14. juuni 2023

Unistus digipöördest: noored raamatupidajad liiguvad ära teistesse valdkondadesse, kus nüri käsitöö on minevik

Koguni 56 protsenti raamatupidajatest ütlevad, et nad kulutavad liiga palju aega rutiinsetele ülesannetele, mida võiksid teha masinad, selgus hiljutisest uuringust Suurbritannias.
Suurbritannia 25–44-aastastest raamatupidajatest 24 protsenti liigub muudesse valdkondadesse sooviga, et töö- ja eraelu oleks tasakaalus.
Foto: pexels

Ühendkuningriigi raamatupidajatele hulgas viis läbi küsitluse majandustarkvara ettevõte Dext, et välja selgitada, kuidas nad suhtuvad oma ametisse ja mida nad vajavad, et olla selles rollis õnnelikumad.

Rohkem kui kolmandik (36 protsenti) raamatupidajatest kaalub järgmise viie aasta jooksul ametist lahkumist, sealhulgas 30 protsenti alla 25-aastastest. Viimastel aastatel on ka raamatupidamist õppivate tudengite arv vähenenud.

Vaadeldes põhjuseid, miks vastajad plaanivad raamatupidaja ametist loobuda, selgub, et 21 protsenti kavatseb minna tööle teise valdkonda või teha täieliku karjääripöörde. Üllataval kombel lahkub 24 protsenti 25–44-aastastest vastajatest töö- ja eraelu tasakaalu puudumise tõttu. 22 protsenti lastega töötajatest soovib lahkuda samal põhjusel.

Üle 55-aastastest raamatupidajatest lahkub 67 protsenti pensionile ja 33 protsenti kavatseb loobuda raamatupidaja ametist, et suunduda tööle teise valdkonda.

Kõige enam peavad raamatupidajad oma töös oluliseks tõhusa digitehnoloogia kasutuselevõttu

Kui praegu on raamatupidaja töös automatiseeritud kuni 50 protsenti ülesannetest, siis kümne aasta pärast tõuseb see protsent kuni 75-ni, usuvad uuringule vastajad.

DigiTark Äri on uusi tehnoloogiaid ja tööriistu tutvustav konverents, kus saavad kokku tulevikku vaatavad innovaatiliselt mõtlevad juhid ning tehnoloogiamaailma eksperdid ja praktikud.

Lisainfo ja registreerimine SIIN.

Early bird soodushind ainult 22.06. südaööni!

Accountexi raamatupidamismessil Londonis ja veebis läbi viidud uuringus uuriti erinevaid viise, kuidas automatiseerimine muudab raamatupidajate rolli ja kuidas nad rakendavad digitehnoloogiat. Uuriti ka seda, kuidas edeneb ettevõtete digipöörde teekond.

Uuring näitas, et suur osa (43 protsenti) raamatupidajatest on digitaalsed meistrid, kes on digitehnoloogia kasutamisel enesekindlad ning teavad, kuidas raamatupidamistarkvara ja automatiseerimistööriistu tõhusalt kasutada, et säästa aega ja muuta ettevõtte toimimist tõhusamaks.

Uuringu küsimusele, mida raamatupidajad kõige enam väärtustavad oma töös, vastas enamik, et digitehnoloogia tõhusamat kasutuselevõttu.

Kui küsiti, kuidas automatiseeritud raamatupidamisteenust pakkuvatel ettevõtetel praegu läheb, väitis 59 protsenti vastajatest, et teenused on pilvepõhised, kuid nad vajaksid veel rohkem tööülesannete digiteerimist. 64 protsenti küsitletud raamatupidajatest tundis üsna kindlalt, et oskab tegutseda professionaalina enamikes automatiseeritud töökeskkondades.

Kuna järgmise põlvkonna raamatupidajad on märksa IT-teadlikumad, on digitehnoloogia kasutuselevõtt raamatupidajate hoidmisel väga oluline, selgus uuringust üks oluline argument.

Digitehnoloogia areng peaks olema ettevõtete prioriteet

Uuringu küsimusele, miks vastaja valis endale raamatupidaja ameti, vastas 53 protsenti, et see eriala valiti karjäärivõimaluste pärast. Sellele järgnesid matemaatika ja raamatupidamise huvi (52 protsenti). 34 protsenti uuringus osalejatest valis raamatupidamise töö seetõttu, et see on väärikas elukutse.

Dexti tegevjuht Sabby Gill kommenteeris: „Raamatupidajad on igas suuruses ettevõtjate ja ettevõtete jaoks üliolulised, kuid paljud lahkuvad töö- ja eraelu tasakaalu probleemide tõttu. Kahjuks täidetakse liiga palju raamatupidaja rolli endiselt käsitsi, mis tähendab, et nad ei saa oma aega nii palju optimeerida, kui vaja. Ehkki on positiivne, et automatiseerimine järgmise kümne aasta jooksul tõenäoliselt suureneb, on see juba hilja paljude raamatupidajate jaoks, kes plaanivad ametist lahkuda märksa varem. Kuigi raamatupidamise digitehnoloogia kasutuselevõtt on kaugele jõudnud, on sellel veel palju arenguruumi. Automatiseerimine ja digitehnoloogia areng peavad olema prioriteediks, vastasel juhul võib Ühendkuningriik kaotada võtmetalendid teistele valdkondadele.”

Allikas: Accounting Insight News

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700