16. mai 2013
Jaga lugu:

CM: Nutirevolutsioon soosib pilveteenuste kasutamist

Atea Eesti IT-taristu teenuste majutusosakonna juhi Rene Kaalo sõnul on tänasele infotehnoloogia arengule suurimat mõju avaldanud nn nutirevolutsioon, mis sunnib IT-ettevõtteid laiendama pilveteenuste valikut ja panema rohkem rõhku turvalisusele.

„Laias laastus võib öelda, et hetkel valitseb kolm põhisuunda. Esiteks tarbitakse nii riist- kui ka tarkvara rohkem teenusena. Pilveteenuste areng on olnud kiire ja neid kasutatakse üha enam ning ettevõtetel pole finantsiliselt mõistlik investeerida suuri summasid riist- ja tarkvarasse, vaid jagada kulud ühtlasemalt ning teenuseid rentida (Opex vs Capex),“ selgitas Kaalo.

See annab võimaluse kasutada teenust kuupõhiselt ja vastavalt kasutajate arvule: kui ettevõte areneb ja kasvab, saab IT-d kiiresti laiendada. Töökohtade lisandumisel piisab süsteemis mõnest klikist ning kõik vajalikud teenused on lihtsalt kättesaadavad. Ja kui mõned kuud aastas on äritegevus vaiksem, saab selleks perioodiks teenuse tellimise peatada.

Teiseks ei palgata firmadesse enam IT-personali, vaid kasutatakse teenusepakkujaid. „Nagu ostetakse sisse raamatupidamis- ja koristusteenused, tehakse seda ka IT-ga,“ ütles Kaalo. „See vabastab juhtkonna IT-teemadesse süvenemisest ning laseb keskenduda oma põhitegevusele ehk ettevõtte juhtimisele.“

Kolmandaks soovivad kasutajad saada ettevõtte teenustele ja ärirakendustele ligi kiiresti ja kõikjalt ning erinevate nutiseadmetega. Selleks on hea hoida andmeid „pilves“, et need oleksid töötajatele turvaliselt kättesaadavad. IT-ettevõtete jaoks tähendab selline murranguline areng suurt väljakutset  turvalisuse tagamisel seadmete  kadumisel või varguse korral.

Populaarsemad pilveteenused: Microsoft Office365, telefonilahendused ja virtuaalserveri rentEttevõtete puhul on täna populaarsemad pilveteenused e-kirjade ja grupitööteenus (Microsoft Exchange, Lync) ning telefonilahendused, kus keskjaam ei asu kontoris ja kõnedele saab vastata ja suunamisi teha kõikjalt. Lisaks saab telefonilahendusi integreerida erinevate lahendustega nagu Skype, Lync jne, tagamaks ettevõtetele soodsamad kõnehinnad välisriikidesse ja välisriikidest helistades. Järgneb virtuaalserveri rent selliste ärikliendirakenduste jaoks nagu Hansa, Microsoft Navision, Axapta, Eeva jne. Veel kasutatakse väga palju kaugvarundust, kus ettevõtte andmebaasid ja oluline info varundatakse ettevõtte ruumidest väljaspoole teenusepakkuja juurde.

„Kasutajate vaatevinklist näen, et lähituleviku trend on üha enam liikuda pilveteenuste tarbimise suunas. IT-teenuste pakkujate suurim väljakutse on leida ettevõtetele tema iseloomust lähtudes parimad pilvelahendused, integreerida need ettevõtte äriprotsessidega ning tagada, et kogu lahendus oleks turvaline, töökindel ja kiire,“ räägis Kaalo.

Rohkem infot saab lugeda www.atea.ee

Fakte nutirevolutsioonist

* Õhust saab täna samasuguse kiirusega teenust nagu kodus või kontoris läbi juhtme.* Et salvestada nädala jooksul internetti läbivat infot, läheks vaja 168 miljonit DVD-d.* SIM-kaarte vajavaid mobiilseid seadeid on maailmas täna sama palju kui inimesi.* Hiinas on miljard nutitelefoni, kuid vaid mõnikümmend miljonit arvutit.* Iga päevaga kasvavad nii mobiilse kõne kui ka mobiilse interneti kasutajate arv. Prognooside kohaselt kasvab mobiilsete andmete kasutajate arv järgmise nelja aasta jooksul vähemalt 12 korda.* Kui varem oli mobiilioperaatoritel probleem suurtel rahvakogunemistel kõnede kvaliteediga, siis nüüd „jookseb“ kokku mobiilne interneti, sest inimesed tahavad pidevalt midagi internetti laadida.* Kui vanasti pidi võõras linnas esmalt paberkaardi leidma, siis täna võtame telefoni, näeme kaarti, näeme, kuidas bussid käivad, kus on öömajad ja toidukohad ning millised on enne meid neid kasutanud inimeste kogemused.

Allikas: EMT Tehnoloogiadivisjoni direktor Tiit Tammiste presentatsioon 11.04.2013 toimunud IT konverentsilt Atea Action.

Autor: Gerli Ramler, Juuli Laanemets

Jaga lugu:
RAAMATUPIDAJA UUDISKIRJAGA LIITUMINE

Telli olulisemad raamatupidaja uudised igal nädalal enda postkasti.

Raamatupidaja.ee toetajad:

Enimloetud
Marianne Lõhmus
Marianne LõhmusärijuhtTel: Marianne@raamatupidaja.ee
Cätlin Puhkan
Cätlin Puhkanraamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700catlin.puhkan@aripaev.ee

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega. Loe lähemalt