Autor: Raamatupidaja.ee • 20. juuni 2017
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Hambaravihüvitis

Hagekassa hakkab hüvitama hambaravi
Foto: https://pixabay.com
Alates 1. juulist 2017 hakkab haigekassa ravikindlustatud täiskasvanutele hüvitama hambaravi kuni 30 eurot aastas.

Hüvitist saab kasutada ainult haigekassa lepingupartnerite juures. Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele.

Alates 1.juulist 2017 ei pea enam patsient hambaraviteenuse hüvitist ise tagantjärele taotlema ja dokumente haigekassale esitama. Arveldus täiskasvanute hambaravihüvitise piires toimub hambaarsti ja haigekassa vahel elektroonselt. Kui hambaarsti osutatud teenusele kehtib uus hüvitis, arvestatakse hüvitatav summa raviarvelt maha kohe maksmise hetkel.

Täiskasvanute hambaravihüvitis aitab tagada vajalikud hambaraviteenused, julgustab inimesi esmasele hambaarsti visiidile minema ja motiveerima neid oma suu tervise eest piisavalt hoolt kandma. Käies igal aastal kontrollis, on võimalik ennetada tõsisemaid probleeme hammastega.

Kui Teie hambaravi arve hüvitatavate teenuste eest on näiteks 50 eurot, siis tuleb endal tasuda 50% raviarvest ehk 25 eurot ja teise 50% hüvitab haigekassa. Kui külastate sama aasta jooksul veel hambaarsti, hüvitab haigekassa Teie raviarvest veel 5 eurot, kuna hüvitise piirmäär ühes aastas on 30 eurot. Kui Teie raviarve hüvitatavate teenuste eest on näiteks 75 eurot, siis tasub haigekassa sellest korraga aastase hüvitise määra ehk 30 eurot ja Teil jääb maksta ülejäänud 45 eurot.

ArvutamineHambaravi arve 50 eurot50% tasub patsient: 25 eurot50% tasub haigekassa: 25 eurotHüvitise jääk: 30– 25 = 5 eurot hüvitist veel samal aastal

Kuidas hüvitist arvestatakse?. Kõigi nende teenuste eest, mis ei kuulu hüvitatavate teenuste nimekirja, tuleb tasuda täishinda. Lisaks on teenuseosutajal õigus patsiendilt nõuda visiiditasu kuni 5 eurot (v.a rasedad).

Alates 1. juulist 2017 kehtib täiskasvanutele hambaravihüvitis kuni 30 eurot ühes kalendriaastas, seejuures patsient tasub ise 50% teenuste hinnast. Hüvitis kehtib ainult esmavajalikele hambaraviteenustele

Hambaravihüvitist saab kasutada täies mahus ühe kalendriaasta jooksul ning selle kasutamata osa ei saa järgmisesse aastasse edasi kanda. Kui aasta vahetub, algab uus hüvitise arvestus. Iga aasta on võimalik hüvitist saada kuni 30 euro ulatuses.

Pane tähele! Alates 01.07.2017 ei pea enam ravikindlustatud inimene Eestis saadud hambaraviteenuste eest hüvitist tagantjärele taotlema ja dokumente haigekassale esitama. Arveldus toimu hambaarsti ja haigekassa vahel elektroonselt. Kui osutatud teenusele kehtib hüvitis, arvestatakse hüvitatav summa raviarvelt maha kohe maksmise hetkel.

Kui teil tekib kalendriaasta jooksul õigus erinevatele hüvitistele, on teil õigus saada hüvitist teile kõige soodsama määra ulatuses. Näiteks täiskasvanud ravikindlustatud inimesele, kes on ühtlasi rase või alla üheaastase lapse ema, on õigus saada hüvitist 85 euro ulatuses ühes kalendriaastas.

Milliseid hambaravi teenuseid hüvitatakse? juures. Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele. Eesti Haigekassa on koostöös Eesti Hambaarstide Liiduga koostanud patsientide jaoks esmavajalike hambaraviteenuste paketi, mille eest hüvitist tasutakse.Esmavajalike hambaraviteenuste hulka kuuluvad:

Täiskasvanute hambaravihüvitist saab ainult  haigekassa lepingupartnerite

- hambaarsti esmane või korduv vastuvõtt; -diagnostika (sh röntgenülesvõtted);- ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine;- püsiva täidise paigaldamine;- hamba eemaldamine;- mädakolde avamine ja ravimine;- juureravi;- igemealuse hambakivi eemaldamine kirurgiliselt;- tuimestus.

Hambaravihüvitis rasedale ja alla üheaastase lapse emale

Alates 1. juulist 2017 suureneb hambaravihüvitis rasedatele ja alla üheaastaste laste emadele kuni 85 euroni aastas. Hüvitist saab kasutada ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaarstide juures. Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele.

Alates 1.juulist 2017 ei pea enam patsient hambaraviteenuse hüvitist ise tagantjärele taotlema ja dokumente haigekassale esitama.  Arveldus täiskasvanute hambaravihüvitise piires toimub hambaarsti ja haigekassa vahel elektroonselt. Kui hambaarsti osutatud teenusele kehtib uus hüvitis, arvestatakse hüvitatav summa raviarvelt maha kohe maksmise hetkel.Uue süsteemi järgi toimub kogub haigekassa infot kinnitatud raseduse kohta raviarvete andmebaasist ning kinnitatud raseduse korral kehtib hambaravihüvitise õigus rasedale raseduse lõpuni.Raviarvetelt on infot võimalik koguda vaid haigekassa lepingupartneritelt.Juhul, kui rase käib teenusel erakliinikus on hüvitise saamiseks siiski vajalik esitada haigekassale tõend kinnitatud rasedusest.

Kui Teie hambaravi arve hüvitatavate teenuste eest on 100 eurot, siis tasute ise 15 eurot ning haigekassa hüvitab raviarvest 85 eurot. Samal kalendriaastal haigekassa Teie eest hambaraviteenuseid rohkem ei hüvita ehk järgmisel korral tasute täies ulatuses raviarve ise.  

Kui Teie üks hambaravi arve hüvitatavate teenuse eest on näiteks 60 eurot, siis tasute te ise sellest 9 eurot ehk 15% ja haigekassa hüvitab 85% ehk 51 eurot. Kuna esimesel korral hüvitas haigekassa 51 eurot, aga hüvitist saab ühes aastas kuni 85 eurot, siis hüvitab haigekassa ka järgmise raviarve eest kuni 34 eurot.

ArvutamineHambaravi arve 60 eurot15% tasub patsient: 9 eurot85% tasub haigekassa: 51 eurotHüvitise jääk: 85– 51 = 34 eurot hüvitist veel samal aastal

Kuidas hüvitist arvestatakse? Kõigi nende teenuste eest, mis ei kuulu hüvitatavate teenuste nimekirja, tuleb tasuda täishinda. Lisaks on teenuseosutajal õigus patsiendilt nõuda visiiditasu kuni 5 eurot (v.a rasedad).

.Alates 1. juulist 2017 suureneb hambaravihüvitis rasedatele ja alla üheaastaste laste emadele kuni 85 euroni aastas. Patsient ise tasub 15% teenuste hinnast. Hüvitis kehtib ainult esmavajalikele hambaraviteenustele

Hambaravihüvitist saab kasutada täies mahus ühe kalendriaasta jooksul ning selle kasutamata osa ei saa järgmisesse aastasse edasi kanda. Kui aasta vahetub, algab uus hüvitise arvestus. Iga aasta on võimalik hüvitist saada kuni 85 euro ulatuses.Kui Te olete 2017.aastal enne 1.juulit saanud hambaravi teenuseid ning taotlenud rahalist hüvitist kuni 28,77 euro eest, lahutatakse seni kasutatud hüvitis 85 eurost maha.Kui teil tekib kalendriaasta jooksul õigus erinevatele hüvitistele, on teil õigus saada hüvitist teile kõige soodsama määra ulatuses. Näiteks täiskasvanud ravikindlustatud inimesele, kes on ühtlasi rase või alla üheaastase lapse ema, on õigus saada hüvitist 85 euro ulatuses ühes kalendriaastas.

Millised hambaravi teenuseid hüvitatakse? juures. Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele. Eesti Haigekassa on koostöös Eesti Hambaarstide Liiduga koostanud patsientide jaoks esmavajalike hambaraviteenuste paketi, mille eest hüvitist tasutakse.

Täiskasvanute hambaravihüvitist saab ainult  haigekassa lepingupartnerite

Esmavajalike hambaraviteenuste hulka kuuluvad:

- hambaarsti esmane või korduv vastuvõtt;- diagnostika (sh röntgenülesvõtted);- ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine;- püsiva täidise paigaldamine;- hamba eemaldamine;- mädakolde avamine ja ravimine;- juureravi;- igemealuse hambakivi eemaldamine kirurgiliselt;- tuimestus.

Hambaravihüvitis eakale, pensionärile ja osalise või puuduva töövõimega inimesele

Alates 1. juulist 2017 suureneb hambaravihüvitis vanadus- ja töövõimetuspensionäridele, osalise või puuduva töövõimega isikutele ning üle 63-aastastele eakatele kuni 85 euroni aastas. Hüvitist saab kasutada ainult haigekassa hambaravi lepingupartnerite juures.

Alates 1.juulist 2017 ei pea enam patsient hambaraviteenuse hüvitist ise tagantjärele taotlema ja dokumente haigekassale esitama.  Arveldus täiskasvanute hambaravihüvitise piires toimub hambaarsti ja haigekassa vahel elektroonselt. Kui hambaarsti osutatud teenusele kehtib uus hüvitis, arvestatakse hüvitatav summa raviarvelt maha kohe maksmise hetkel.

Kui Teie hambaravi arve hüvitatavate teenuste eest on näiteks 100 eurot, siis tasute ise 15 eurot ning haigekassa hüvitab raviarvest 85 eurot. Samal kalendriaastal haigekassa Teie eest hambaraviteenuseid rohkem ei hüvita ehk järgmisel korral tasute täies ulatuses raviarve ise.

 

Kui Teie üks hambaravi arve hüvitatavate teenuste eest on näiteks 60 eurot, siis tasute ise sellest 9 eurot ehk 15% ja haigekassa hüvitab 85% ehk 51 eurot. Kuna esimesel korral hüvitas haigekassa 51 eurot, aga hüvitist saab ühes aastas kuni 85 eurot, siis hüvitab haigekassa ka järgmise raviarve eest kuni 34 eurot.

Arvutamine

Hambaravi arve 60 eurot15% tasub patsient: 9 eurot85% tasub haigekassa: 51 eurotHüvitise jääk: 85– 51 = 34 eurot hüvitist veel samal aastal

Kuidas hüvitist arvestatakse ? Patsient ise tasub 15% teenuste hinnast. Hüvitis kehtib ainult esmavajalikele hambaraviteenustele. Kõigi nende teenuste eest, mis ei kuulu hüvitatavate teenuste nimekirja, tuleb tasuda täishinda. Lisaks on teenuseosutajal õigus patsiendilt nõuda visiiditasu kuni 5 eurot (v.a rasedad). Alates 01.07.2017 ei pea enam ravikindlustatud inimene Eestis saadud hambaraviteenuste eest hüvitist tagantjärele taotlema ja dokumente haigekassale esitama. Arveldus toimu hambaarsti ja haigekassa vahel elektroonselt. Kui osutatud teenusele kehtib hüvitis, arvestatakse hüvitatav summa raviarvelt maha kohe maksmise hetkel.

Alates 1.juulist 2017 hakkavad vanaduspensionärid, töövõimetuspensionärid ja osalise või puuduva töövõimega inimesed, üle 63-aastased inimesed saama hambaravihüvitist kuni 85 eurot ühes kalendriaastas.

Hambaravihüvitist saab kasutada täies mahus ühe kalendriaasta jooksul ning selle kasutamata osa ei saa järgmisesse aastasse edasi kanda. Kui aasta vahetub, algab uus hüvitise arvestus. Iga aasta on võimalik hüvitist saada kuni 85 euro ulatuses.Kui Te olete 2017. aastal enne 1. juulit saanud hambaravi teenuseid ning taotlenud rahalist hüvitist kuni 19,18 euro eest, lahutatakse seni kasutatud hüvitis 85 eurost maha.Pane tähele!

Kui teil tekib kalendriaasta jooksul õigus erinevatele hüvitistele, on teil õigus saada hüvitist teile kõige soodsama määra ulatuses. Näiteks osalise töövõimega täiskasvanud ravikindlustatud isikul on õigus saada hüvitist 85 euro ulatuses ühes kalendriaastas. juures. Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele. Eesti Haigekassa on koostöös Eesti Hambaarstide Liiduga koostanud patsientide jaoks esmavajalike hambaraviteenuste paketi, mille eest hüvitist tasutakse.

Millised hambaravi teenuseid hüvitatakse?

Täiskasvanute hambaravihüvitist saab ainult  haigekassa lepingupartnerite

Esmavajalike hambaraviteenuste hulka kuuluvad:

- hambaarsti esmane või korduv vastuvõtt;- diagnostika (sh röntgenülesvõtted);- ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine;- püsiva täidise paigaldamine;- hamba eemaldamine;- mädakolde avamine ja ravimine;- juureravi;- igemealuse hambakivi eemaldamine kirurgiliselt;- tuimestus.

Suurenenud hambaravi vajadus Inimesel on õigus nimetatud hüvitisele, kui suurenenud vajadus hambaraviteenuse saamiseks on tekkinud järgmiste tervishoiuteenuste osutamise tagajärjel:

Alates 1. juulist 2017 hakkavad suurenenud hambaravi vajadusega patsiendid hüvitist saama kuni 85 eurot aastas.

- pea-kaela piirkonna kasvajate kirurgiline ja kiiritusravi;- huule-, alveolaarjätke- ja suulaelõhe ning teiste anomaaliate kirurgiline ravi;- näo koljuluude traumade kirurgiline ravi;- protseduur (endoskoopia, anesteesia ja muu), mille käigus on tekkinud trauma;- kudede ja elundite siirdamine või siirdamiseks ettevalmistamine;- pea-kaela piirkonna ulatuslike põletike (abstsess, flegmoon) haiglaravi.

Hüvitist saab kasutada ainult haigekassaga lepingu sõlminud hambaarstide juures.

Alates 1.juulist 2017 ei pea enam patsient hambaraviteenuse hüvitist ise tagantjärele taotlema ja dokumente haigekassale esitama.  Arveldus täiskasvanute hambaravihüvitise piires toimub hambaarsti ja haigekassa vahel elektroonselt. Kui hambaarsti osutatud teenusele kehtib uus hüvitis, arvestatakse hüvitatav summa raviarvelt maha kohe maksmise hetkel.Kui käesolevalt koostab eriarst suurenenud vajaduse tõendamiseks tõendi, siis alates 1. juulist 2017 põhjendab arst suurenenud vajadust kandega ravidokumendis ja pabertõendi väljastamist enam ei toimu. See tagab vajaliku informatsiooni jõudmise hambaraviteenuse osutajani ja haigekassani ning võimaldab isikule tavapärasest suurema hambaravihüvitise aastase limiidi.

Kui Teie hambaravi arve hüvitatavate teenuste eest on 100 eurot, siis tasute ise 15 eurot ning haigekassa hüvitab raviarvest 85 eurot. Samal kalendriaastal haigekassa Teie eest hambaraviteenuseid rohkem ei hüvita ehk järgmisel korral tasute täies ulatuses raviarve ise.

      Kui Teie üks hambaravi arve hüvitatavate teenuste eest on näiteks 60 eurot, siis tasute te ise sellest 9 eurot ehk 15% ja haigekassa hüvitab 85% ehk 51 eurot. Kuna esimesel korral hüvitas haigekassa 51 eurot, aga hüvitist saab ühes aastas kuni 85 eurot, siis hüvitab haigekassa ka järgmise raviarve eest kuni 34 eurot.

ArvutamineHambaravi arve 60 eurot15% tasub patsient: 9 eurot85% tasub haigekassa: 51 eurotHüvitise jääk: 85– 51 = 34 eurot hüvitist veel samal aastal

Kuidas hüvitist arvestatakse?

Alates 1. juulist 2017 hakkavad suurenenud hambaravi vajadusega patsiendid saama hambaravihüvitist kuni 85 eurot ühes kalendriaastas.Patsient ise tasub 15% teenuste hinnast. Lisaks on teenuseosutajal õigus patsiendilt nõuda visiiditasu kuni 5 eurot (v.a rasedad)Hambaravihüvitist saab kasutada täies mahus ühe kalendriaasta jooksul ning selle kasutamata osa ei saa järgmisesse aastasse edasi kanda. Kui aasta vahetub, algab uus hüvitise arvestus. Iga aasta on võimalik hüvitist saada kuni 85 euro ulatuses.Kui Te olete 2017. aastal enne 1. juulit saanud hambaravi teenuseid ning taotlenud rahalist hüvitist kuni 28,77 euro eest, lahutatakse seni kasutatud hüvitis 85 eurost maha.

Kui teil tekib kalendriaasta jooksul õigus erinevatele hüvitistele, on teil õigus saada hüvitist teile kõige soodsama määra ulatuses. Näiteks osalise töövõimega täiskasvanud ravikindlustatud isikul on õigus saada hüvitist 85 euro ulatuses ühes kalendriaastas.

Millised hambaravi teenuseid hüvitatakse? Eesti Haigekassa on koostöös Eesti Hambaarstide Liiduga koostanud patsientide jaoks esmavajalike hambaraviteenuste paketi, mille eest hüvitist tasutakse.

juures. Hüvitis kehtib esmavajalikele hambaraviteenustele.Täiskasvanute hambaravihüvitist saab ainult  haigekassa lepingupartnerite

Esmavajalike hambaraviteenuste hulka kuuluvad:

- hambaarsti esmane või korduv vastuvõtt;- diagnostika (sh röntgenülesvõtted);- ravimi asetamine ja ajutise täidise paigaldamine;- püsiva täidise paigaldamine;- hamba eemaldamine;- mädakolde avamine ja ravimine;- juureravi;- igemealuse hambakivi eemaldamine kirurgiliselt;- tuimestus.

Allikas: Haigekassa

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700