Sotsiaaldemokraatliku Erakonna esimees Sven Mikser tutvustas täna konverentsil Äriplaan 2015 sotsiaaldemokraatide plaani sõlmida järgmisel aastal lepe valitsuse, tööandjate ja ametiühingute vahel miinimumpalga tõstmiseks 2019. aastaks 800 euroni.
“Täna miinimumpalka saavad töötajad on vaatamata töökohale määratud elama suhtelises vaesuses. Suhtelise vaesuse piir on 329 eurot kuus ja kui kehtivalt miinimumpalgalt 355 eurolt maksud maha arvestada, jääbki sissetulek alla suhtelise vaesuse piiri. Suhtelises vaesuses elab 6 protsenti palgatöötajatest, 40 000 inimest. Tänaseks ei ole Eesti peamine probleem enam tööpuudus, vaid see, kuidas tööl käiv inimene oma palgaga ära elab,” ütles Sven Mikser oma ettekandes.
Sotsiaaldemokraatide kava kohaselt peaks miinimumpalga tõstmine toimuma viie aasta jooksul: 2015. aastaks 390 eurole, 2016. aastaks 470 eurole, 2017. aastaks 560 eurole, 2018. aastaks 670 eurole ja 2019. aastaks 800 eurole. “Sissetulekute alumise otsa kasvatamine jätab raha riiki, raha läheb käibesse, tihendab õigest kohast konkurentsi ega puuduta eriti ekspordisektorit, kus palgad on enamasti juba praegu kõrgemad. Eelkõige mõjutab alampalk palgatõusu teenindussektoris, kus valdavalt töötavad naised, seega vähendab alampalga tõus soolist palgalõhet. Kõige vähem mõjutab miinimumpalga tõus Tallinna ja kõige rohkem maakondi, kus sissetulekud on väiksemad,” ütles Mikser. Samuti tutvustas Sven Mikser Äriplaanil 2015 sotsiaaldemokraatide kavandatavat regionaalset maksuerisust. “Ettevõtete jaoks üheks alampalga tõusu leevendavaks meetmeks on sotsiaalmaksu langetamine väljaspool Harjumaad kümnendiku võrra 30 protsendile. Maksusoodustus aitab ettevõtteid just neis piirkondades, kus palgatõusu mõju on suurim ning lisaks motiveerib see ettevõtlust arendama kogu Eestis. Väljaspool Harjumaad elab küll 57 protsenti elanikkonnast, aga luuakse vaid 40 protsenti SKPst,” ütles Mikser. Väljaspool Harjumaad asuvate ettevõtete eest tasub sotsiaalmaksu 3 protsendi ulatuses riik, summa jääb alla 100 miljoni euro aastas.
Autor: Tuuli Seinberg, raamatupidaja.ee
Seotud lood
Raamatupidajate töö on paratamatult seotud ka keeruliste võlgnike ja võlgadega. Paraku on võlgnikega tegelemine sageli aeganõudev ja stressirohke, sest tuleb saata meeldetuletusi ja tegeleda ka vaidlustega.
Infopanga võlaregistril on nüüd olemas tõhus lahendus, mis säästab raamatupidajate aega ja ka närve.
Hetkel kuum
Enim on maksuvõlglasi aastaga juurde tulnud hulgi- ja jaekaubanduses.
Tagasi Raamatupidaja esilehele