13. september 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Aitame leida tegeliku kasusaaja

Vesiir OÜ juht Enno Lepvalts juhendab, kuidas teavitada äriregistrit tegelikest kasusaajatest
Foto: Erakogu
Alates 1. septembrist 2018. a on võimalik esitada äriregistrile andmeid tegeliku kasusaaja kohta. Olemasolevad äriühingud peavad kohustuse täitma 1. oktoobriks 2018. aastal. Raamatupidamisbüroo Vesiir juht Enno Lepvalts selgitab samm-sammult, kuidas seda äriregistris teha ning vastab esile kerkinud küsimustele.

Kes on tegelik kasusaaja?

Tegelik kasusaaja on füüsiline isik, kes omab äriühingut otseselt või kaudselt. Otsene omamine tähendab seda, et füüsiline isik omab äriühingus enam kui 25 protsendi suurust osalust või omandiõigust. Kaudse omamisega on tegemist siis, kui äriühingus omab rohkem kui 25 protsendi suurust osalust või omandiõigust teine äriühing, mis on füüsilise isiku kontrolli all.

Äriregistrisse sisenemine Tegeliku kasusaaja määramiseks tuleb juhatuse liikmel ID kaardiga või mobiil ID-ga siseneda äriregistri ettevõtja portaali https://ettevotjaportaal.rik.ee/.

Avalehel esitatakse sisenenud isikuga seotud ettevõtjad.

Äriregistir avalehel esitatakse sisenenud isikuga seotud ettevõtjad

Kasusaaja määramine

Kasusaaja määramine

Sellele lingile vajutades esitatakse ühinguga seotud isikud. Kui tegelik kasusaaja on siin nimetatud, kinnitad valiku vajutades rea lõpus olevale nupule „Lisa“.

Avanenud aknas kuvatakse eeltäidetuna Äriregistrile teadaolevad andmed, mida tuleb vajadusel täiendada/muuta. Kui andmed on õiged ja muudatused on tehtud, siis kinnita need vajutades nupule "Lisa".

Kui valitud kasusaaja on ühinguga seotud kaudselt, st omab osalust läbi teise firma, siis tuleb “kontrolli teostamise viisiks” valida “kaudne osalus”.

Mittetulundusühingu puhul oleks valikuks “Juhatuse liige või liikmed”.

Kui valikud “otsene või kaudne osalus” ja “juhatuse liige või liikmed” ei sobi (nt sihtasutuse puhul, hääleõiguste erisuse puhul, mis võib tuleneda aktsiate liikidest või lepingutest osanike vahel jms), siis tuleb analüüsida ülejäänud kolme hulgas sobiva rakendamist.

Kui nimekirjas ühinguga seotud tegelikku kasusaajat ei ole?

Sellisel juhul tuleb alustada uue isiku lisamist valikus "Lisa uus isik".

Uue tegeliku kasusaaja lisamineLisa uue tegeliku kasusaaja andmed ning vajutada nupule "Lisa". Lisatud isikud kuvatakse automaatselt tegelike kasusaajatena e-äriregistri teabesüsteemi andmetes.

Tegeliku kasusaaja tuvastamise küsimused ja vastused

Kuidas toimida juhul, kui tuvastatud tegelik kasusaaja keeldub oma andmeid edastamast?

Kasusaaja kohta ei ole vaja väga palju andmeid teada, nimi ja sünniaeg on enamasti ikka olemas. Samas võib ette tulla ka ekstreemseid juhtumeid "tankistide" taga olevate isikutega. Sel juhul jääb üle tõdeda, et kui keegi üritab väga "hämar" tegelane olla, siis see tal ka õnnestub.

Kes on kasusaajad MTÜde puhul?

MTÜde puhul loetakse nendeks vaikimisi juhatuse liikmed. Alternatiiv on kontrollida põhikirjast MTÜ lõpetamise kohta - jaotisvara saajast füüsilised isikud või juriidiliste isikute puhul nende taga olevad füüsilised isikud võivad ka kõne alla tulla.

Milline peab olema mitme osaniku korral osanikuosalusprotsent, et liigituda kasusaajaks?

See peab olema üle 25%.

Kuidas kogutud andmeid säilitada? Kas suuliselt saadud andmed pädevad?

Üldjuhul on omanike andmed leitavad kirjalikult kusagilt registritest. Sel juhul tuleb registritest tehtud väljavõtted säilitada. Suulise "pärimuse" puhul tuleks see protokollida: kes ja kellele teabe andis, millal ja mis asjaoludel seda tegi.

Mida silmas pidada e-residentide ja/või välismaalastest kasusaajate puhul?

E-residentsus ei anna siin mingit eristaatust. Üsna keeruline on aga off-shore firmade taga olevate füüsiliste isikute tuvastamine. Neil juhtudel ei ole vahet, kas tegemist on välismaalasega või mitte.

Mis juhtub, kui jätta andmed esitamata või kogemata/tahtlikult esitada valeandmed?

Andmete esitamata jätmise kohta võib seadusest leida sanktsioonid. Kui andmed osutuvad valeks, siis tuleks need parandada. Seetõttu ongi vajalik hoida esitatavate andmete kohta alles nende saamislugu, et oleks hiljem võimalik näidata, et olid objektiivsed põhjused hindamaks, et esitatud andmed on tõesed.

Kes ja kui sageli saab andmeid muuta?

Andmed esitab ja muudab juhatuse liige. Sageduse kohta ei ole midagi kirjutatud. Eks sage muutmine tõmbab tähelepanu, aga kui see on põhjendatud, siis pole probleemi.

 

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700