Autor: Raamatupidaja.ee • 6. veebruar 2018
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Eesti finantsaruandluse standardi muudatused

Kõikides RTJ-des on tehtud teatud muudatusi
Foto: https://pixabay.com
Sarnaselt Eesti heale raamatupidamistavale on ka Eesti finantsaruandluse standard kogum põhimõtteid, selgitusi ja näiteid, mis reguleerivad erinevaid arvestusvaldkondi ning annavad neis võrreldes seadusega detailsemad juhised. EFS ei ole siiski täpselt sama, mis Eesti hea raamatupidamistava, sest kõikides RTJ-des on tehtud teatud muudatusi. Enamik neist on küll vormilised, kuid on ka sisulisi muudatusi.

Raamatupiudaja.ee veebiseminar Praktilised juhised aastaaruande koostamiseks toimub 28. veebruaril kell 11.00-12.30 internetis Äripäeva veebiseminaride keskkonnas. Käsitlemisele tulevad teemad:- Kuidas valida sobiv majandusaasta aruande formaat?- IFRS või EFRS?- Keerukamad arvestusvaldkonnad: tulu arvestus, rendiarvestuse kajastamise uus võimalus, nõuete allahindlused, vara väärtuse testid.- Kuidas valmistuda audiitori vastuvõtuks? Veebiseminari viib läbi Deloitte Audit Eesti vandeaudiitor Monika Peetson. Lisainfo ja registreerimine SIIN.

Põhilised muudatused võrreldes seniste juhenditega

Muudatusi on igas juhendis, aga olulisemad sisulised muudatused on tehtud RTJ-des 9 ja 13.

RTJ 9:

-  Lisandus alternatiivne võimalus rakendada rendilevõtja raamatupidamisarvestusesIFRS 16 põhimõtteid: kõik rendid (nii kapitali- kui kasutusrendid) kajastataksekapitalirendina, kusjuures valitud arvestuspõhimõtet peab kasutama järjepidevaltkõikidele rendilepingutele. Erandiks on lühiajalised või väheväärtuslike varaderendilepingud, mida tohib kajastada kasutusrendi põhimõtete alusel.-  Muudatus jõustub selliselt, et seda on võimalik ennetähtaegselt rakendada juba alates01.01.2017 alanud majandusaastal (IFRS 16 hakkab kehtima perioodidele algusega01.01.2019, varasem rakendamine on lubatud).-  Juhendit täiendati vastavate näidetega selle põhimõtte illustreerimiseks.

RTJ 13:

- Mikro ja väikeettevõtjad saavad likvideerimise käigus koostatavate aruannete puhulkasutada võimalust koostada nende kategooriale kehtivaid lühendatud aruandeid.- Lõppbilansi asemel tuleb koostada lõpparuanne, mis koosneb lõppbilansist,kasumiaruandest, rahavoogude aruandest, omakapitali muutuste aruandest ja lisadest.Selle muudatuse põhjuseks oli asjaolu, et toimkonna hinnangul puudub loogilinepõhjendus, miks likvideerimise viimase etapi kohta peaks aruande kasutajatele andmavähem informatsiooni kui varasematel etappidel.

Vähemolulised muudatused võrreldes seniste juhenditega

Ülejäänud juhendites toimunud muutused olid väiksema sisulise ulatusega. Näideteks nendest võib tuua järgmise loetelu:

- RTJ 1 – bilansipäeva mõiste asendati aruandekuupäevaga ja defineeriti järgmiselt -

aruandekuupäev on aruandega kaetud viimase aruandeperioodi lõppkuupäev. Lisatiaruandeperioodi definitsioon: aruandeperiood on aruandega kaetud ajavahemik.(RTJ1.98)

- RTJ 2 – põhivara müügist saadava kasumi arvestuse juures täpsustati, et see peab

kaasama ka müügikulutused: kasumeid (kahjumeid) põhivarade müügist kajastataksenetosummana (põhivarade müügist saadud tulu miinus müüdud vara bilansilinemaksumus ja kaasnevad müügikulutused). (RTJ2.29(a))

- RTJ 2 – juhendi lisades toodud põhiaruannete struktuuri täiendati mõne uue kirje ja

nende selgitustega (muu omakapital, põllumajanduliku toodangu varude jääkidemuutus, kasum (kahjum) bioloogilistelt varadelt, intressitulud).

- RTJ 3 ja RTJ 6 – nende kahe juhendi puhul lisati õiglase väärtuse arvestusmeetodi

juurde, et mikroettevõtjad ei saa neis juhendites kirjeldatud õiglase väärtuse meetoditrakendada juhul kui nad koostavad mikroettevõtja lühendatud aruannet. (RTJ3.11,RTJ6.14)

- RTJ 5 – muutus vara väärtuse langusele viitava asjaolu kirjeldus, kuhu tulenevalt SME

IFRS definitsioonist lisandus rahavoog: üldine majanduskeskkond ja turusituatsioonon halvenenud, mistõttu on tõenäoline, et varast genereeritav rahavoog/tulu väheneb.(RTJ5.54(b))

- RTJ 8 – lisandusid selgitavad joonised tingimuslike varade ja kohustuste kindlaks

määramise ja kajastamise kohta. (RTJ 8 Näide 10 ja Näide 12)

- RTJ 12 – kuna selle juhendi sisu tegeles sihtfinantseerimise kajastamisega, siis

muudeti juhendi pealkiri, „Valitsusepoolne abi“ asemel „Sihtfinantseerimine“.

- RTJ 15 – tulenevalt raamatupidamise seaduse muutunud nõuetest vähenesid

avalikustamise nõuded oma aktsiate või osadega tehtud tehingute kohta täismahusaruannetes, kuid suurenesid mikroettevõtja lühendatud aruande korral. (RTJ15.26,15.60(e))

- RTJ 16 – kuna varasem RTJ 16 „Segmendiaruandlus“ ei ole kehtinud juba aastast

2009, siis sai uueks RTJ 16-ks varasem RTJ 17 „Teenuste kontsessioonilepingud“.Selle juhendi rakendusalast välistati kõik avaliku sektori üksused, kuna nendearvestust reguleerib avaliku sektori finantsarvestuse ja -aruandluse juhend.

Lisaks tehti juhendites läbivalt suur hulk vormilisi muudatusi:

- uutes juhendites ei ole enam juhendi alguses paragrahvi, mis räägib olulisusest (sestsee on kaetud RTJ-s 1 koos teiste alusprintsiipidega) ning lõpus paragrahve, miskäsitlesid jõustumist (jõustumine on nüüd määruses);- termineid ja definitsioone on korrigeeritud viimaks need täielikku vastavusseraamatupidamise seaduses ja SME IFRS-s kasutatavatega;- juhendeid ühtlustati keeleliselt ja parandati lauseehitust;- ajakohastati näiteid ja näidetes olnud kuupäevad viidi universaalsesse formaati;- uutes juhendites on korrastatud paragrahvide numeratsiooni, mis olid tänu aastatejooksul tehtud muudatustele kas lünklikud (paragrahve vahelt kustutatud) või oli samanumbri tõttu kasutatud ka tähekombinatsioone, et dubleerivat numeratsiooni korvata;- korrastati viiteid vastavatele SME IFRS paragrahvidele.

Allikas: Rahandusministeerium

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700