Autor: Kadri Penjam, vabakutseline ajakirjanik • 20. oktoober 2020

Arvestusala Edendaja kandidaat nr. 4: Argos Kracht, ettevõtja, KRM Advisor juhatuse liige

Juba 30. oktoobril anname koostöös Excellent Business Solutionsiga välja Arvestusala Edendaja 2020 tiitli inimesele, kes on tegutsev arvestusala valdkonnas või seda tugevalt mõjutanud.

Mida aeg edasi, seda enam on ettevõtja Argos Kracht püüdnud hoida oma isiklikku ja ärielu muutumises. Tema sõnul on eduka ettevõtluse üks oluline alus oskus mitte ainult ajaga kaasas käia ja klientide vajadusi tunnetada, vaid võime ajast ees olla ning häälestuda inimeste (veel teadvustamata) vajadustele.

Ettevõtja Argos Kracht
Autor: Meeli Küttim

See on ettevõtluse huvitavamaid külgi – paljud tulevikuteenused on potentsiaalsete vajadustena kollektiivses alateadvuses juba olemas ja nende avastamine on põnev mäng.

Tallinna Tehnikaülikoolis programmeerimist õppinud Argos ei kujutanud muidugi 20ndates eluaastates ettegi, kuhu elu teda lõpuks kanda võib. Kõik, mille kohta ta ülikoolis õppides ütles, et seda tal küll elus kunagi vaja ei lähe, on osutunud vajalikuks. Üks „mittevajalikke” õppeaineid oli loomulikult raamatupidamine.

Arvestusala Edendaja tiitli anname välja raamatupidajate päeva konverentsil. Tule kohale või vaata veebiülekannet, rohkem infot SIIN!

Tollel ajal oli tal esiplaanil hoopis sport. Asjaolude kokkusattumisel juhtus nii, et Argos oli vist esimene Eesti sportlane, kel õnnestus rahvusvahelistele tiitlivõistlustele minna Eesti (mitte Nõukogude Liidu) esindajana. See juhtus 1987. aastal, kui Eesti (NSV) sai kutse Lääne-Saksamaale vetelpääste MM-ile. Maailmarekord ja ühe individuaalala võit, mis küll tolleaegse poliitilise kliima tõttu maha vaikiti, on senini lõbus mälestus Argose eluteel. Edu MM-il tegi tuntuks ja avas ukse rahvusvahelise sporditarvete äri maailma, mis oli internetieelsetel keerulistel üleminekuaegadel põnev väljakutse. Nõukogude ajal sai saadetud kaubad ja korjatud raha olukorras, kus kliendid olid tõepoolest kõikjalt – kaasa arvatud Austraalia, LAV ja Jaapan.

Äri võimaldab kõige suuremat loomevabadust

Pärast ülikooli lõpetamist asus Argos tööle Tallinna Tehnikaülikooli arvutuskeskusesse. Tolle aja kohta Argose jaoks igavast tööst sai ootamatult põnev tegevus, kui teda kutsuti Pirita TOP-i majandusarvestuse andmebaasi looma. Peagi saabus kutse teha tööd soomlastele ja said alguse ka projektid teisel pool lahte. 1991. aastal alustas Argos juhuse tahtel ärikonsultatsioonidega, lumepall läks veerema ning tema elu ja tegemised eemaldusid programmeerimisest hoopis kaugele.

Üks põhjus, miks Argos on siiani äri juures, on asjaolu, et tema arvates on kõigist inimtegevuse sfääridest just äri kõige suurema loomevabadusega valdkond. „Ise mõtlen välja, arendan ja teen – kui inimestele loodu huvi pakub ja nad on nõus selle eest maksma, siis tekib loovust toetav finantsvabadus. Paljudes muudes valdkondades, näiteks teaduses, pead oma idee esmalt müüma otsustajatele, kes üldiselt aktsepteerivad ainult peavoolu-mõtlemist kinnitavaid ideid. Innovatsioon sinna tavaliselt ei mahu. Võib vaid retooriliselt küsida: „Miks XX sajandi suurima teadusliku avastuse, milleks oli paljude arvates erirelatiivsusteooria, tegi väljaspool teadusasutust patendiametnik?”

2010. aastal elas Argos läbi elumuutva sisemise kogemuse – ühe päevaga sai selgeks, et senisest elust ei jää enam kivi kivi peale. Jäi vaid huviga oodata, mis ja kuidas juhtuma hakkab. Vähem kui aasta hiljem sai ta tagasi vaadates tõdeda, et 26 aastat kestnud pereelu oli lõppenud, kogu maine vara läinud ja 20 aastaga üles ehitatud firma mälestuseks muutunud.

Argos oli selleks ajaks tüdinenud äritegevusest, sest see on eelkõige pidev otsustamine – sa muutud otsustusmasinaks. Ta tundis, et ei taha enam masin olla. Mingi aja jooksul oli päevakorras n-ö pehmematele väärtustele üleminek, kuid siis jõudis lõpuks kohale arusaam, et iseenda eest ei saa põgeneda ja tõepoolest – äri on sama hea või halb kui mistahes teine tegevusvaldkond. Mitte äri ega raha pole kurja juur, nagu on tavaks uskuda, vaid viis, kuidas me äri teeme või raha kasutame, määrab (hea või halva) tulemuse.

Pidev areng ja uuenev mina

Mida Argos on läbi aastakümnete oluliseks pidanud ja millest lähtunud – see on teadmine, et homne mina ei ole sama mis tänane. Arengut võib kirjeldada kui liikumist psühholoogiliste piirangute vähenemise poole. Vabadus ei ole midagi muud kui vabadus psühholoogilistest piirangutest, mis takistavad inimestel oma unistusi ellu viimast. Selle kohta on piiblitegelane Paulus väga tabavalt öelnud: „Ma suren iga päev,” viidates sellele, et ma ei ole täna see, kes ma olin eile, ega homme see, kes olen täna.

Selle mõistmine tõi ellu ja ärisse uue mõõtme – arusaamise, et mina, sellisena nagu ma täna olen, näen maailma piiratud moel ning see paneb ka minu elule ja ärivõimalustele selge piirangu. Loovus ongi esmajoones enda uueks loomine, misjärel uus mina näeb uusi võimalusi ja teeb uusi tegusid.

Äri on Argose jaoks mõnevõrra vastuoluline tegevus – kui äri loov aspekt on see, mis rõõmu pakub, siis administreerimine on justkui loovuse vastand ja ideaalis tahaks tegeleda ainult esimesega. „Mida teha” ja „kuidas teha” on väga erinevad juhtimisülesanded. Maailmas on piisavalt palju häid juhte ja üks keskpärane kuidas-teha-tüüpi juht ühiskonda palju ei rikasta. Argose tugevaim võime on maailma teisiti näha ja just seda võimet tahaks ta rakendada.

Arvestusala Edendaja 2020

Tunnustame koos valdkonna tegusaid inimesi - anna oma hääl SIIN!

Tõhususe tõusu teel

Tulles nüüd tagasi äri juurde, kinnitab Argos, et kindlasti on õigete otsuste ja edukate valikute taga alati meeskond, kellega ühte jalga astutakse. „On oluline leida enda kõrvale inimesed, kes jagavad vähemalt osaliselt sarnast maailmavaadet ega tee oma tööd ainult arvete maksmiseks vajaliku raha teenimiseks. Selleks, et teenust müües edukas olla, ei piisa erialasest kompetentsist – suur osa on harmoonilistel inimsuhetel ja visioonil, mis määrab mõtestatud liikumissuuna. Ei ole tähtis, kui kiiresti meeskond „jookseb” – kui suund on vale, siis joostakse lihtsalt ringiratast samade probleemide tsüklis.”

Konkurents äris on sundinud Argost pidevalt vaatama kriitilise pilguga ärikonsultatsiooni põhiprotsessidele. Ühel hetkel jõudis kohale arusaam, et mingi töö tegemisel kulub vaid 20% ajast vajaliku töö ära tegemiseks ning 80% kulub selguse saamisele ja abistavatele tegevustele. Sealtpeale on ta suunanud tähelepanu sellele 80% ajale, sest kõige suuremat tõhususe tõusu on loota siit. Osa eelmise aasta äriedust on kindlasti selle protsessi vili, mille aluseks oli võime näha toimuvat teistsuguse, värske pilguga.

Kes on Arvestusala Edendaja?

Läbi aasta vahendab raamatupidaja.ee arvestusala valdkonnas tegutsevate ja/või seda tugevalt mõjutavate inimeste töiseid saavutusi ja parimaid praktikaid. Koostöös Excellent Business Solutionsiga valime ajakirja kaanepersoonide seast välja arvestusvaldkonda sel aastal kõige enam mõjutanud professionaali.

Ülevaade tänavustest kandidaatidest on SIIN!

Jaga lugu
Raamatupidaja.ee toetajad:
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee reklaami müügijuhtTel: 53 315 700