Autor: Raamatupidaja.ee • 29. oktoober 2018

Inimesel on võimalus automaatotsusesse sekkuda

Mõned andmetöötlejad kasutavad õigusliku aluse olemasolul inimese kohta otsuste tegemisel isikuandmetel põhinevaid algoritme, mis profileerivad inimest. Näiteks saavad nii toimida krediidiasutused ja maksuamet, kus andmekogudes oleva info põhjal saab kokku panna isiku profiili, mille põhjal tehakse automaatotsus.
Isikuandmete kaitse üldmäärus võimaldab automatiseeritud otsustesse sekkuda
Foto: scanpix

Kuna inimese jaoks võib automaatotsus kaasa tuua õiguslikke tagajärgi või avaldada muud ebasoovitavat mõju, peab iga inimene saama õiguse oma isikuandmeid parandada, kui selgub, et automaatotsus on tehtud ebaõigete, mittetäielike või ebatäpsete andmete põhjal.

Näiteks antakse inimesele võimalus ära hoida õigusliku tagajärjena lepingu tühistamist, võimalikest toetusest või hüvitusest ilma jäämist. Ebasoovitava mõjuna on võimalik vältida mittesattumist ebasoodsasse olukorda töö saamisel või mittepääsemisel näiteks hariduse - või terviseteenusteni.

Automatiseeritud töötlusega tegelevatel andmetöötlejatel on vaja üksikotsuste tegemisel lähtuda viiest nõudest, mis kehtivad sõltumata sellest, kas automaatotsus põhineb isiku profiilianalüüsil või mitte.

1) Inimest tuleb eelnevalt teavitada, et tema suhtes kasutatakse automaatset otsust.

2) Inimesele tuleb anda eelnevalt sisulist teavet automaatselt tehtava otsuse loogika kohta.

3) Inimesele tuleb eelnevalt selgitada, millised on sellise isikuandmete töötlemise tähtsus ja prognoositavad tagajärjed inimese jaoks.

4) Inimene peab saama õiguse lasta automatiseeritult tehtud otsus üle vaadata.

5) Inimene peab saama automatiseeritud otsust vaidlustada.

Kui näiteks krediidiasutus annab inimesele võimaluse sisestada taotlusvormi oma andmed, mille põhjal sünnib automaatotsus, tuleb ettevõttel esmalt teatavaks teha, et otsus on automaatotsus. Lisaks tuleb taotlejat teavitada, et otsust saab vaidlustada ja nõuda inimese sekkumist menetlusse. Andmetöötlejal tuleb tagada, et taotleja peab teadma oma õigusest isikuandmeid parandada, kui selgub, et automaatotsus on tehtud ebaõige, mittetäielike või ebatäpsete andmete põhjal.

Vaata, millistel tingimustel on automatiseeritud otsuste tegemine lubatud SIIT.

Allikas: Andmekaitse Inspektsioon

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700