Autor: Tuuli Seinberg • 28. august 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

GoWorkaBit sihib Soome turgu

Eesti idufirma GoWorkaBit teeb ettevalmistusi Soome turule sisenemiseks ja peab läbirääkimisi investoritega. Sel sügisel esineb ettevõte Põhjamaade suurimal tehnoloogiakonverentsil Slush.

Idufirma GoWorkaBit arengust ja edasistest plaanidest räägib selle kaasasutaja Kei Karlson. Loodi 2013. oktoobris. 2014. veebruaris võitis Euroopa ühe suurema idufirmadele mõeldud võistluse SeedCamp. GoWorkaBit oli ETV ettevõtluskonkursi Ajujaht 2014 finalist, jõudis Arctic15 pitchimise võistluse lõppvooru ja osaleb sel sügisel suurimal põhjamaade tehnoloogiakonverentsil Slush, esitledes oma ettevõtet tuhandetele osalejatele. Hetkel on 19 224 aktiivset kasutajat.  Läbi GoWorkaBit´i on tänaseks selle kasutajad teeninud 107 982 eurot ning tööd tehtud 23 460 tundi.

Töötasid 6 aastat personalikonsultandina ettevõttes Manpower. Kas palgatöö ammendas end või nägid lahendamata probleeme, et otsustasid luua oma töövahendusfirma?

Minuga pole klassikaline lugu - olin Manpoweris õnnelik ja töö meeldis. Töö oli mitmekesine, see on parimaid personalifirmasid Eestis ja maailmas. Vajadus tekkis tööl olles, kui nägime, et on vaja paindlikumaid ja kiiremaid lahendusi. Kui käisime Baltikas ärikohtumisel, ütles personalijuht, et neil oleks vaja löökrühma hooajatöölisi. Mõtlesime, et need inimesed on olemas, ainult et huvitatud osapooled tuleks kokku viia.Garage48 sündmusel tulingi ideega lagedale, nädalavahetusega tegime rakenduse valmis ning saime ka esimesed 100 kasutajat. Ajujahi auhind kannustas juba edasi tegutsema. Otsus palgatööst loobuda sündis aga kuu aega pärast Garage48, sest tiim julgustas ja teema kõnetas. Oktoobris saab meil täis tegutsemisaasta, mille jooksul oleme õppinud ja arenenud rohkem kui eelnevas elus.Kuidas valisite oma profiili?

Oleme algusest peale juurelnud, mis tasandi töid vahendada. Alguses proovisime ka spetsialistide tasandit, ent tegelik vajadus oli siiski lihtsamate tööde tegijate järele. Londonis toimunud Google Launchpad päästis selles mõttes meie elu – meilt küsiti, et miks võtate ette midagi uut, kui teil läheb praegusel tasandil hästi? Tahame kasvada pigem riigiti kui võtta juurde erinevaid sihtgruppe.GoWorkaBit võitis 2014. veebruaris Euroopa ühe suurema idufirmadele mõeldud võistluse SeedCamp. Mida võistlusel osalemine ja võit teile andis?

Idufirma edukust mõõdetakse sellega, kui kiiresti arened. Seda jälgivad potentsiaalsed investorid ja ka need, kes tahaks tulla tööle. Meil läheb hästi, meil on algusest peale olemas kliendid ja käive. Samas on tunda survet minna kiiremini, kaugemale ja kõrgemale. Ka mentorid jälgivad meie arengut ja näitajaid. Samas on ka meie tööviis teine – start-upi puhul on hüpoteesid, mille paikapidamist tuleb kontrollida. Ei ole midagi kindlat. Tuleb kiiresti katsetada ja vajadusel hüpoteese muuta.Kuidas on lood investeeringutega?

Oleme kaasamas oma esimest seed round’i. Me pole pidanud kiirustama, sest käive ja rahavood olid algusest peale olemas. Meil polnud tarvis teha kehva tehingut või kaasata investorit, keda me poleks soovinud. Oluline on leida selline investor, kes sobib tiimiga ja tunneb huvi ka valdkonna vastu. Hetkel ongi see meil käsil.Kui palju on teil hetkel ettevõtteid ja tööotsijaid rahvusvaheliselt?

Praegu on Eesti turg ainus, kust käive tuleb. Valmistame ette Soome turgu, üleval on esimene soomekeelne kampaaniasait. Käime Soomes kohtumas ettevõtjate ja tudengitega ning otsime häid turunduskanaleid. Seaduslik pool on teenusepakkumiseks ette valmistatud. Pärast Soomet tahaks muuta Euroopat ja siis muidugi kogu maailma. Meie tulevikunägemuses võiks valida mistahes tööotsa mistahes riigis ilma, et seadused seda piiraks. Loodan, et hammustame selle lahti ja teeme võimalikuks.Kas teie platvormi saaks kasutada ka ettevõte, kes vajab raamatupidamises abi või raamatupidaja, kes ajutise töömahu langust tahaks kompenseerida?

Praegu on fookus pigem lihttöödel. Samas on raamatupidamisfirmades meid kasutatud nii, et kui raamatupidaja on hõivatud suuremate töödega, antakse lihtsamaid ülesandeid assistentidele. Näiteks võeti ühte ettevõttesse uue finantsprogrammi juurutamise ajaks abiline, kes tegeles arvete sissekandmisega. Sama saaks teha arhiveerimise puhul.Mida soovitad nendele, kes mõtlevad oma ettevõtte loomisest?

Esimene küsimus on see, et kas oled seda tüüpi, kes tahab üksi asju teha? Kas oled valmis tiimi juhtima? See on olulisim, sest üksi töötamine ei pruugi kõigile sobida.Teine asi on lihtsalt proovida, et mis juhtub, sest kui ei proovi, ei saa ka teada. Mina olen ära tundnud selle, et lahe areng ja toredad asjad juhtuvad siis, kui oled mugavustsoonist väljas. Kui saad hakkama, on lahe, kui ei saa, siis mõtled, mida õppisid.ETTEVÕTE:

KUIDAS TOIMIB:LOE LISA

Ettevõtted saavad meie keskkonnast leida kiiresti endale sobivad töötajad lühiajalisteks projektideks. Hooajatööde puhul ei ole aega pikkade protsessidega jännata. Meil on keskmine aeg, millega sobiv töötaja leitakse, 2-3 tundi. Paberimajanduse, töötamise registreerimise ja muu sellise ajame korda ettevõtte ja töötaja eest.SIHTRÜHM:

Tudengid, kes vajavad paindlikkust, et töögraafikut kooliajaga sobitada. Suur rühm on ka noori lapsevanemaid, kes ei taha või ei saa täisajaga tööturule naasta.Järgmine rühm on vabakutselised loovinimesed, kelle töö käib projektipõhiselt ja kes teenivad vahepeal nii lisaraha.Väikseim rühm on aga keskastmejuhid, kes kasutavad seda „seiklustööna“, et avardada silmaringi ja end proovile panna..Kei Karlson räägib palgatööst ja ettevõtlusest ning oma kogemustest lähemalt 9. oktoobril toimuval konverentsil Raamatupidamise äriplaan

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700