26. jaanuar 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Altkäemaksuvastane standard suurendab ettevõtte konkurentsivõimet

Julia Romanovitch kirjutab alkäemaksuvastasest juhtimissüsteemist
Foto: Ettevõtlusblog E&Y
Pettuste ja korruptsiooni vastane võitlus on järjest enam ettevõtete prioriteediks ning järelevalveasutuste ja avalikkuse luubi all. Just juhtkonna suhtumisel ja eeskujul on kriitiline roll pettuste ja teiste ärieetika eiramisega seotud riskide juhtimisel.

Seda fookust kinnitab ka 2016. aasta lõpus Rahvusvahelise Standardiorganisatsiooni1 avaldatud ISO 37001 standard altkäemaksuvastase juhtimissüsteemi (anti-bribery management system) kehtestamiseks organisatsioonides.

ISO 37001 aitab ettevõtetel sisse seada, rakendada, säilitada ja parendada altkäemaksuvastast vastavusprogrammi, määratledes spetsiifilised meetmed, mida ettevõte peab rakendama mõistlikus ja proportsionaalses mahus tulenevalt töötajate arvust, tööprotsesside keerukusest, tegevusvaldkonnast ja teistest olulistest teguritest.

Standard lähtub levinud PDCA (plan-do-check-act) protsesside juhtimismeetodist ning seab muu hulgas nõuded järgmistele meetmetele:

Ärikorruptsiooni riski juhtiva sise-eeskirja ja toetavate protseduuride loomine ja rakendamine (sh hoolsusmeetmete rakendamine kõrgema korruptsiooniriskiga tehingute, ametipositsioonide ning koostööpartnerite puhul)Vastavuskontrolli juhi määramine, kelle ülesandeks on programmi rakendada ja arendadaAltkäemaksuriskide hindamine ja prioriseerimineMõistlike hoolsusmeetmete rakendamine tagamaks, et koostööpartnerite ärieetika põhimõtted oleksid asjakohasedMeetmete rakendamine tagamaks, et kingitusi, meelelahutust, annetusi jm sarnaseid hüvesid ei kasutataks mõjutamise eesmärgilPiisavate altkäemaksuriske maandavate kontrollide rakendamine olulistes äriprotsessides, nagu hankimine, müük ja finantsaruandlusEbaeetilistest äritavadest teavitamise kanalite sisseseadmine (nt vihjekanalid, usaldusisiku määramine)Mõjusa altkäemaksuvastase teadlikkuse tõstmise ja koolitamise programmi sisseviimineEttevõttesisese tegevuse vastavuse monitoorimine ärikorruptsiooni riski juhtiva programmiga

Iseenesest ei ole loetletud meetmetes midagi radikaalselt erinevat sellest, mida me loeme ärieetika heaks tavaks ning soovitame igapäevaselt oma klientidele nii pettuste, korruptsiooni kui ka altkäemaksuriskide ennetamiseks ja maandamiseks. Seetõttu võib antud standardit laiendada ka muudele tegevustele nagu sisepettused, rahapesu ja konkurentsi moonutamine.

Isiklik kogemus näitab, et juba ärieetika koodeksi kehtestamine, vihjekanali loomine ja vastavate koolituste korraldamine saadab selge signaali, et juhtkond ootab oma töötajatelt eetilise organisatsioonikultuuri põhimõtete järgimist. Lisaks ettevõttesisestele positiivsetele muutustele toetavad sarnased muudatused ka usaldusväärse kuvandi loomist väljaspool ettevõtet, suurendades seeläbi konkurentsivõimet.

Samuti on standard heaks juhendmaterjaliks avaliku sektori organisatsioonidele, sh riigiäriühingutele, kellel lasub seaduslik kohustus luua tõhus korruptsioonivastane programm. Nimelt paneb korruptsioonivastane seadus neile kohustuse tagada, et nende töötajad oleksid teadlikud korruptsiooni ennetamise võimalustest/meetoditest, ning kontrollida kohustustest kinnipidamist. Seetõttu on oodata, et just nemad hakkavad esimeste seas ISO 37001 sertifikaati taotlema.

Sertifitseerimine võib anda eelise ka ettevõtetele, kes on avaliku sektori olulisteks koostööpartneriteks või tegutsevad kõrgendatud avaliku huvi orbiidis, nagu noteeritud ettevõtted ja finantssektor, sest ka koostööpartneritelt oodatakse ärikorruptsiooni riskide juhtimist.

Standardi loomine on oluline samm korruptsioonivastases võitluses, kuna ebaeetilise käitumise inimlik ratsionaliseerimine ning ebapiisav teadlikkus korruptiivsetest tegevustest on endiselt oluliseks leiuks iga-aastastes korruptsiooniuuringutes. ISO 37001 annab aga juhile tööriistad eetilise käitumise ootuste seadmiseks, teadlikkuse tõstmiseks ning veendumiseks, et organisatsioonis on kõik tõepoolest eeskujulik. Selge on ka see, et sertifitseeritud saamiseks tuleb teha muudatusi organisatsiooni protsessides ning investeerida aega ja ressurssi. Et tagada ressursside optimaalne kasutus, saab EY aidata juhte ISO 37001 sertifitseerimise ettevalmistustegevustes, sh koolituste läbiviimine ja vajadusel ka kogu protsessi juhtimise enda peale võtmine.

Kui teil on küsimusi artiklis avaldatu osas või sooviksite saada nõu, võtke EY-ga ühendust. Vaata rohkem infot EY teenuste kohta: www.ey.com/ee

1 Rahvusvaheline Standardiorganisatsioon tegeleb erinevate eluvaldkondade protsesside, toodete ja teenuste ühtlustamisega, mis aitavad ettevõtetel kärpida kulusid, suurendada tarbijarahulolu, siseneda uutele turgudele ning hoida keskkonda.

Autor: Julia Romanovitch, EY pettuste uurimise spetsialist

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700