28. mai 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tasub teada: tulumaksuvabastus liigub edasi pärijale

Tulumaksuseaduse (TuMS) § 15 lg 4 p 5 alusel ei maksustata tulu omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamisest. Seadusesätte mõte on selles, et omandireformi käigus tagastatud maa esmane võõrandamine on tulumaksuvaba. Küsimus tekkis, kas maksuvabastus liigub edasi pärijale, kui omandireformi käigus tagastatud maa omanik pärandab selle pärijale ja pärija müüb maa.
Omandireformi käigus tagastatud maa omaniku pärija maa tulumaksuvabalt müüa

Riigikohtu halduskolleegium tegi 25. mail 2018 otsuse1 , mille kohaselt saab ka omandireformi käigus tagastatud maa omaniku pärija maa tulumaksuvabalt müüa. Kaasuse asjaolud olid järgmised.

Kaebaja isale kui omandireformi õigustatud subjektile tagastati maaüksus, mis koosnes kahest maatükist, millest ühel olid hooned (elumaja-laut-tuulekoda ja kaks kuuri). Tagastuse korralduse järgi kuulusid hooned õigustatud subjekti abikaasale. Maaüksus kanti kinnistusraamatusse kinnistuna, mis koosneb kahest katastriüksusest ning kinnistu omanikuna kanti kinnistusraamatusse kaebaja isa. Kaebaja päris 2006. aastal oma isalt kinnistust mõttelise osana 1/2, mille ta müüs 2013. aastal. Esmalt kaebaja deklareeris ja tasus tulumaksu, aga siis esitas tulumaksu tagastuse taotluse ja maksuhaldur rahuldas selle.

Mõni aeg hiljem tegi maksuhaldur maksuotsuse ja nõudis kaebajalt tulumaksu tasumist. Kaebaja tasus riigile tulumaksu ja esitas halduskohtule taotluse, väites, et see oli omandireformi käigus tagastatud maa esmavõõrandamine, mille tõttu peaks see müük olema tulumaksuvaba. Kinnistu koosneb kahest katastriüksusest, millest hooned asuvad ainult ühel. Kinnistu hoonestamata katastriüksuse suhtes kuulub kohaldamisele TuMS § 15 lg 4 p-s 5 nimetatud tulumaksuvabastus. Hoonestatud katastriüksusele kohaldub tulumaksuvabastus TuMS § 15 lg 5 p 2 alusel.

Riigikohus asus seisukohale, et kuigi nii TuMS § 15 lg 4 p 5 kui ka sama § lg 5 p 2 kohaldamise ühiseks eelduseks on omandireformi käigus tagastatud maa võõrandamine, erinevad need sätted siiski võõrandatava eseme täpsema määratlemise poolest. Kui TuMS § 15 lg 4 p 5 puhul kehtib maksuvabastus maa (kinnistu) võõrandamise kohta, millel võivad asuda ka kinnistu oluliseks osaks olevad muud hooned kui eluruum, siis TuMS § 15 lg 5 p-s 2 nimetatud maksuvabastus kehtib kinnisasja müügil, kui kinnisasja oluliseks osaks on eluruum. Praegusel juhul on tuvastatud, et võõrandatud kinnisasja oluliseks osaks oli mh eluruum (elumaja-tuulekoda). Seetõttu nõustub Riigikohus ringkonnakohtu ja vastustajaga, et võimaliku maksuvabastuse alusena saab asjas kohalduda TuMS § 15 lg 5 p 2.

Riigikohus analüüsis vaidlusaluste TuMS seaduse sätete kehtestamisel Riigikogus toimunud arutluste stenogrammi ja jõudis järeldusele, et eelnimetatud tulumaksuvabastuste kehtestamisel oli seadusandjal soov vabastada tulumaksust omandireformi käigus tagastatud vara (esma)võõrandamisest saadud tulu. Pärimise puhul ei toimu asja võõrandamist ega soetamist, vaid olemasoleva omandisuhte osaline asendub teis(t)e isiku(te)ga2 . Seetõttu ei välista omandireformi käigus tagastatud vara pärimine TuMS § 15 lg 5 p-s 2 nimetatud tulumaksuvabastuse kohaldamist põhjusel, et tegemist ei ole otse pärijale omandireformi käigus tagastatud vara võõrandamisega.

Pärimisel lähevad õigused ja kohustused pärandajalt üle pärijale. See on seadusega ette nähtud õigusjärglus. Maksukorralduse seaduse (MKS) §-s 35 on sätestatud, et kui seadusega on ette nähtud õigusjärgluse korras õiguste ja kohustuste üleminek ühelt isikult teisele, siis lähevad õigusjärglasele üle kõik maksuseadusest tulenevad rahalised ja mitterahalised õigused ning kohustused, mis ei ole oma olemuselt isikuga lahutamatult seotud. MKS § 36 lg 1 kohaselt lähevad maksuseadustest tulenevad rahalised ja mitterahalised õigused ning kohustused, välja arvatud sunniraha tasumise kohustus, pärandajalt pärijale üle pärimisseaduses (PärS) sätestatud korras. PärS § 130 lg 1 kohaselt lähevad pärandi vastuvõtmisega pärijale üle kõik pärandaja õigused ja kohustused, välja arvatud need, mis oma olemuselt on lahutamatult seotud pärandaja isikuga või mis seadusest tulenevalt ei saa ühelt isikult teisele üle minna.

Seetõttu sõltub TuMS § 15 lg 5 p-s 2 nimetatud maksuvabastuse üleminek pärijale sellest, kas tegemist on pärandaja isikuga lahutamatult seotud õigusega või kas seadusandja on välistanud selle õiguse ülemineku pärijale. Riigikohus asus seisukohale, et tegemist ei ole isikuga lahutamatult seotud õigusega ja selle tõttu võib pärija kinnistu müüa tulumaksuvabalt.

__________________

1 3-16-903.

2 3-3-1-97-13, p 13.

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700