliameti, Statistikaameti ja teiste avaliku sektori organisatsioonidega. Egle rõhutab eelmainitud koostöö eeliseid just võimalusega olla infole ning selle algallikatele väga lähedal, lisaks jõuab info sel viisil temani kiiremini ja selgemalt.

Reguleerivates küsimustes kaasa löömine tähendab tuleviku arengutega kursis olemist ning võimalust end ning oma ettevõtet muudatusteks ette valmistada. Kuid mitte ainult info kättesaadavus ei ole oluline, võimalus on ka kaasa rääkida, kui märgatakse kitsaskohti. Näiteks eelmisel aastal panid raamatupidajad õlad kokku ning aitasid paremaks muuta keskkonda, milles igapäevaselt toimetatakse.

„Kogusime kokku mitme raamatupidamisbüroo esindajad ning kohtusime Maksu- ja Tolliameti esindajatega. Ühiselt sai läbi arutatud üle 15 erineva murekoha ning täna juba saab tunnistada, et mitmeid neist on kuulda võetud ning vastavalt muudetud.“ Egle lisab, et palju on siiski veel teha, kuid teadmine on olemas, et asjad liiguvad paremuse poole.

Praktiliste lahenduste loomine iseendale

Riik pingutab igapäevaselt selle nimel, et suurendada nende ettevõtete hulka, kes esitavad õigeaegselt ning regulaarselt majandusaasta aruandeid. Selle raames toimus hiljuti ühine arutelu, kuidas muuta ettevõtjaportaali paremaks ja mugavamaks ning raamatupidajad pakkusid ühiselt välja üle 30 lahenduse. Võimalus kaasa rääkida oli igal Eesti Raamatupidajate Kogu liikmel, mis tähendab, et sisuliselt on võimalik teha parendusi ja luua parimaid praktilisi lahendusi iseendale kasutamiseks.

Lihtne näide, mis põhjustas tihti probleeme: aruande lisamisel pakub süsteem vaikimisi majandusaastaks kalendriaasta ka nendele, kelle tegelik majandusaasta erineb kalendriaastast. Sealjuures lubab süsteem ka aruannet valede kuupäevadega täita. See on üks vigade ja segaduste allikatest. Info majandusaasta kohta on andmebaasis olemas ja seda võiks süsteem kasutada vaikimisi kuupäevade pakkumisel. Egle lisab, et „Ettepanekud edastati alles mõned nädalad tagasi, seega tulemust ei tea, aga olen üsna veendunud, et nii palju kui võimalik arendustes neid rakendatakse.“

Kulude ja tulude jagamise võimalus

Egle tegutseb hetkel teenusepakkujana, mis tähendab, et suur osa Raamatupidajate Kogu liikmetest on talle omamoodi konkurentideks. Ometi kogunedes raamatupidamise toimkonnas või raamatupidamisteenuse pakkujate ümarlaual, seda tunnet ei teki. Vastupidi, jagatakse väga avatult oma kogemusi, arutatakse ning püütakse lahendada ühiseid probleeme.

Sellist juhtide tugisüsteemi hinnatakse omakeskis väga ning ette on tulnud ka situatsioone, kus on lisaks nõuannetele jagatud ühiselt kulusid. Heaks näiteks on andmekaitse määruse jõustumine eelmisel aastal. Teema oli väga segane ja ega keegi päris täpselt aru ei saanud, mida teenusepakkujana ette peab võtma. Ühiselt telliti väiksema grupi raamatupidamisteenuste büroojuhtidega koolitus just büroode spetsiifikast lähtuvalt. Väga hea koolitus saadi kätte niiviisi soodsa hinnaga.

Lisaks kuludele jagatakse teinekord ka tulusid ehk potentsiaalseid kliente. Nii on ette tulnud, et ajutise ressursipuuduse tõttu on suunatud klient konkurendi juurde. Kindlustunde selliseks sammuks on andnud teineteise tundmine ning teadmine, et tehakse head tööd.

Enesearengu võimalus nii erialaselt kui ka isiklikul tasandil

Raamatupidajate Kogu kui organisatsiooni jaoks on oluline pakkuda oma liikmetele just seda, mida nad ise soovivad. Seetõttu küsitakse väga aktiivselt tagasisidet ning arvestatakse saadud ettepanekutega. Ühistel koolitustel käsitletakse nii aktuaalseid raamatupidamise- kui maksuküsimusi, aga ka pehmemaid ja silmaringi avardavaid teemasid. Viimase osas meenub üks meeleolukas neljapäeva õhtu Tartus, ERK klubiüritusel, kus Tartu Ülikooli eesti keele vanemteadur rääkis värvikast eesti keelest. Isegi kui teekond kolleegidega Tallinnast Tartusse ja tagasi võttis aega üle 5 tunni, oli kogu väljasõit vahelduseks äärmiselt tore.

Sel aastal modereerib Egle Eesti Raamatupidajate Kogu sügiskonverentsi "E-arved ja digitaliseerimine - kus on kasu?". Kuigi koolitused ja konverentsid on liikmetele alati soodsamad on need avatud kõigile raamatupidajatele. Sügisesel konverentsil plaanitakse teha veelkord kõik e-arvetest puust ja punaseks ning paneeldiskusioonis murekohad tõstatada. Arutelu ringi on kaastatud nii e-arvete skeptikud kui ka tulihingelised pooldajaid.

Liikmeks olemine annab just nii palju, kui palju oled ise valmis panustama

Eesti Raamatupidajate Kogu on raamatupidajaid ühendav eriala organisatsioon, mis on oma liikmete nägu. See tähendab, et organisatsioon liigub selles suunas, kuhu liikmed seda lükkavad ja just sellisel kiirusel, kui palju liikmed on valmis oma aega sellesse panustama. Kokkuvõtvalt saad liikmeks olemisest just nii palju, kui sa ise oled valmis andma.

„Ühendava organisatsiooni mõte ongi minu hinnangul see, et asju tehakse ühiselt ja meie asi on ka minu asi. Ja kui midagi on halvasti, siis on halvasti ka sellepärast, et mina ei ole piisavalt panustanud. Ainult sellise suhtumisega on võimalik organisatsioonis olemisest kasu saada.“ – Egle Vainula

Egle Vainula soovitus tööd otsivale raamatupidajale: „Tee eksam ära!“

Olles kuni selle aasta kevadeni ka üks kutsekomisjoni liikmetest, teab Egle hästi kuidas toimub raamatupidajate sertifitseerimine ja kutse andmine. Tööandjana on see värbamisel väga suureks eeliseks. Teadmine, et omandatud on 5. või 6. taseme kutsekvalifikatsioon, annab ülevaate raamatupidaja raamatupidamislikest teadmisest. Mis omakorda tähendab, et värbamisel saab pigem keskenduda sellele, kas võimalik kandidaat inimesena sobitub meeskonda. Kutsetunnistus annab värbamisel teatava eelise ning igapäevaselt on üha rohkem neid tööandjaid, kes seda arvestavad.

Saabuva sügiskonverentsi info leiad SIIT!

Lisainformatsiooni Eesti Raamatupidajate kogu ja nende tegevuse kohta leiad www.erk.ee.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700