Rahandusministri poolt 22.detsembril 2017 kehtestatud määrusega jõustatakse värskendatud Raamatupidamise Toimkonna juhendid (RTJ), mis on rakendatavad 1.jaanuaril 2017 või hiljem alanud aruandeperioodidele.
- Deloitte Auditi vandeaudiitor Monika Peetson Foto: erakogu
Vaata lisaks:
Raamatupiudaja.ee veebiseminar Praktilised juhised aastaaruande koostamiseks toimub 28. veebruaril kell 11.00-12.30 internetis Äripäeva veebiseminaride keskkonnas.
Käsitlemisele tulevad teemad:- Kuidas valida sobiv majandusaasta aruande formaat?- IFRS või EFRS?- Keerukamad arvestusvaldkonnad: tulu arvestus, rendiarvestuse kajastamise uus võimalus, nõuete allahindlused, vara väärtuse testid.- Kuidas valmistuda audiitori vastuvõtuks?
Veebiseminari viib läbi Deloitte Audit Eesti vandeaudiitor Monika Peetson.
Lisainfo ja registreerimine
SIIN.Kõik värskendatud juhendid on kättesaadavad
SIIN.
RTJ 9 Rendiarvestus
Uuendatud juhend pakub rendilevõtjale võimaluse valida kahe meetodi vahel:- Traditsiooniline kapitali- või kasutusrent nagu me seni kajastust tunneme, või- Kõikide rendilepingute kajastamine (sõltumata liigitusest) bilansilise positsioonina sarnaselt IFRS 16 (EL) käsitlusele.Viimati mainitu tähendab, et kõik mingi vara kasutusõigust pakkuvad lepingud võetakse üles bilanssi summas, mis on väiksem kahest järgnevast: (a) renditud vara õiglane väärtus või (b) rendimaksete miinimumsumma nüüdisväärtus. Nõue ei kehti lepingutele, mis on lühemad kui 12 kuud ja millel pole vara välja ostmise optsioone, ning varadele, mille väärtus on väike ja mis on iseseisvalt kasutatavad.
Kirjeldatud muudatus võimaldab rahvusvaheliste kontsernide tütarettevõtetel hoida aruandlust kontsernile ja kohaliku raamatupidamise aastaaruande sarnasena. Tähelepanu tasub pöörata sellele, milliseid näitajaid jälgib ettevõttele laenu andnud pank (debt covenants), sest selline muudatus arvestuspõhimõttes omab tagajärgi enamusele finantssuhtarvudele.
Valikut ei pea rakendama 2017 kohta koostatavatele raamatupidamise aastaaruandele, vaid võib teha ka hiljem koos IFRS 16 rakendamisega kontserni aruandluse jaoks (kohustuslik 1.jaanuaril 2018 algava majandusaasta IFRS aruannetele, mis koostatakse kontserni poole (varasem rakendamine on lubatud)).
RTJ 13 Likvideerimis- ja lõpparuanded
Uuendatud juhend täpsustab nõudeid lõpparuande koostamisele. Kui varem oli terminiks „lõpp-bilanss“ ja selle aruande sisu oli tõlgendaja ning Äriregistri aktsepteerimise küsimus, siis nüüd on lõpparuanne defineeritud järgnevalt: „Lõpparuanne on ettevõtte likvideerimismenetluse lõpetamisel koostatav aruanne, mis koosneb lõppbilansist, kasumiaruandest, rahavoogude aruandest, omakapitali muutuste aruandest ja lisadest, muust käesoleva juhendiga nõutud informatsioonist ning seaduses ettenähtud juhtudel vara jaotusplaanist.“
Kirjeldatud muudatus tähendab igal juhul vajadust koostada lõpparuanne, mis sisaldab kõiki põhiaruandeid (4) pluss lõpp-bilansis oleva mitterahalise vara hindamise põhimõtteid ning võimalikke kohustusi, mille katteks on lõpp-bilansis raha deponeeritud.
Autor: Monika Peetson, Deloitte Auditi vandeaudiitor
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Enimloetud
2
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
4
Maksuametil on õigus hinnata maksuvabastuse kasutamist ka aastaid hiljem.
5
Mängu viimane päev on 20.10
Viimased uudised
Mängu viimane päev on 20.10
Meil on võimalik muuta kas olukorda või oma suhtumist!
Hetkel kuum
Kui paljud Eesti raamatupidajad on kandnud töötaja palga Wise'i, Revoluti, Paysera vm välismaa panga kontole?
Tagasi Raamatupidaja esilehele