7. mai 2014
Tähelepanu! Artikkel on enam kui 5 aastat vana ning kuulub väljaande digitaalsesse arhiivi. Väljaanne ei uuenda ega kaasajasta arhiveeritud sisu, mistõttu võib olla vajalik kaasaegsete allikatega tutvumine.

Tulumaksutagastus läheb igapäevakulude katmiseks

Aprillikuus valminud uuringu kohaselt ei säästa valdav osa elanikest tagasi saadud tulumaksu, kuigi paljud tuleksid peamise sissetulekuallika kadumisel toime vähem kui kuu.

Uuringu andmetel kulub pea pooltel (49%) tulumaksutagastust saanud elanikel saadud rahasumma igapäevaste kulutuste katmiseks, vaid 15% plaanib hoiustamist, investeerimist väärtpaberitesse, pensionifondidesse. „Igapäevane kulutamine oli tulumaksutagastuse levinuimaks kasutusviisiks kõigis elanike rühmades sõltumata sissetuleku suurusest, vanusest, haridusest, soost või elukohast. Saadud raha säästmisele mõtleb väga väike osa elanikest,“ märkis teabekeskuse juhataja Lee Maripuu.

Veel maksavad inimesed tulumaksutagastusest maamaksu (11%), kümnendik kasutab raha remondi tegemiseks või ehitamiseks. Mainiti ka mööbli, kodusisustuse, kodumasinate või elektroonika ning riiete ja jalatsite ostmist. Vähesed kasutaksid tulumaksutagastust enda või pereliikmete õpinguteks, reisimiseks ja harrastustele, võlgade tagasimaksmiseks või finantskohustuste vähendamiseks. „Ka teabekeskuse teised hiljutised uurimused viitavad sellele, et Eesti elanikel ei ole harjumust või võimalust säästa. Kindlama tuleviku nimel on valmis raha säästma veidi enam kui pooled ehk 55% Eesti elanikest, kusjuures vaid 4% hindab valmidust säästmiseks suureks, 35% mõõdukaks ja 16% väikeseks. Seega võib öelda, et eestimaalaste finantskäitumist iseloomustab rahaasjade vähene ja pigem lühiajaline planeerimine,“ ütles Maripuu.

Tulumaksutagastus kui lisaraha

Vastvalminud tulumaksutagastuse kasutamise uuringu kohaselt ei säästa 78% elanikest tulumaksutagastust ning kasutab raha jooksvate kulutuste katmiseks. Kogu raha säästab enda sõnul 11% elanikest ja 10% kavatseb säästa mingi osa tagastatud tulumaksust. Maripuu sõnul moodustab säästjate osakaal vaid viiendiku kõigist elanikest, kes said tulumaksutagastust. „See on märk pingelisest rahalisest olukorrast peredes ja tulumaksutagastust võetakse lisarahana, millele on rakendus kohe olemas.“ Tema sõnul on tulumaksutagastuse näol tegemist arvestatava summaga, mille võiks suunata isikliku rahapuhvri tekitamiseks.

„Praegu näeme, et eestimaalaste säästupuhver on väga õhuke ja paljud inimesed tuleksid peamise sissetulekuallika kadumisel toime vähem kui kuu. Ootamatute väljaminekute või sissetulekute langusega toimetulekuks peaksid inimesed tekitama endale püsiva harjumuse raha kõrvale panna. Nii tekib vajalik sääst, et toime tulla näiteks töö kaotuse või pika-ajalisest haigusest tingitud sissetuleku vähenemise või kadumisega. Täpse sissetulekute ja väljaminekute ülevaate saamiseks on oluline rahaasju pikemalt ette planeerida ning pidada pere-eelarvet. Ka tulumaksutagastuse võiks eelarvesse sisse planeerida ning suunata see vähemalt osaliselt pikaajalisemasse säästuplaani või investeeringuks,“ ütles Maripuu.

Eesti Maksu- ja Tolliametile esitas eraisiku tuludeklaratsiooni 66% küsitletutest, neist 45% üksi ja 21% ühisdeklaratsiooni. Pooltel tuludeklaratsiooni esitanutest jäi tagastatav summa alla 300 euro, kuni 50 eurot sai tagasi 17%, 51 - 100 eurot tagastati 13%-le ja kuni 300 eurot maksti tagasi 19%-le tulu deklareerijatest. Üks kümnest tuludeklaratsiooni esitanust sai tagasi 300 - 500 eurot, üle 500 euro sai tagasi samuti üks kümnest. 18% tulu deklareerinutest ei saanud tulumaksutagastust ja 4% pidi Maksu- ja Tolliametile raha juurde maksma.

Uuringu viis Swedbanki Eraisikute Rahaasjade Teabekeskuse tellimusel tänavu aprillis läbi Eesti Konjunktuuriinstituut. Küsitluses osales 800 elanikku vanuses 16-aastased või vanemad.

Autor: Tuuli Seinberg, raamatupidaja.ee

Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Liitu Raamatupidaja uudiskirjaga!
Liitumisega nõustud, et Äripäev AS kasutab sinu e-posti aadressi sulle uudiskirja saatmiseks. Saad nõusoleku tagasi võtta uudiskirjas oleva lingi kaudu. Loe oma õiguste kohta lähemalt privaatsustingimustest
Mare TimianRaamatupidaja.ee juhtTel: 6670405
Külli ReinoRaamatupidaja.ee toimetajaTel: 6670405
Cätlin PuhkanRaamatupidaja.ee turunduslahenduste müügijuhtTel: 53 315 700