Autor: Raamatupidaja.ee • 9. august 2021

Abiks alustavale ettevõtjale: juhatuse liikme õigused, kohustused ja vastutus

Juhatus esindab ja juhib äriühingut. See tähendab nii juhtimisõigusi kui ka kohustust tegeleda äriühingu juhtimisega ja vastutada tegevuse eest.

Äripäev/Scanpix Baltics
Autor: Andras Kralla/Äripäev

Juhatuse liikme õigused

Juhatuse liikmete olulisemad õigused on esindada kõikide tehingute tegemisel äriühingut, kui põhikirjaga ei ole ette nähtud, et juhatuse liikmed esindavad ühingut mitmekesi või ühiselt.

Seega on juhatuse liikmel õigus:

- sõlmida lepinguid,

- osta, müüa, vahetada,

- omandada või

- võõrandada äriühingu vara jms.

Juhatuse liikmetel on õigus anda töötajatele tööga seotud korraldusi ja sekkuda kõigisse personalijuhtimise küsimustesse.

Juhatuse liikme kohustused

Juhatuse liikme kohustused on sätestatud erinevates seadustes. Kuid tema kohustused võivad tuleneda ka äriühingu ja juhatuse liikme vahel sõlmitud lepingust ning äriühingu põhikirjast.

Tsiviilseadustiku üldosa seaduse alusel on juhatuse liikmel kohustus täita seadusest või põhikirjast tulenevaid kohustusi oodatava hoolega ja olema juriidilisele isikule lojaalne.

Äriseadustik sätestab osaühingu juhatuse liikme kohustuse korraldada äriühingu tegevust korraliku ettevõtja hoolsusega.

Kohtupraktikas on märgitud, et juhatuse liige peab olema hoolas, otsuste vastuvõtmiseks piisavalt informeeritud ega tohiks võtta äriühingule põhjendamatuid riske.

Kui juhatuse liige ei tegutse hoolsusega, mida tavaline mõistlik inimene sellises ametis sarnastel tingimustel ilmutaks, võib teda pidada hoolsuskohustust rikkunuks ja see võib kaasa tuua vastutuse. Seega on juhatuse liige kohustatud tegema kõik, et saavutada äriühingule parim tulemus.

Maksukorralduse seadus sätestab maksuvaldkonnas täiendava vastutuse, mille kohaselt peab juhatuse liige tagama äriühingu maksuseadustest tulenevate rahaliste ja mitterahaliste kohustuste tähtaegse ning täieliku täitmise.

Kokkuvõtvalt

Seadused panevad juhatuse liikmele kohustuse olla igakülgselt kursis äriühingu majandustegevusega ja finantsvahendite kasutamisega. Selle kohustuse eesmärk on lisaks omanike huvide kaitsele ka võlausaldajate huvide kaitse.

Seaduse eesmärgiks ka muuhulgas ka tagada järelevalveorganitele võimalus vajadusel kontrollida äriühingu majandustegevuse korraldamist, tagamaks seadustega kooskõlas olev tegevus.

Järelevalvetegevuse tagamiseks on seaduses sätestatud juhatuse liikmele raamatupidamise ja arvepidamise korraldamise kohustuse. Seaduse mõttega ei ole kooskõlas see, kui juhatuse liige delegeerib ettevõtte majandustegevuse korraldamise ja finantsvahendite käsutamise tsiviilõigusliku lepinguga kolmandale isikule. Selline tsiviilõiguslik leping ei saa vabastada juhatuse liiget vastutusest.

Allikas: Maksu- ja Tolliamet

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700