Autor: Kai Realo, Eesti Tööandjate Keskliidu volikogu esimees • 11. märts 2019
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tööandjate ootused uuele valitsusele

Nii nagu valimisprogrammid, on ka Tööandjate Manifest mahukas dokument, mis kajastab ettevõtjate jaoks tänase Eesti kõige olulisemaid teemasid ning kuigi meie arvates tuleb tegeleda nende kõigiga, on asju, mis on teistest veelgi olulisemad ja mida tahame siinkohal teile südamele panna.

Loodame, et uuel valitsusel on riigimehelikkust ning missioonitunnet, lisamaks koalitsioonileppesse tegevusi, mis aitavad kaasa majanduse arengule ning seeläbi Eesti inimeste heaolu kestvale kasvule.

Tööjõudu on juurde vaja. Meie enda tööjõuressurssidega (noored, seeniorid, vähenenud töövõimega inimesed) tuleb esmajoones tegeleda ning tõdeme, et seda on juba ka tehtud. Välistööjõu kaasamise küsimus on aga siiani tõsine probleem, mis vajab kiiret lahendamist. Ettevõtjate hinnangul tuleks:

- spetsialistide (alates keskmist palka saavatest) piirarv kaotada;

- lühiajalise töötamise load (praegu 12 kuuks antavad) pikendada kuni kolme aastani;

- tegeleda aktiivselt tipptalentide meelitamise ja neile atraktiivse elu- ja töökeskkonna loomisega.

Riigireform tuleb ellu viia! Kontseptsioon on olemas, viige see ellu! Küsimused, mis nõuavad põhiseaduse muutmist, ei peaks segama muude oluliste küsimuste lahendamist. Muuhulgas, seadke seadusloome ja bürokraatia vähendamisele selged ja mõõdetavad eesmärgid ning regulaarne staatuskontroll ja vastutaja.

Maksukeskkond vajab analüüsi. Palun leppige koalitsioonis kokku, et järgmise nelja aasta jooksul te makse ei tõsta. Selle aja sees arutame koos rahulikult läbi, kas ja mis muutusi Eesti maksusüsteem täna vajaks. Maksusüsteemi muutmiseks tuleb ühiskonnas saavutada laiapõhjaline konsensus ning see võib võtta aega, siin kiirustada ei tohi.

Teadus-ja arendustegevus peab hakkama majandust toetama. Kokkulepe teaduse ühele protsendile SKP-st on juba olemas, selle eest kiidame. Viige see nüüd ka ellu nii, et teadusesse suunatud raha hakkaks ka tegelikult Eesti majanduse ja seeläbi ka inimeste elu parandama.

Haridust ja õpetajaid tuleb enam väärtustada. Tõstke õpetajate palgad 1,5 kordse keskmiseni ja tehke kokkulepe nii, et tõus jätkuks ka edaspidi. Loodus- ja reaalteaduste õpetajatele tuleks leida võimalus tõsta töötasu kuni kahekordse keskmise palgani. See on Eesti tuleviku jaoks kriitiline küsimus, sest ilma haritud inimesteta ei saavuta me ka tööviljakuse kasvu. Suhtumine haridusse algab juba koolist. Palgatõusu jaoks leiaksite poole rahast juba koolivõrgu korrastamisest.

Venekeelse elanikkonna integratsioon vajab kiiret tegutsemist. Alustage eesmärgist, et oleks üks ühine Eesti kool. Vene elanikkonna nõrk side ülejäänud ühikonnaga ei ole ainult kultuuriline- või julgeolekuprobleem, vaid ka majanduslik probleem, sest venekeelsete noorte potentsiaal on tööjõuturul täna alarakendatud.

Tervishoiuteenused tuleb teha paremini kättesaadavaks. Tööjõupuuduse tõttu on oluline, et kõik meie töötajad oleksid terved, haiguspäevi oleks vähe ning inimesed saaksid töötada kauem. Rahanappus tervishoius eskaleerub ja muutub tõsiseks probleemiks juba järgneva valitsemisperioodi ajal. Tuleks teha kõik, et tuua tervishoidu juurde lisaraha erasektorist (mitte tõsta ainult maksuraha ümber), sh tõsta tuleks inimeste omaosalust ja vabastada tööandjad täielikult tervishoiu (sh ravi-) kulude erisoodustusmaksust jne.

Kohalikke ja rahvusvahelisi ühendusi tuleb oluliselt parandada. Selleks on vaja selget tervikplaani, kuidas hakkavad sünkroonis tööle (võimalikud uued) lennuühendused, Helsingi tunnel, (uued)raudteeühendused ja rahvusvahelise tähtsusega maanteed.

Välisinvesteeringute kaasamiseks tuleb teha kestlik plaan. Andke ministeeriumile või EAS-ile ülesanne ja suuremad õigused kõrgema lisandväärtusega investeeringute Eestisse meelitamiseks. Tulijatele tuleks pakkuda meie naabritega konkurentsivõimelisi tingimusi ning soodustada investeeringuid ka kohalike maksude ümberkujundamise abil.

Loodusvarasid tuleb teaduslikult uurida ja keskkonnasõbralikult kasutada. Me peame teadma, mis meie varade seis ja olukord. Olgem pigem nende varade kõrgtehnoloogiline ja säästlik kasutaja, mitte aga dogmaatiline konserveerija.

Nende teemade loetelu, mille osas uuelt valitsuselt tegevusplaani ootame, on pikem, kuid siinkohal tõime välja vaid kõige olulisema, millest meie hinnangul tuleks alustada. Tööandjad soovivad Teile jõudu nende väljakutsetega tegelemiseks ja loomulikult pakume ennast koalitsioonilepingu koostamise juurde nõuandvaks osapooleks ning loodame, et uus valitsus võtab ka edaspidi Tööandjate häält kuulda.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700