• 05.07.16, 16:41
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine

Tähtajaks laekus 30% EKOMAR-i küsimustikest

Ettevõtetest, kelle ettevõtte kompleksse majandusaasta aruande (EKOMAR) esitamise tähtaeg oli reedel, 1. juulil, esitas küsimustiku tähtajaks 30%. Kolmapäevasel kohtumisel EKOMAR-i andmeesitajatega selgitab statistikaamet ettevõtetele kogutavate andmete olulisust ja loodab koostöös nendega laekumist parandada.
Tähtajaks laekus 30% EKOMAR-i küsimustikest
  • Foto: Meeli Küttim
EKOMAR on kõige mahukam ja olulisim aasta andmeid hõlmav statistikatöö, mille põhjal koostab statistikaamet ettevõtluse ülevaateid ja saab sisendit majanduskasvu hindamiseks. Kui ettevõte esitab oma majandusaasta aruande äriregistrile, siis selle põhjal on keskmiselt 80% tema EKOMAR-i küsimustikust statistikaametile eeltäidetud ning eeltäitmist on siiani saanud kasutada ligi 88% andmeesitajate puhul. Sellest hoolimata esitab EKOMAR-i tähtajaks alla kolmandiku ettevõtetest ja tänavune aasta polnud erand. Andmete järelkorje tõstab küsimustiku laekumisprotsendi 70%-ni, ent on aja- ja ressursimahukas nii andmeesitajale kui ka -kogujale.
„2016. aastal peab EKOMAR-i küsimustiku esitama ligi 8000 ettevõtet,” selgitas statistikaameti peadirektor Andres Oopkaup. „Tänavu hajutasime esimest korda EKOMAR-i esitamise tähtaega ja sõltuvalt ettevõtte tegevusalast jääb see vahemikku 1.–8. juulini, samas nende ettevõtete hulgas, kelle tähtaeg oli 1. juulil, oli laekumisprotsent ikkagi napilt 30% piiri peal,” märkis Oopkaup. „Igal aastal oleme ettevõtetele selgitanud nii andmete esitamise vajalikkust kui ka vähendanud nende halduskoormust,” lisas ta. „Pikaajaline trend EKOMAR-i tähtajast mittekinnipidamisel ning kogutavate andmete madal ja visa laekumine sundis statistikaametit tänavu andmete esitamatajätjate suhtes sunniraha rakendamise jutuks võtma,” selgitas Oopkaup.
Ministeeriumide ja rahvusvaheliste organisatsioonide tellimuse täitmiseks teeb statistikaamet aastas ligi 200 statistikatööd, millest kaks kolmandikku kasutab täielikult või osaliselt registrite andmeid. Statistikaamet kogub andmeid ettevõtetelt juurde ainult siis, kui registrites vajalikke andmeid ei ole, registrite andmeid ei ole võimalik panna otsesesse vastavusse riikliku statistika definitsioonidega, andmed tekivad registritesse liiga hilja või erineva sagedusega või mõnel juhul pole mõistlik vajalikke andmeid registritesse kogudagi.
2016. aastal esitab statistikaametile andmeid ligi 40 000 ettevõtet ehk 39% Eestis tegutsevatest ettevõtetest. Ettevõtted saavad info selle kohta, mis küsimustikke neil 2016. aastal esitada tuleb statistikaameti veebilehelt. Samad küsimustikud on neile kuvatud ka statistikaameti elektroonilises andmekogumiskanalis eSTAT.
Allikas: statistikaamet

Seotud lood

  • ST
Sisuturundus
  • 03.09.24, 17:13
Kui klient jääb võlgu: efektiivseim nipp raha koju toomiseks
Viimaste aastate majandusolukord on olnud keeruline ja muutusterohke. Laomajandustehnikaga tegeleva Agrovaru AS jaoks on hetkel suurimaks väljakutseks käibe hoidmine samal tasemel ning kulude vähendamine müügi- ja tööprotsesside efektiivistamise kaudu. "Kuna klientide nõudlus on vähenenud, peame tegema rohkem tööd, et leida üles need vähesed kliendid," selgitab tegevjuht Jarno Mänd.

Hetkel kuum

Liitu uudiskirjaga

Telli uudiskiri ning saad oma postkasti päeva olulisemad uudised.

Tagasi Raamatupidaja esilehele