Autor: Kadri Penjam, vabakutseline ajakirjanik • 22. oktoober 2020

Arvestusala Edendaja kandidaat nr. 9: Kadri Kangur, IMG Numeri OÜ tegevjuht

Juba 30. oktoobril anname koostöös Excellent Business Solutionsiga välja Arvestusala Edendaja 2020 tiitli inimesele, kes on tegutsev arvestusala valdkonnas või seda tugevalt mõjutanud.

IMG Numeri OÜ tegevjuht Kadri Kangur tõdeb, et nii töös kui ka eraelus tuleb edu saavutamiseks osata oma aega planeerida. Tema on leidnud selleks oma retsepti – panustades klassikalisel tööajal maksimaalselt ning tegeledes töövälisel ajal südant valutamata pere ja hobidega.

IMG Numeri OÜ tegevjuht Kadri Kangur

Nagu Kadri ütleb, on see toimiv retsept tasakaalustamaks eri valdkondi oma elus ja hoida end läbi põlemast – nii vaimselt kui ka füüsiliselt. Sest ka töises keskkonnas suudab endast anda maksimaalselt vaid see, kellel on midagi anda. „Pean seda loomulikuks nii enda kui oma kolleegide puhul,” kinnitab ta.

Pärnumaalt Tallinna Tehnikaülikooli

Kadri on pärit Pärnumaalt, täpsemalt sellisest väikesest kohast nagu Pärnu-Jaagupi. Kooli ajal oli ta mitmekülgne: mängis klaverit ja saksofoni, hiljem proovis ka kitarri. Samuti tegeles ta spordiga –tema igapäevaellu kuulus kergejõustik. „Olin selles päris tugev ja tulemusigi oli ette näidata, kuid mingil hetkel sain aru, et sport ei ole siiski see, millega professionaalsel tasandil edasi minna. Seepärast seadsin sihid mujale,” selgitab ta.

Reaalainetes oli Kadri tugev ja nõnda oli tema jaoks loomulik, et TTÜ ettevalmistuskursused said juba keskkooliajal läbitud. See andis tugeva põhja saamaks aru, et just reaalvaldkond võiks olla see, millega oma edasine elu siduda. Tööd pole Kadri kunagi kartnud ja nõnda oli ta juba keskkooli ajal Pärnu-Jaagupi kohalikus poes müüjana ametis – võib öelda, et teda jagus tõepoolest kõikjale.

Keskkooli lõpetas Kadri kuldmedaliga ja suundus seejärel pealinna, täpsemalt õppima Tallinna Tehnikaülikooli rahvamajanduse eriala. Õpingutega paralleelselt võttis juurde ärikorralduse aineid, et saada kätte laiem pilt ärindusest ja majandusest. Miks aga just see eriala? „Arvasin juba tollal, et just see on valdkond, mis annab mulle võimaluse omandada hea kombinatsioon juhtimis- ja ärindusteooriast, samuti mõtlesin, mida õpitud erialaga elus edasi ette võtta saab – millised on tulevikku vaadates tööalased väljakutsed ja võimalused,” selgitab ta toonaseid valikuid. Eks aeg oli ka teine, kuid praegu ütleb Kadri, et on teinud õige valiku.

Arvestusala Edendaja tiitli anname välja raamatupidajate päeva konverentsil. Tule kohale või vaata veebiülekannet, rohkem infot SIIN!

Teooria ja praktika käisid Kadri jaoks juba ülikooli ajal käsikäes. Korraks veel tagasi kodukanti põigates läbis ta ülikooliaegse praktika Halinga Vallavolikogus ja läks esimesel võimalusel erialasele tööle. Sest kogemused – need toovad enesekindluse. „Ülikooli teisel kursusel asusin tööle Tallinnas kaupluse Kangas ja Nööp laoarvestajana. Võin öelda, et tegemist oli silmiavava kogemusega, kus sain esimesed erialased oskused ja teadmised ning nägin, kuidas igapäevane töö selles valdkonnas käib,” selgitab ta.

Kaks aastakümmet kohviäris ja üle 10 aasta Pauligis

Uue aastatuhande alguses, 3. jaanuaril 2000. aastal asus Kadri tööle Estomatic OÜ kohviautomaate maale tarnivasse ettevõttesse sekretäri-raamatupidajana. Pärast pooltteist aastat liikus ta asutuse sees edasi Estomatic OÜ / Bossa Teeninduse AS-i juhatuse liikme ametikohale ja 2005. aastal Bossa Teeninduse pearaamatupidajaks.

Siis tuli aga elumuutus ja Kadri tähelepanu oli mõne aasta mujal – aastatel 2006−2008 oli ta lapse sünni tõttu kodune. Pikemalt puhkuselt naasnud, olid aga uued väljakutsed juba ootamas, sest 2008. aasta kevadel omandas Oy Gustav Paulig Ab 100% Bossa Teeninduse AS-ist, ühendati kontserni Eesti ettevõtted ja Kadri jätkas ettevõttes Baltikumi finantsjuhina.

2010. aastal ühendati Paulig Coffee AS-i Out-of-Home-äriüksus Vendor Eesti OÜ-ga ja neli aastat hiljem liideti ärid omakorda kokku Paulig Coffee Estonia AS-i nime alla. Aastatel 2014–2019 oli Kadri Paulig Coffee Estonia AS-i Baltikumi finantsjuht ja ärikontroller ning ettevõtte juhatuse liige, 2016. aasta suvel lisandus Santa Maria AS-i finantsjuhi roll. Eelmise aasta kevadel muudeti seni divisjonidel põhinenud äristruktuuri ja loodi geograafilised piirkonnad ning 2019. aasta suvest jätkas Kadri Pauligi Baltikumi ärikontrollerina.

Mida Kadri Pauligis selle paarikümne aasta jooksul õppis ning mida sealt kaasa võttis? „Kindlasti on olnud minu jaoks suurim väärtus see, et sain näha, millise muutuse kontsern selle aja jooksul läbi tegi ja milline roll oli tollasel uuel tegevjuhil Jaana Tuominenil ettevõtte suuna määramisel. Võib öelda, et Paulig sai endale täiesti uued väljundid ja väljakutsed. Seda oli ja on senini põnev jälgida,” lisab ta. Kadri on möödunud aja eest ääretult tänulik. Nagu ta ise ütleb, õppis ta Pauligi kontsernis töötades eelkõige just seda, kui oluline on liikuda ühise meeskonnana selles suunas, mille ettevõte on valinud. Olla kui perekond ühiste asjade eest väljas.

Töö kõrvalt asus Kadri 2012. aastal õppima Estonian Business Schooli strateegilise finantsjuhtimise magistriõppesse. Selleks ajaks oli tal ohtralt praktikat reaalsest tööelust juba olemas ja pigem lisandus õpingute käigus teooriat. Kadri soovitab kindlasti kõigil, kel vähegi aega ja energiat, minna võimaluse korral hilisemas elus – kui on enda jaoks juba selge, kes ma olen, mida teen ja mis on minu ampluaa – õppima, sest hilisemal õppimisel on hoopis teine kvaliteet. Siis on õppimine muu elu kõrval pigem nauding, oskus teooria ja praktika pusletükid kokku viia, analüüsida ning oma arenguga seostada.

Paraku juhtus nii, et kuigi nüüdseks on Kadril läbitud kõik õppekavas olnud ained, on muud tööd ja tegemised vahele tulnud ning nõnda on lõputöö siiski tegemata. Aga kogemusena on see aeg tema jaoks ääretult põnev olnud. „Kui sa oskad juba õpingute käigus viia kokku reaalse töö ja õpitava teooria, seostada loengus kuuldut igapäevase elu ja tegemistega, kasutada õpitut kohe – see on suur väärtus, kui tead, miks midagi õpid,” kinnitab ta.

Uus algus – uus väljakutse!

Kui üle kümne aasta pikkune Pauligi-periood sai Kadri jaoks läbi, otsustas ta, et aeg on pöörata oma elus uus lehekülg ja leida väljund kusagil mujal. Ega ta tegelikult ise paaniliselt otsinudki – lihtsalt elu pakkus võimaluse ja ta otsustas sellest kinni haarata. Nõnda on Kadri 2020. aasta algusest IMG Numeri OÜ tegevjuht ja juhatuse liige.

Kadri igapäevasteks valdkondadeks ning tööülesanneteks, millega ta tegeleb, on organisatsiooni juhtimine ning sellele tulevikuvisiooni loomine, samuti müügi- ja turundusplaanide planeerimine ja väljatöötamine.

„Ettevõtte meeskonda kuulub 59 inimest. Soovin, et meie tegevuse tulemiks oleks professionaalse teenuse ja tõhusate lahenduste pakkumine klientidele. Peame oskama käia ajaga kaasas, tajuda, mida turg ja kliendid soovivad ja ootavad ning olema valmis ennast pidevalt täiendama. Praegu koostame kompetentsimudelit, mis aitab luua igale ametikohale nõuete ja ootuste raamistiku ning mille rakendamine aitab nii töötajate värbamisel, hindamisel kui ka arendamisel. Samuti ei saa mööda vaadata valdkonna pidevast arengust ja muutustest, seega on vaja inimesi pidevalt juhendada ja nendega rääkida. „IMG Numeri OÜ teenindab üle 600 kliendi aastas, neist umbes 430 on igakuised aktiivsed kliendid. Tööd on palju ja iga klient erilaadne – oma vajaduste ja soovidega. Peame oluliseks personaalsust ja tunnet, et oleme kliendi jaoks alati olemas,” lisab Kadri.

Mida ta aga oma meeskonna puhul tähtsaks peab? „Olulised on kindlasti ühised väärtused, kultuur, missioon, visioon elus. Ühelgi juhul ei saa mööda vaadata meeskonnatundest – ilma selleta ei ole ka ettevõtet. Meeskonnana toimimine, selle järgi elamine aitab paika saada ettevõtte liikumise nii vaimses kui ka füüsilises aspektis, ühised väärtused ehitatakse koos üles,” selgitab ta, lisades, et konkreetsed omadused, mida ta kolleegides hindab, on avatus, ausus, pühendumus, tahe ja julgus alati proovida. „Samuti on minu jaoks oluline elujaatav ellusuhtumine. On tõsi, et vahel ei tasu liiga palju analüüsida. See on loomulik, et igal hommikul algab uus päev ja peab midagi õppima – hindan oma meeskonnas pidevat, elukestvat valmisolekut õppida. Kuna elu on pidevas muutumises, peab sellega harjuma. Toetan igati kastist välja mõtlemist ning oma tugevuste realiseerimist: igaühel meist on oma tugevused ja organisatsioonis on oluline osata need üles leida ning ettevõtte jaoks ühiselt tööle panna ja kasulikuks teha. Kui kõik paika loksub, ongi unistuste meeskond olemas,” tõdeb Kadri, et tema jaoks on tähtis just sissetöötatud tiim. Siis minnakse muutustega kergemini kaasa, tullakse meeskonnana kõigest ühiselt välja ja on lihtsam ka toimuvat tagasisidestada.

„Juhina pean oluliseks pidevat kaasamõtlemist, oma meeskonna teisiti mõtlema panemist ja üheskoos parima lahenduse leidmist. See on kui žongleerimine õige ja vale, toetamise, individualismi ja koostöö, uue ja vana vahel. Igas ettevõttes on oma ajalugu, mõtlemine ja hingamine. Tegelikult ei ole õiget ja valet, on vaid suund, kuhu soovime liikuda, ning mida oleme valmis selle saavutamiseks üheskoos tegema. Vahetu suhtlemine on samuti see, milleta hakkama ei saa – loodan seda juurutada,” mõtiskleb Kadri.

Valmis ka ise muutuma, õppima, kuulama

Tegevjuht peab ka ise pidevalt arenema ja omandama teadmisi toimuvast. Kuidas Kadri end täiendab ja millest juhindub? „Minu jaoks on olulised eri sorti koolitused, coaching, ka teiste oma valdkonna tippude mõtete ehk nn elukooli endasse ammutamine. Kuulan iga päev mitmesuguseid podcast’e, loen teemakohaseid raamatuid ja ajakirju, kuulan tippspetsialistide, teiste mentorite peegeldusi ja arvamusi. Ei peagi alati spetsiaalselt õppima, tuleb vaid olla eri valdkondade võrgustikus, kuulata ja õppida teiste teadmistest. Igast kogemusest on võimalik midagi enda jaoks kaasa võtta,” lisab ta.

Kuidas laeb aga Kadri oma akusid – kas selleks ka aega jagub? „Ikka. Nagu juba alguses ütlesin, olen enda jaoks selgeks saanud, et kuigi töö on mulle oluline ja ma tohutult armastan väljakutseid, siis selleks, et suuta anda endast tööalaselt maksimaalselt palju, ei ole lahenduseks töö tegemine 24/7. Oluline on ka kõik muu: perekond, tervis, hobid. Et olla õnnelik, on vaja hoida need valdkonnad tasakaalus. Läbipõlemine ei vii meid kusagile ja tühi kott ei seisa püsti. Olen seda hakanud enda jaoks viimastel aastatel eriti teadvustama ja teen sellest lähtuvalt teadlikke valikuid,” selgitab ta.

Vabal ajal naudib Kadri sporti – see on armastus, mis pärit juba lapsepõlvest. Siin on kaks märksõna: karate ja jalgrattasport. Kui kergejõustikust me juba rääkisime, siis karate tuli Kadri ellu ülikooliajal ja sellest ajast on tal ette näidata ka pruun vöö. Seitse aastat tagasi avastas Kadri enda jaoks rattasõidu. Võib öelda, et Kadri on tõeline entusiast, kes oma mägirattaga läbib künklikel teedel keskmiselt 5000−7000 km aastas, vahel ka rohkem.

„Olen tõeline võistlejahing ja palju osalenud nii kodu- kui ka välismaistel jalgrattavõistlustel. Üks selline võistlus, mida esile tooksin, on Haanja 100. 2018. aastal saavutasin seal naiste arvestuses teise koha ja olen selle üle ääretult uhke,” räägib ta.

Miks on rattasõit Kadri jaoks nii oluline? „Minule annab rattasõit võimaluse kontsentreeruda, saada pea puhtaks töömõtetest ja keskenduda parasjagu toimuvale. Metsa vahel sõites ei ole lihtsalt muud võimalust ja see ongi selle spordiala juures nii oluline. Samuti on rattasõit hea liigestele, kuigi ka kukkumisi ja vigastusi on aja jooksul ette tulnud. Muidugi ajaga inimene õpib – nüüd oskan end juba rohkem hoida. Näen ühtlasi, kui palju aega ratas nõuab. Samas olen aru saanud, et sport ja reisil olemine on see, mida annab ideaalselt ühitada ning näha nõnda aktiivselt tegutsedes palju rohkem kui lihtsalt turistina ringi liikudes. Minu treening – olgu see siis siin- või sealpool piiri – on alati kvaliteetne ja olen keskendunud rajale,” selgitab naine.

Just rattasõit on see hobi, mis teda elukaaslasega ühendab, ja kui eelmisel aastal sõitis Kadri Tour de France’ile pealtvaatajana elukaaslasele kaasa elama, siis sel aastal oli tal plaan juba ka ise osaleda. Kahjuks on võistluse toimumine sel aastal kahtluse all – aga kui mitte nüüd, siis edaspidi on Kadri kindlasti seal võistlejana stardijoonel ja finišis.

Endiselt ei saa Kadri üle ega ümber ka muusikast. See on miski, mida ta ei reklaami, kuid tõsi on see, et Kadri mängib hobi korras ja enda lõbuks klaverit. Seda saladuseloori sai kergitatud alles hiljuti kolleegidega ühiselt virtuaalselt head kolleegi õnnitledes.

Arvestusala Edendaja 2020

Tunnustame koos valdkonna tegusaid inimesi - anna oma hääl SIIN!

Tuleb osata soovida ja tegutseda

Kui uurin, kas on ehk veel midagi, mida Kadri enda jaoks tööalaselt oluliseks peab, ja midagi, mida ta tahaks kindlasti tulevikus ära teha, sõnab ta, et loomulikult! Oleks kurb, kui ei oskaks soovida ja tegutseda. Tööalastest eesmärkidest rääkides on tema jaoks oluline eelkõige ettevõtte edukus – kasumlikkus ning strateegiliste eesmärkide järjepidev hindamine ja täitmine.

„Nagu juba ütlesin, on minu soov, et IMG Numeri OÜ oleks meie praegustele ja ka tulevastele töötajatele atraktiivne tööandja. Et inimesed sooviksid siia tööle tulla ja et oleksime oma valdkonna eelistatud partner igal tasandil. Selleni saame jõuda vaid pidevalt liikudes, õigeid otsuseid tehes ja õigeid samme astudes, pakkudes klientidele ainult parimat. Kindlasti ei ole meist kellegi jaoks üllatus, et suust suhu reklaam on see, mis müüb – mis on kindel märk kvaliteedist ja sellest, et inimesed usaldavad meid,” on Kadri jaoks oluline nii oma töötajate kui ka klientide arvamus.

Nagu ta tõdeb, on konkurents tihe igas valdkonnas ja nõnda ka siin. „Mulle on oluline, et inimestel oleks meie juures hea töötada, et neil oleks ettevõttes piisavalt väljakutseid ja põnevust. Et ettevõte pidevalt areneks ja meil oleks ettekujutus, miks me midagi teeme või muudame. Reforme ei ole mõtet teha ainult reformimise pärast, aga kui vanaviisi enam ei saa, tuleb leida uutmoodi lahendused. Edu võti on eristumine ja iga risk viib edasi. Tõsi on ka see, et konkurentidele pole mõtet kaikaid kodaratesse loopida – hindan kõrgelt koostööd teiste oma ala ettevõtetega, sest tegutseme ju kõik ühise eesmärgi – kliendirahulolu ja toimivate lahenduste nimel.”

Kadri Kanguri soovitused raamatupidajatele

• Püstita endale tööalased eesmärgid – kuhu soovid jõuda ja mida saavutada. Liigu nende poole!

• Ole avatud ja uuendusmeelne. Uudishimu ja teadmisjanu viivad edasi!

• Leia endale mentoreid, kellelt õppida. Jaga oma teadmisi ka teistega.

• Proovi ja katseta uusi lahendusi ja töövõtteid ning takistuste ilmnemisel ära heitu, vaid keskendu ikkagi võimalustele.

• Optimism ja õnnelik olemine on õpitavad.

Kes on Arvestusala Edendaja?

Läbi aasta vahendab raamatupidaja.ee arvestusala valdkonnas tegutsevate ja/või seda tugevalt mõjutavate inimeste töiseid saavutusi ja parimaid praktikaid. Koostöös Excellent Business Solutionsiga valime ajakirja kaanepersoonide seast välja arvestusvaldkonda sel aastal kõige enam mõjutanud professionaali.

Ülevaade tänavustest kandidaatidest on SIIN!

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700