Raamatupidamise Toimkond teavitab ettepanekust muuta RTJ 4 ja ootab juhendi muutmise ettepaneku kohta arvamusi 11. detsembrini 2016. a.
- Varude kajastamisel kavandatavad muudatused Foto: https://pixabay.com
1. Raamatupidamise Toimkonna juhendi RTJ 4 „Varud“ eesmärgiks on sätestada reeglid varude kajastamiseks Eesti hea raamatupidamistava kohaselt koostatavates raamatupidamise aastaaruannetes. Eesti hea raamatupidamistava on rahvusvaheliselt tunnustatud arvestuse ja aruandluse põhimõtetele tuginev raamatupidamistava, mille põhinõuded kehtestatakse raamatupidamise seadusega ning mida täiendavad Raamatupidamise Toimkonna juhendid.
2. Juhend RTJ 4 lähtub SME IFRSi peatükkidest 13 „Varud“ („Inventories“), 25 „Laenukasutuse kulutused“ („Borrowing Costs“) ja 27 „Varade väärtuse langus“ („Impairment of Assets“) ning peatükis 2 „Põhimõtted ja alusprintsiibid“ („Concepts and Pervasive Principles“) sätestatud mõistetest. Juhend sisaldab viiteid konkreetsetele SME IFRSi paragrahvidele, millele juhendi nõuded tuginevad. RTJ 4 võrdlus SME IFRSiga on toodud paragrahvis 27. Valdkondades, kus RTJ 4 ei täpsusta mingit spetsiifilist arvestuspõhimõtet, kuid see on reguleeritud SME IFRSis, on soovitatav lähtuda SME IFRSis kirjeldatud arvestuspõhimõttest.3. Raamatupidamise aruannete koostamisel tuleb lähtuda olulisuse printsiibist. Väheolulisi objekte võib arvestada ja aruannetes kajastada lihtsustatud viisil.RAKENDUSALA
4. Raamatupidamise Toimkonna juhendit RTJ 4 „Varud“ tuleb rakendada varude arvestusel ja kajastamisel raamatupidamise aruannetes.5. Juhendit RTJ 4 ei rakendata bioloogiliste varade kajastamisel (vt juhend RTJ 7 „Bioloogilised varad“), müügiks hoitavate finantsinstrumentide kajastamisel (vt juhend RTJ 3 „Finantsinstrumendid“) ega pikaajalistest teenuslepingutest tulenevate lõpetamata tööde kajastamisel (vt juhend RTJ 10 „Tulu kajastamine“).
Peamised muudatused
Varude arvestuspõhimõtted
Lisatud punkt 9a:
Laenukasutuse kulutusi ei arvestata üldjuhul varude soetusmaksumusse. Laenukasutuse kulutusi tohib lisada varude soetusmaksumusele ainult juhul, kui varude valmistamine toimub pikema perioodi jooksul, seda finantseeritakse laenu või mõne muu võlainstrumendiga ning nende kulutuste mõju varude soetusmaksumusele on oluline (näiteks müügiks ehitatava hoone ehitus või laeva ehitus, mis vältab üle aasta). Laenukulutuste arvestusel osana varude soetusmaksumusest lähtutakse juhendi RTJ 5 «Materiaalne ja immateriaalne põhivara» paragrahvides 16A-16B kirjeldatud reeglitest.
Jõustumine ja üleminekusätted
Asendatud punkt 25:
2016. aastal muudeti käesoleva juhendi paragrahvi 9 ja lisati paragrahv 9A, mille tulemusel lubati laenukasutuse kulutuste lisamist selliste varude soetusmaksumusele, mille valmistamine toimub pikema perioodi jooksul. Nimetatud muudatus jõustub raamatupidamise aastaaruannetele, mida koostatakse 1.01.2016 ja hiljem algavate aruandeperioodide kohta. Juhul, kui ettevõte otsustab lähtudes paragrahvist 9A laenukulutusi kapitaliseerida, võib ta seda teha kas tagasiulatuvalt (st korrigeerides võrdlusandmeid nii, nagu oleks ettevõtte arvestuspõhimõte alati olnud laenukulutuste kapitaliseerimine) või edasiulatuvalt (st alates selle aruandeperioodi algusest, millele neid paragrahve esmakordselt rakendatakse).
Võrdlus SME IFRSiga
Täiendatud punkt 27:
Juhendis RTJ 4 sätestatud arvestuspõhimõtted varudele on kooskõlas SME IFRS peatükkides 13, 25 ja 27 sätestatud arvestuspõhimõtetega, välja arvatud laenukasutuse kulutuste kajastamine, mille puhul Raamatupidamise Toimkond pidas vajalikuks võimaldada nende lisamist varude soetusmaksumusele, juhul kui varude valmistamine toimub pikema perioodi jooksul ja nende mõju varude soetusmaksumusele on oluline (vastavalt SME IFRS paragrahvidele 13.7 ja 25.2 kajastatakse laenukasutuse kulutused kuluna kasumiaruandes). Laenukasutuse kulutuste soetusmaksumusele lisamise võimalust loeti põhjendatuks, kuna see võimaldab ettevõtetel olla kooskõlas IFRS põhimõtetega (näiteks juhul, kui ettevõte on osa suuremast grupist, mis koostab oma aruandeid IFRS järgi). Samuti võib laenukasutuse kulutuste lisamine varude soetusmaksumusele muutuda oluliseks juhul, kui suure osa ettevõtte varadest moodustab võõrkapitali poolt finantseeritud pikaajaliselt ehitatav varude objekt.
Seotud lood
Maksuteabevara toob teieni automaksu testi, mille lõpus on igale vastajale kingitus!