BDO Eesti vandeaudiitorid Kairi Luigelaht-Teder ja Sven Siling jagavad häid nippe, mida kasutada pakendiaruande koostamisel.
- Vasakult: Sven Siling, Ree Teinberg, Kairi Luigelaht-Teder Foto: BDO Eesti
Määra kindlaks isik, kes on vastutav pakendiarvestuse korraldamise ja pakendiaruande koostamise eest.Kaardista, milliste tehingute käigus tekkivat pakendit tuleb pakendiaruandes deklareerida, sh Eestis esmakordselt pakendatud kauba või pakendijäätmete turule laskmine.Selgita deklareeritavad tehingud pakendimaterjali liikide lõikes (vt pakendiseadus § 3 lg 3): klaas, plast, metall, paber ja kartong, puit ning muu materjal.Määra kindlaks, kas pakend deklareeritakse ostu- või müügihetkel.Kasuta pakendimassi arvestamisel või selle kontrollimiseks vastavaid raamatupidamise andmeid ja/või kolmandate osapoolte kinnitusi.Teosta väljavõttelisi kontrollkaalumisi veendumaks, et raamatupidamise andmed ja/või kolmandate osapoolte kinnitused pakendimassi kohta on olulises osas õiged.Veendu, et pakendiaruandes esitatud andmeid pakendimassi kohta on võimalik hiljem algdokumentide ja muu info alusel kontrollida.Kirjelda pakendiaruandlusega seotud arvestuspõhimõtteid ja protseduure sise-eeskirjas, sh fikseeri algdokumentide säilitamise põhimõtted (vt pakendiseadus § 24 lg 3) ja sise-eeskirjade ajakohastamise põhimõtted.
Autor: Kairi Luigelaht-Teder, BDO Eesti vandeaudiitor Sven Siling, BDO Eesti vandeaudiitor
Seotud lood
Tänu tehnoloogia ja panganduse kiirele arengule on eestlased harjunud sellega, et nende maksed jõuavad ühest pangast teise vaid mõne sekundiga. Ligikaudu 90% kõigist maksetest Eestis toimuvad välkmaksetena. Ent aeg-ajalt võib juhtuda, et peame ootama tunde või isegi päevi, enne kui makse liigub soovitud suunas. Selliste olukordade vältimiseks saab maksja ise palju ära teha, kirjutab Coop Pangaärikliendi igapäevapanganduse juht Erje Mettas.