Sageli eeldatakse koolitust tellides, et see lahendab organisatsioonis kõik probleemid ja pärast koolitusel käimist täidavad töötajad innustunult organisatsiooni eesmärke. Paljude koolitajate praktika näitab aga vastupidist. Ühekordne koolitus tekitab üsna tihti lühiajalise motivatsioonilaengu, kuid see vaibub varsti ja kõik vajub vanasse rutiini tagasi.
- Terapeut ja koolitaja Gerda Urva arutleb koolituse kasulikkuse üle
Kujutage ette, et inimene on 10 aastat toitunud ühekülgselt, liikunud iga päev ainult koduuksest autoni, autost kontorisse ja õhtul tagasi. Tema keha on sellise rütmiga kohanenud, ilmselt kogunud endale ümber mõningase polsterduse, pikemate vahemaade käimisel hakkab hingeldamise või jõuetusega treenimatusest märku andma ja tunneb üha enam rahuldust tugitoolis mõnulemisest või televiisori ees lösutamisest, mitte Eestimaa heitliku ilmaga õues liikumisest. Kui sellele inimesele nüüd öeldaks, et elustiili muutmata ähvardab teda mõne aja pärast tõsine terviserike, annaks ta endale suure tõenäosusega lubaduse oma elu muuta. Ehk hakkaks ta tervislikumalt toituma ja rohkem liikuma. Võib-olla liituks mõne spordiklubiga või palkaks toitumisnõustaja. Septembri alguses on spordiklubid uusi trennihuvilisi täis ning personaaltreenerite ja toitumisnõustajate juurde on keeruline pääseda, ent novembri lõpuks on uute innukate tervisesportlaste õhin raugenud. Tulemused pole kohe näha ning loobuma peab paljust, mis oli varem elu lahutamatu osa, seega on palju lihtsam käega lüüa.
Seotud lood
Käibemaksudirektiivi artikli 132 lõike 1 punktides i, l, m ja q on sätestatud, et liikmesriigid vabastavad käibemaksust muuhulgas laste ja noorte hariduse, kooli- või ülikoolihariduse, kutseõpe või ümberõpe, samuti nendega otseselt seotud teenuste osutamise ja kaubatarned nimetatud eesmärkidel tegutsevate avalik-õiguslike organisatsioonide või teiste asjaomases liikmesriigis sarnastel eesmärkidel tegutsevana tunnustatud organisatsioonide poolt.
Eriolukorra sunnil kolis sarnaselt paljudele teistele ettevõtete Raamatupidaja.ee oma koolitused veebikeskkonda. Algul tundus selline lahendus hirmuäratavana, kuid peale pidžaamas hommikukohviga katsetamist jõudsin selgusele, et tegelikult päris mõnus lahendus. Jagan oma kogemust ja nippe seoses online koolitusega.
Tasemeõppes või täiendkoolitusel osalemiseks nii Eestis kui ka välisriigis on töötajal ja ametnikul õigus saada õppepuhkust.
Coachingu “isa” John Whitmore ütleb, et inimesed on nagu tammetõrud: „Meie kesta all on peidus jõud, mida vajame selleks, et tammeks sirguda. Jah, me vajame ka toitu, toetust ja valgust, kuid kasvamise sisemine vägi on olemas meis endis“. Kuidas päästa valla inimese sisemine jõud, et tema tegelik potentsiaal avalduks? Vastust sellele küsimusele otsivad tõenäoliselt kõik juhid.
Millised on võimalused negatiivse omakapitali taastamiseks ning milliste maksuõiguslike nüanssidega peab arvestama?